Sadece yazıklar olsun görme engelliyim diye özel şirketler işe almıyor

ender

Üye
Üye
slm arkadaşlar bayadır foruma giremiyordum

nedeni ise iş aramamdı ben devletten ümidimi kestim 2 alımlar 2014 e kalır ben den söylemesi

neyse özel şirketlerde iş arıyorum ama şu 2 gün içinde nereden baksanız 5-6 şirketle görüştüm hiç birisi geri dönüş yapmadı hatta kariyer.netten ilanlarını geri çektiler

görme engelliyim diye kimse iş vermek istemiyor ben zaten gittiğim yerlerde konuşmalarından anlıyorum bana ne kadar uzak olduklarını öle geçiştirme konuşmalarla beni başlarından atıyorlar ben şimdi ne yapacağım

gelin görünki sigorta paramı bile aylık babam ödüyor

cebime haşlığımı babam koyuyor

inanın para harcamamak için evden dışarı çıkmıyorum

artık utanıyorum babam dan para istemeye 22 yaşına gerldim bu anlattıklarım bana ne kadar koyuyor anlatamam size

arkadaşlarımın hepsi bir yerlerde işe girdiler çoğuda iyi yerlere geldiler ama gel görki ben

en basitinden devlete aylık sigorta paramı bile babam ödüyor

1 hafta daha iş arayacağım baktım olmadı çok güzel bir son düşünüyorum bütün engellilerin çaresi olacak bir son düşünüyorum

marcus_oredius

Üye
Üye
son olarak bahsettiğin son nedir diye soracam ama korkuyorum bana düşündüğüm şeyi söyleyeceksin.

ender hayatta 5-6 salak şirketten daha fazlası olduğunu unutma. bence tercihler bu yıl içinde en geç kasım sonunda olacak. LÜTFEN umudunu kaybetme. hepimiz senin yaşadığın sıkıntıların benzerini yaşadık. yaşamaya devam ediyoruz.

ender

Üye
Üye
evet düşündüğünüz son olacak 5-6 şirket kendileri beni kariyer.netten bulup arayıp görüşmek isteyip sonra işe almayan şirketler şirketleri buradam açıklaam aklınız şaşar neyse şunu anladım bu hayatta engelliysen hayata türkiye gibi bir yerde 1-0 değil 2-0 başlıyorsun

arkadaşlarım araba alma hayalleri kurarken benim sigorta paramı babamın ödemesi bana çok koyuyor anlatamam bu duyguyu size anlatılmaz yaşanır derler ya aynen öyle bir durumdayım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Daha 22 yaşındasın ve 1 hafta daha iş arayacaksın...
35 yaşında 3 çocuğu olan dayımın oğlunu 2 ay önce işten çıkartılar. Bahsettiğim kişinin herhangi bir özrüde yok. At gibi sağlam. Tam 2 aydır iş bulmak için çalmadığı kapı kalmadı. Kirada oturuyor 3 çocuğun 2 si okula gidiyor çepte tek kuruş yok.
Senin durumunla bunu yanyana koyalım. Sence hanginizin durumu daha kötü? Dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanma güzel kardeşim. Bu yaşamda sağlıklı yada değil herkesin bir ton sorunu var. Hele senin gibi hayatının baharında birinin bu kadar ümitsiz olması çok anlamsız...

Üstündeki bu ölü toprağını at. Silkelen ve kendine gel.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Ender Arkadaşım,

Önce bir silkinip de kendine gelsen nasıl olur acaba ? Yaşadığın sıkıntıları çok güzel anlatmışsın tabii ki hayat çok zor hele senin yaşındayken , kanın damarlarında delice akarken kim içinde yaşadığın fırtınaları kolayca durdurabilir ki ...Haklısın ama bir yere kadar..İş bulup çalışmak, ailen dahi olsa kimseye muhtaç olmamak, kimseden bir kuruş almadan yaşamını ve ihtiyaçlarını karşılama isteğini de anlıyorum. Buraya kadar tamam zaten olması gerekenler senin isteklerin de. Ama delikanlı son kurduğun cümle ? O ne demek öyle? Sen ki daha 22 yaşında hayatın baharında bu son dediğinden kastın ne? Sen o sonu düşünecek kadar zayıf olamazsın ki? Sen çok güçlüsün ama içindeki gücün farkında değilsin ne yazık ki. Bir silkelen de yapabileceklerini düşün, gelecek hayallerinde 3,5 özel şirket seni işe almadı diye vazgeçmek, hayata küsmek var mı? Seni bu yaşa kadar büyütenlerin hiç mi hakları yok üzerinde ? Sen bu kadar mı kolay pes edeceksin hayattan ? Mücadeleden? Yaşamın sana neler getireceğini bir düşün. Yarınlardan nasıl da kolaylıkla vazgeçebileceğini düşünebildin?

Hey delikanlı! Koca yürek! Gururun hep var olsun ama böyle değil. Kendine ve ailene haksızlık etmeyi bırak artık ! Sen ki bu güzel yurdumun gelecek vaat eden bir ışığı ilk yenilgide sönüp gidecek misin ? Bu mudur sence hayat? Bu kadar kolay mıdır vazgeçmek yaşamaktan ?
Yazdıklarını sadece ve sadece delikanına bağlıyorum ve senin içinde bu kadar çok çalışma isteği olduğu müddetçe er ya da geç mutlaka iş sahibi olacağına inanıyorum. Bak delikanlı, bak gururlu genç sen kendinden vazgeçemezsin ve bunu yapmaya da hakkın yok! Hayallerinden , yarınlardan, gelecekten vazgeçmek sana yakışmaz. Biraz düşün istersen ben neler diyorum diye ?

marcus_oredius

Üye
Üye
bende yaşadım dediğini benim kendi babam da benim sigortamı ödedi hemde kaç yıl. o zaman çalışmıyordum.

hayat bu kadarbasit değil. arkadaşların araba almayı düşünüyor olabilir ancak herkes bunu düşünmüyor. karamsarlık çok kolaydır. sana iyimser ol demiyorum temkinli ol. her zaman bir yerde ekmek kapısı var. bunu öyle bir anda bulunmaz. ne yazıkki türkiyede iş imkanı o kadar kolay değil. halil beyin dediği gibi bir sürü insan var engelli olmayan işsiz.

daha gençsin. daha önünde çok uzun yıllar var.

ender

Üye
Üye
arkadaşlar çok saolun söyledikleriniz güzel şeyler ama lise bittikten sonra neredeyse her gün iş aradım tam 3-4 yıldır iş arıyorum artık bıktım hangi özel şirkete gittiysem almadılar ya biz sizi arayacağız ya da biz diyabetik ya da ortopedik engelli arıyoruz diyorlar ben görme engelli birisi olarak nasıl iş bulacağım iyice umudumu kaybettim bu zamana kadar görüşmediğim özel şirket kalmadı elimden geldiğince bütün şartları zorladım hatta bazı özel şirketlere araya bi tanıdığımı sokmama rağmen yine alınmadım bu hayatta 2-0 yenik başladım

sayın adminim dediklerini okudum gerçekten zor durum ama beni de anlayacağını umuyorum ben engellilerin siyasete alet edilmesinden bıktım 23 bin engelli alacağız dediler sınava 60 bin kişi başvurdu 7 bin kişi aldılar resmen bizimle dalga geçiyorlar

son olarak bir de bakan trt de yetişirse sene sonuna 2 bin kişilik ek atama yapaağız diyor zaten 2013 de seçim var seçim gezileri turları propagandalar derken bizim alımlar 2014 e sarkaak ben 2014 e kadar iş bulamazsam ne yapacağım

bana en çok koyan babama yük olmakdı devlet bir de sigorta parası çıkardı üstüme kambur mayetinde

internetten iş yapmak istiyorum az da olsa net bilgim var bir domain aldım film izleme sitesi yapmayı planlıyordum onun için para lazım yok script yok host aklıma gelen her yolu deniyorum ama yok bütün yollar sanki tıkanmış bahtım kapanmış bıktım bu hayattan

G

güz gülleri

Guest
ender arkadaşım benimde çook yakın bir tanıdığım görme engelli ve 45 yaşında hala baba ekmeği yiyor sadece sen değilsin yani.ama o hala atamalardaki umudunu takip ediyor.ve hiç isyan ettiğini duymadım.hep şükür halinde.hayat onun için çokmu kolay değil.45 yaşına gelmek ve hala hayata atılamamak? bi düşünsene?sen daha 22 yaşındasın ve bu azimle eminim ki çok yakında istediğin mutlu haberi alacaksın.eskiden her şey torpilley di malesef torpilin yoksa bir şey olmuyordu.oysa şimdi her şey sınavla kendi performansınla ölçülmeye başladı.sen alımların 2014 yılına kalmasından mutsuz olmuşsun.o daha belli değil.ayrıca diyelim ki 2014 yılına kaydı ne farkeder?daha iyi hazırlanma fırsatın olur. ve emin ol ki başarı senin başarın olur ve kimse ses dahi çıkaramaz.bizler sınavla yerleşenleriz ve ben senden baya büyüğüm ilk defa bu hakkı elde ettim ve ben ettim.kimse vermedi? anlatabildim mi?
hadi bakalım aynı performansı senden bekliyorum takipçinim yandın:)

marcus_oredius

Üye
Üye
bence bu yıl bir tercih olacak ve 2013 yılında en azından 3 tercih olacak ben buna inanıyorum. sakın umudunu kaybetme kardeşim. tercihlerde de sana yardımcı olmaya çalışırım.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Delikanlı Arkadaşım Ender,

Hayat iniş çıkışlarla doludur ve sen karşına çıkan ilk büyük engel yüzünden şimdi pes mi edeceksin ? vaz mı geçeceksin? hayır! Biraz yıkılabilirsin belki ama tekrar kendini toplaman şartıyla...Bu hayattan ne iş için, ne ömss için ne de başka bir sebep için vazgeçmemeyi öğrenmelisin önce.

Aşağıdaki videoyu sana gönderiyorum. Belki faydası olur. ( yakınların izleyip sana anlatabilirse faydalı olacaktır diye düşünüyorum. )

gülümse_hayata

Üye
Üye
Yaşadıkların belliki seni çok bunaltmış bunalmakta haklısında ama bukadar karamsar olmak senin yaşında daha henüz hayatın başında olan birine yakışmıyor. 22 yaşındayım babamdan para istemeye utanıyorum diyorsun benim oğlum 23 yaşında herhangi bir sağlık sorunuda yok 2 senelik üniversite bu 4. sene oldu hala bitmedi ve hala babadan para istiyor. Ayrıca nice evli çoluk çocuk sahibi olupta işsiz kalanlar aylarca iş arayanlar var. Birde bu insanların kiraları faturaları çocuklarının masrafları var ozaman hepsi senin düşündüğün gibi artık son desin. Öncelikle toparlanmalısın zorluklara boyun eğip acizlenmemelisin her zorluğun her kötü günün bir bitişi olduğunu düşünüp kendine olan güvenini yeniden kazanmalısın. Bak ozaman herşey çok daha güzel olacak. ALLAH yar ve yardımcın olsun.

ender

Üye
Üye
ya tamam arkadaşlar sinir ve bunalımdan biraz abartmış olabilir ama inanın çok sinirliyim son dediğime bakmayın canıma kıycak kadar da değilim yani allah yarattığı boğazı aç bırakmazmış bunun bilincindeyim ama isyan etmek gibi de olmasında inanın yoruldum artık

bu arada videoyu izledim görme engelim öyle çok değil sadece iki gözde toplam %40 görme kaybı var böyle olmasına rağmen bile gözümde gözlüğü gören şahıslar başka düşünüyor ben e bunlara sinir oluyorum işte

allah bir yerlerde bizlerede bir şeyler yazmıştır diye düşünüyorum sabrediyorum namazlarımı kılıyorum dualarımı ediyorum

bu konuyu açarken çok sinirliydim biraz sinirim yatıştı bu gün 5 yere gittim 3 ü biz ortapedik engelli arıyoruz dedi 2 si biz dönücez dedi çok sinirliydim inanın

k. bakmayın şimdiden

marcus_oredius

Üye
Üye
ne kusuru. biz burdayız dertlenecek konuşacak birilerini ararsan yaz. gençsin korkuların gelecek korkusu. hepimiz bir noktada atlatık bunları.

bu arada ömssden puanın nasıl öğrenebilirmiyim puan /sıralama /eğitim

ender

Üye
Üye
lise mezunuyum puanım düşük abi

ama bu sene ygs ye girip açıköğretimin 2 yıllık proğramlarına yazılcam

abi benim puanımın düşük olmasının sebebi hazırlık kursları oldu hazırlık kurslarındaki hocalar siz engellisiniz size zor soru sormazlar mantığıyla ders anlattılar çalıştırdılar bizlere ondan sınavda çaktım

marcus_oredius

Üye
Üye
anladım kardeşim ama umudunu kesme her zaman bir şans vardır. sonuç olarak tercihler insana karşı insan yapıyor. bu bir şans işi bir bakıma.

M

mavibalina2012

Guest
Sevgili arkadaşım, hayatın güçlükleriyle başbaşa kalmaya başladın...Bu süreçte önünde iki yol var, ya kaderim bu deyip vazgeçeceksin ki, bu seni hiçbir noktaya ulaştırmaz ve söylediklerin başkalarının gözünde bile anlamsız kalır...Bu süreçten hepimiz geçtik o yüzden sıkılma üzülme diyemiyeceğim çünkü bizlerde aynen senin gibi üzüldüğümüzden üzüleceğini ve sıkıntılarından dolayı bunaldığını biliyorum ve inan seni anlıyorum ancak olaylara sadece üzülerek bakmanında faydası olmayacağını zamanla göreceksin hayat deneme yanılma yoluyla öğrenilir biz de bu süreci senin gibi yaşadık sonra yanlış olduğunu görüp tecrübe kazandık...Ve sakın şöyle düşünme beni görme engelli olduğumdan almadılar diye inan fiziksel engellileri de bu nedenle almıyorlar yani anlayacağın tüm engelliler sıkıntılar yaşıyor...Hani öldürmeyen acılar insanları güçlendirir ya acılarınla güçlenirsen hayata daha farklı bakarsın yakaladığın bakış açısı tüm hayatın boyunca kılavuzun olur...Diğer yolu seçmişsen eğer hayatın zorluklarını bilip engellilerin işe girmelerinin zorluklarını görüp ona göre kendini daha fazla geliştirirsen mutlaka başarıya ulaşırsın ki er veya geç önünde ÖMSS sınavı var ve bu sınava odaklan çünkü bizim böyle bir seçimimiz bile yoktu ben sınava engelli olmayanlarla girdim ve birde mülakatlar vardı .O yüzden herşeyi unutup sınav için var gücünle çalış boşta kaldığın süreyi sana eksilerini tamamlamak için verilen ödül olarak gör, yapmak istediklerini yap lise mezunuyum diyorsun eğitimine bile devam edebilirsin açık öğretimle...Bir de aile ailede yaşayan diğer bireylere yardım etmek için vardır aileyi kutsal kılanda budur...Bir de düşündüğünün tersini düşün sen iştesin ve baban mağdur durumda hem ekonomik hem de sosyal yönden...Sen babanı yük olarak görürmüydün?...Arkadaşım bizim söylediklerimiz bizim düşüncelerimiz ve tecrübelerimizdir yardımımız bununla sınırlıdır...Neden kusura bakalım insan olmanın bir yanıda acıları paylaşabilmektir sadece senin değil engelli engelsiz herkesin sıkıntıları var ve kimsenin de sıkıntılarında dolayı diğer insanı yargılama hakkı yok...Engelini tüm sorunlarının parçası olarak görme kardeşim. Umarım sana ufak da olsa bir yön verebilmişizdir, herşeyin gönlünüzce olması ve bu süreci kazanmanız temennilerimle...

Tekerlekli Sandalye