Sağ el, 2 ve 3 barmak ampute. Baş parmak uyuşuk. ÖTV indiriminden yararlanırmıyım?

the last mohikan

Üye
Üye
merhaba.ben sağ el 2 ve 3 parmaklarımı kaza sonucu kayıp ettim.baş parmak uyusuk çalışıyor.suan b sınıfı ehliyetim var.ben h sınıfı özel donanımlı araç alıp ötv yararlanabilirmiyim.henüz rapor çıkmadı raporda yüzde 10 ila 15arası olçak büyük ihtimal.
teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sağ koldaki kısalık nedeniyle vites kolunun uzatılması "özel donanıma" giriyor ve sağ kol kısa olanlar ÖTV indiriminden yararlanıyor. Sizin sağ elde iki parmak amputosyonu ve baş parmak uyuşukluğu varmış. Vites koluna aşağıdaki donanım gibi bişey yapılırsa ÖTV den muaf olabilirsiniz.

Bu arada sakatlık oranı %90 ın altında olan kişilerin ÖTV indirimli araç alabilmeleri için sağlık raporlarında "özel donanımlı araç kullanır" ibarelerinin olması gerekiyor. Yukarda yazdıklarımı o nedenle söylüyorum.

sagkolampute.png

the last mohikan

Üye
Üye
ilginiz için sagolun halil bey. son olarak bir soru daha sormak istiyorum yakinda elimden dolayı heyete gireçem.bana yüzde 15 ila 20 arası bir rapor çıkıçak bunun bana artısı ne olur .her hangibi bir maaş veya maşıma ek para alırmıyım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bir kişinin yasal anlamda "özürlü" sayılması için özürlülük oranının en %40 olması lazım. Bu oranın altındaki raporlarda ÖTV indirimi hariç engellilere tanınan hiç bir haktan faydalanamazsın.

samsunlu55

Üye
Üye
Merhaba. Benim sakatlığım Sağ Kol İnce Sağ baş ve 2 parmakta doğuştan kısalık var. H sınıfı ehliyetim ve 'SOL ELDEN KUMANDALI ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANABİLİR' RAPORUM VAR.Bu raporumla ötv indirimli araç alabilir miyim .tşk.

samsunlu55

Üye
Üye
Ben samsun da yaşıyorum . buradaki bayilerle görüştüğümde bazıları yararlanırsın bazıları da yararlanamazsın diyor. bu konuda tam bilgi alamıyorum.Bir de ben ötv indirimli araç alırsam Otomatik mi ve yoksa manuel vites hangisini alabilrim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kural belli. Sakatlık oranı %90'ın altında olanların ÖTV indirimli araç alabilmeleri için sağlık raporlarında "özel donanımlı araç kullanır" ibaresinin olması yeterli.
Not: Engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması, hareket ettirici özel tertibat olarak değerlendirilmeyecektir.

samsunlu55

Üye
Üye
peki ben düz vites mi, yoksa otomatik vites hangini alabilirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Raporda "düz yada otomotik vites" diye özellikle bir açıklama olmadığı için istediğini alabilirsin.

the last mohikan

Üye
Üye
halil bey benim raporum sağ el 2 ve 3 amputeydi şimdi şeker ve tansiyon vede sol varikoselden 2 kere ameliyat olduğumdan yüzde 40 çıkaçak gibi çıkan burapor her yıl yenilenirmi ? birdeyüzde 40 için erken emeklide raporu tekrar çıkarmak gerekirmi? saygılar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Alacağınız sağlık kurulu raporunda süreklidir ibaresi olursa yenilemeye gerek kalmaz.

Tekerlekli Sandalye