Sağlık Raporlarında Kırpılan Rapor Oranı Çilesi Bitecek

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Özürlülerin emeklilikleriyle ilgili engelli oranlarını belirlemelerinde Ankara’dan onay alamamaları, oranların hastane ile Maliye Bakanlığı arasında çatışmasıydı.

Özürlülerin emeklilikleriyle ilgili engelli oranlarını belirlemelerinde Ankara"dan onay alamamaları, oranların hastane ile Maliye Bakanlığı arasında çatışmasıydı. Ve müjdeli haber geldi. Artık Ankara rapor oranlarını değiştirmeden hastanenin verdiği kararı (engelli rapor oranını) geçerli sayacak.

Dün akşam Sağlık Bakanı Recep Akdağ"la konuşan gazeteci fatih Çekirge"ye şöyle söyledi;

"Duyarlılığınıza çok teşekkür ediyorum. Konuyu incelemeye aldırdım. Bir kurul oluşuyor. Ankara"daki kurulla, Ankara dışındaki hastaneler arasında kalan özürlü vatandaşlarımızı bu durumdan kurtarmak için gerekli çalışmayı başlattım. Dün Başbakanlık"ta ilgili Kurul toplandı.

Ve az önce sonuç karara bağlandı. Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan şöyle söyledi;

"Engellilerle ilgili sürdürdüğünüz haberleri yazıları ilgi ve titizlikle takip ediyoruz. Sayın Sağlık Bakanı"yla da görüşmüşsünüz, kendisi bizimle de temas kurdu. Şimdi Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı"ndan oluşan bir kurul yeni bir önerge hazırlanması için harekete geçti."

Yeni çalışmada artık Ankara"daki Kurul"un onayı diye bir şey olmayacak. Yani vatandaşlarımız engelli oranlarıyla ilgili aldıkları belgeyi Ankara"ya onaylatmayacaklar. Özürlü gruplarına göre, engelli oranlarının belirlenmesini içeren, kapsamlı bir yönerge hazırlanacak ve bu yönerge tüm illerimizdeki, devlet hastanelerine, üniversite hastanelerine ve belirlenen diğer hastanelere gönderilecek. Bundan böyle belirlenmiş bu hastanelerden, özürlü belgesi ve oranı alan vatandaşımız artık Ankara"daki bir heyetten onay almaya gerek duymayacak. Bunu kaldırıyoruz. Hastaneden oranı alan özürlü vatandaşımız bundan sonra sonuna kadar o oranı kullanabilecek.

arslan

Üye
Üye
hadi hayırlısı dicem ama :) ne kadar hayırlı olduğunu önümüzdeki süreç göstercek....

hizmetkar

Üye
Üye
sayın fırtına bu kanayan bir yaraydı yazınıza göre sorun cözülmüş gibi gözüküyor bu bir yorummu yoksa bununla ilgili bir yönetmelikmi mi cıktı lütfen aydınlatırmısınız

F

Fırtına

Guest
merhaba hizmetkar,

bu haberle ilgili bir yönetmelik henüz çıkmadı..

haberde; sonuç karara bağlandı ve şimdi Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı'ndan oluşan bir kurul yeni bir önerge hazırlanması için harekete geçti.. deniliyor..

önümüzdeki günlerde haberin doğruluğuna dair bilgi alırız inşaallah arkadaşlar..

halilha

Üye
Üye
Sağlık Raporlarında Kırpılan Rapor Oranı Çilesi Bitecek

bu haberin kaynağı nıedir?

F

Fırtına

Guest
halilha,

bu haber bir çok yerde yayınlanmış bir haber.. az evvel araştırdım, bu haberle ilgili henüz bir gelişme yok.. zaman ne gösterecek hep beraber göreceğiz..

Tekerlekli Sandalye