Sakatlığı %90 üzeri olanlar ÖTV indirimli araç almak için H sınıfı ehliyet almalımı?

çınar

Üye
Üye
Yüzde 90 özürlü raporum var.Araç almak istiyorum.20 yıl önce B sınıfı ehliyet almıştım ehliyetimde özürlü yazmıyor.Bedensel bir engelim yok.Babamdan kalan emekli bagkur maaşının belli bir kısmını alıyorum.
ÖTV indiriminden faydalanarak araç alacam maaşım da kesinti olurmu acaba?
Aracı benim kullanamayacagım söylendi doğrumudur?
Ehliyetimi H ye çevirmek zorundamıyım.
Özel tertibatlı araç almayacagım normal araç ve kardeşimde kullanacak.

Bilgilendirirseniz sevinirim.Maliyeden ve ssk dan yeterince bilgi alamadım pek ilgilenmiyorlar maalesef.

Sitenizi yei buldum tesadüfen.Emekleriniz için teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba aldığınız maaş 'yetim maaşı' sanırım. Yanlışsam düzeltin lütfen.
%90 üzeri engelliler adına adına alınan aracı 3. dereceye kadar yakın akrabaları kullanabilir. Sizin akrabalarınız kullanacağı için ayrıca H sınıfı ehliyet almanıza gerek yok.
ÖTV indirimli araba almanız maaşınızın kesilmesine neden olmaz.

çınar

Üye
Üye
Halil Bey öncelikle ilginizden dolayı tşk ederim size .Benim şu an 20 yıl öncesi aldıgım ve halen geçerli olan B sınıfı ehliyetim var aracı kendim kullanamam mı ?Kullanmam için ne yapmam lazım .Varolan ehliyetimde degişiklik yapmam gerekirmi.Dedigim gibi ehliyetim de özürlü vs yazmıyor.Normal B sınıfı.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sürücü belgesi olması halinde sakatlık oranı %90 ve üzeri olan kişiler adına alınan aracı hem kendileri hemde 3. dereceye kadar yakın akrabaları kullanabilir. B.K.Z

Son düzenleme:
Tekerlekli Sandalye