Sakatlık oranı %60’ı geçmiyor denilerek emeklilik başvurumuz red edildi?

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
merhaba ben ve eşim engelli kişileriz.. ikimizde çalışıyoruz.. eşimin ilk işe giriş tarihi 2005 şu anda 1850 günü var ve emeklilik için başvuruda bulunduk ama çalışma gücü kaybı % 60 ı geçmemiş dediler... eşimin aşırı kilo problemi var ve devaml ooturmaktan omurilikde şekil bozuklu zaten vardı ileri düzeye ilerlemektedir.. sizce tekrar başvuru yapmamıyız..

bi soruda kendim için bende 1998 ilk işe girişliyim ve şu anda 1355 günüm var benim rapor oranım % 80 eğerki bende 1800 günü doldurursam emekli olabilirmiyim.. benimde omir ilik eğriliği ( sklyz) hastalığımbulunmaktadır. konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eşiniz Malulen emekli olması için tek hastalık/rahatsızlıktan %60 ve üzeri rapor alması gerekir..
Şartlar yerine gelmiyor ise tekrar müracaat etmenin bi anlamı yok..Eşiniz için en güzeli vergi ind. hakkı alıp engellilere tanınan erken emeklilik hakkından faydalanarak emekli olmasıdır..
eşiniz 20 yıl 4400 güne tabi olur..
.../.../2005+20 yıl : .../.../2025 yılında prim ve süre şartını tamamladıgı vakit emekli olmak için kuruma müracaat edebilir.. Tabiki vergi ind. hakkı almak kaydı ile geçerli bu emeklilik şekli..

Siz ise çalışma hayatına %60 ve üzeri bir rapor ile başladıgınız için malulen emekli olamazsınız..
Egerki ilk işe giriş tarihinde %59 ve aşagısında bir rapro ile iş hayatına başladıysanız ve bugüne kadar hastalıgınız ilerlediyse ozaman malulen emkli olabilirsiniz.. (Ayrıca kurum sizden ilk iş hayatına başladıgınızda %59 ve aşağısında ki rapor oranlarınızı belgelemenizi ister)
Sizde vergi ind. hakkı alırsanız şu şekilde emekli olmayı hak edersiniz..
15 yıl 3600 güne tabi olursunuz.. 1.derece vergi ind. hakkına göre hesaplanmıştır..
.../.../1998+15 yıl :.../.../2013 yılında prim şartlarını yerine getirdiginiz vakit emekli olmak için kuruma müracaat edebilirsiniz...

Tekerlekli Sandalye