Sakatlık raporu almak için nereye başvurmalıyım?

selamet

Üye
Üye
merhabalar,

ben 1,5 ay önce tiroid kanseri teşhisi ile ameliyat oldum. tiroid bezimin ve lenf bezlerimin tamamı alındı. ve atom tedavisi olmayı bekliyorum.bu arada ameliyattan dolayı ses felci oldum.şu anda tek taraflı ses felci olduğumu söyledi doktor.çok kısık sesle ve nefes nefese kalarak en fazla 1-2 dakika zorla konuşabiliyorum.oda yanımda oturan duyabiliyor beni.yan odada olan beni duymuyor.bir şeye ihtiyacımı olduğunda seslensem kimse duymuyor.doktor düzelebilirde düzelmiyedebilir diyor zamana bıraktı.
şimdi ben 08/1995 de sigortalı oldum. 2010 eylülde işden ayrıldım.şuanda işsizim.toplam 4335 gün sigorta pirimim var.18 yıllım sigortalıyım.

şu anda ben sakatlık raporu alabilirmiyim. alırsam yüzde kaç alırım.öncelikle nereye başvurmam gerekiyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
Rapor vermeye yetkili herhangi bir hastaneye başvurarak rapor alabilirsiniz. Her ilde rapor vermeye yetkili hastane vardır. Eğer rapor almaktan amacın engelli haklarından faydalanmaksa (erken emeklilik vb gibi.) rapor oranının %40 ve üzeri olması gerekiyor. Bahsettiğiniz hastalıklara verilen oranlar hastalığın vucutta bıraktığı etkiye değişir. Dolayısıyla şu oranda alırsın/alamazsın demek pek mümkün değil.

selamet

Üye
Üye
erken emeklilil

Merhaba,
Rapor vermeye yetkili herhangi bir hastaneye başvurarak rapor alabilirsiniz. Her ilde rapor vermeye yetkili hastane vardır. Eğer rapor almaktan amacın engelli haklarından faydalanmaksa (erken emeklilik vb gibi.) rapor oranının %40 ve üzeri olması gerekiyor. Bahsettiğiniz hastalıklara verilen oranlar hastalığın vucutta bıraktığı etkiye değişir. Dolayısıyla şu oranda alırsın/alamazsın demek pek mümkün değil.

amacım erken emeklilik.daha yeni ameliyat olduğum için beklemem gerekiyormu.gerekiyorsa ne kadar belmem gerekiyor.yoksa bulunduğum ilde endokrin uzmanındanmı rapuru almalıyım.hastanede başvurmam gereken bölüm başka bir yermi.

ayrıca raporu aldıktan sonra ne yapmam lazım,erken emeklilik için sgk yamı başvurmalıyım.çok teşekkür ederim cevaplarınız için.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba selamet,

Sizin öncelikle engelli raporu almanız gerekiyor bunun için de Sn. Halil Yılmaz' ın dediği gibi engelli raporu vermekle yükümlü size en yakın hastaneye başvurmanız gerekli. Hastaneye gittiğinizde amacınızın engelli rapor oranı almak, vergi indirim hakkı ,erken emeklilik ve diğer tüm haklarımı elde etmek için derseniz size yardımcı olacaklardır. İlk defa rapor çıkaracağınız için siz mutlaka belirtin '' tüm engelli haklarımı almak amacıyla '' diye ki daha sonra tekrar tekrar rapor çıkarmakla uğraşmayasınız.

Rapor oranınız en az % 40 olduğunda, vergi indirim hakkınızı da aldığınızda emeklilik işlemleriniz için bağlı bulunduğunuz Sgk ya başvurunuzu yaparsınız ama öncelikle raporunuz elinizde olmadan şu an için kesin bir şey söyleyebilmek çok zor.

Çok çok geçmiş olsun dileklerimle,

selamet

Üye
Üye
Merhaba selamet,

Sizin öncelikle engelli raporu almanız gerekiyor bunun için de Sn. Halil Yılmaz' ın dediği gibi engelli raporu vermekle yükümlü size en yakın hastaneye başvurmanız gerekli. Hastaneye gittiğinizde amacınızın engelli rapor oranı almak, vergi indirim hakkı ,erken emeklilik ve diğer tüm haklarımı elde etmek için derseniz size yardımcı olacaklardır. İlk defa rapor çıkaracağınız için siz mutlaka belirtin '' tüm engelli haklarımı almak amacıyla '' diye ki daha sonra tekrar tekrar rapor çıkarmakla uğraşmayasınız.

Rapor oranınız en az % 40 olduğunda, vergi indirim hakkınızı da aldığınızda emeklilik işlemleriniz için bağlı bulunduğunuz Sgk ya başvurunuzu yaparsınız ama öncelikle raporunuz elinizde olmadan şu an için kesin bir şey söyleyebilmek çok zor.

Çok çok geçmiş olsun dileklerimle,

allah razı olsun,çok çok teşekkür ederim. sizi çok yoruyorum ama birşey daha sormak istiyorum. izniniz olursa. daha yeni ameliyat olduğum için beklemem gerekiyormu.

ayrıca şuanda konuşamıyorum derdimi kimseye anlatamıyorum,tiroid ve lenflerim alınırken ses tellerime zarar vermişler 1,5 ay oldu halen konuşamıyorum.nefes darlığı yaşıyorum.bunun için kulak burun boğaz doktoruna gittim tek taraflı ses felci var dedi.ses tellerim hareket etmiyormu. 6 ay bekleyin belki geçer geçmezse 1 yıl daha bekleyin belki düzelir dedi. bu nedenle sordum beklemem gerekirmi diye.
bu ses felci yani konuşamamamda engelli oranının içine girermi bundan dolayı da ek bir puan verirlermi yoksa 6 ay sonra gel bakalım diyebilirlermi.
hakkınızı helal edin,çok vaktinizi aldım,tekrar allah razı olsun yardımlarınız için.rabbimde sizlerin yar ve yardımcınız olsun inşallah.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba selamet,

Arkadaşım siz sorduğunuz için ben yanıt vermek ihtiyacı hissettim oysa ben sizin bir an önce sağlığınıza kavuşmanızı tüm kalbimle istiyorum. Doktorunuzun dediği gibi 6 ay içinde düzelmenizi tüm yüreğimle dilerim. Yüce rabbim size acil şifalar versin bir an önce eski sağlığınıza dolayısıyla sesinize kavuşmanızı isterim. Engelli raporu çıkarıp çıkarmamak yada bekleyip beklememek tamamen sizin ve doktorunuzun birlikte alacağı karar olmalı sizin menfaatinize en uygun olarak bu kararı sizler vermelisiniz. Benim elimde hastalıkların yolaçtığı çalışma gücü kayıp oranları dolayısıyla da engelli rapor oranları yok maalesef bu konuda size bir rakam veremiyorum.

Gönlüm istiyor ki siz en kısa zamanda sağlığınıza kavuşun ve hayata kaldığınız yerden devam edin ne engelli sağlık raporuyla uğraşın nede engellilik haklarıyla ama gerektiğinde ben yine bu sayfalarda yardımcı olurum elbette. Dünyaları da verseler yada dünyanın tüm güzelliklerini ben yine de sizin sağlığınızı kazanmanızı diliyorum. Bu 6 ay içinde yada inşallah daha yakın bir zaman içinde iyileşirseniz mutlaka güzel haberlerinizi bizimle paylaşın olur mu?

Bu dünyada bir engeli adayının bile engellenmeyişini bilmek beni çok mutlu edecektir.

Allah yar ve yardımcınız olsun,

selamet

Üye
Üye
Merhaba selamet,

Arkadaşım siz sorduğunuz için ben yanıt vermek ihtiyacı hissettim oysa ben sizin bir an önce sağlığınıza kavuşmanızı tüm kalbimle istiyorum. Doktorunuzun dediği gibi 6 ay içinde düzelmenizi tüm yüreğimle dilerim. Yüce rabbim size acil şifalar versin bir an önce eski sağlığınıza dolayısıyla sesinize kavuşmanızı isterim. Engelli raporu çıkarıp çıkarmamak yada bekleyip beklememek tamamen sizin ve doktorunuzun birlikte alacağı karar olmalı sizin menfaatinize en uygun olarak bu kararı sizler vermelisiniz. Benim elimde hastalıkların yolaçtığı çalışma gücü kayıp oranları dolayısıyla da engelli rapor oranları yok maalesef bu konuda size bir rakam veremiyorum.

Gönlüm istiyor ki siz en kısa zamanda sağlığınıza kavuşun ve hayata kaldığınız yerden devam edin ne engelli sağlık raporuyla uğraşın nede engellilik haklarıyla ama gerektiğinde ben yine bu sayfalarda yardımcı olurum elbette. Dünyaları da verseler yada dünyanın tüm güzelliklerini ben yine de sizin sağlığınızı kazanmanızı diliyorum. Bu 6 ay içinde yada inşallah daha yakın bir zaman içinde iyileşirseniz mutlaka güzel haberlerinizi bizimle paylaşın olur mu?

Bu dünyada bir engeli adayının bile engellenmeyişini bilmek beni çok mutlu edecektir.

Allah yar ve yardımcınız olsun,

Allah razı olsun,rabbim tüm hastalara,tüm şifa bekleyen bütün kardeşlerime ya şafi ismi ile şifa versin inşallah.tabiki en başta sağlık.rabbim kimseyi kimseye muhtaça etmeden yaşamayı nasip etsin. ben zaten allah yoluna girdiğim için iş hayatını kendi isteğimle bıraktım. tekrar çalışmayı düşünmüyorum.bakmakla yükümlü olduğum bir kızım var,hem onun için hemde hayalim olan haca gitmek için erken emekli olmak istedim.yoksa başka bir gayem yok.zaten paraya önem vermiş olsam işimi bırakmazdım.rabbim bir sıkıntı veriyorsa sebebsiz değildir.muhakkai onda ne hayırlar gizlidir.ben bu ses kısıklığımda,bu rahatsızlığımda gördüğüm hayır,televizyonda kanser hastlarına malulen emeklilik verileceğini duymakla başladı.bu haca gidebilmem için bir umut oldu.onu araştırırken erken emeklilik olduğunu öğrendim.derken kendimi bu sitede buldum.allah razı olsun,rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun inşallah.

selamet

Üye
Üye
benim gibi ilk defa rapor alanlar nasıl aldınız,nasıl bir yol izlediniz paylaşırsanız çok sevinirim. tirod kanseri olanlar özellikle sizlere ne kadar sakatlık raporu verdiler,bu konuda rapor alanlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

ilk önce hastaneyemi gideceğim,yoksa işçi bulma kurumunamı. yazılanları biraz okudum.direk hastaneye gilirise sevk olmaığı için ücret alındığını söylüyorlar doğrumudur acaba.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba selamet,

Gönlünden geçen tüm güzel dileklerin için Allah sizden de bin kere razı olsun. Amacınız çok farklı ve bir o kadar da anlamlı ne diyeyim Allah tüm isteklerinizi kabul etsin inşallah :) hacca gidebilmek eminim tüm müslüman kardeşlerimin en büyük arzusudur bu yüzden sizi ayrıca kutlarım ve yeniden çalışmak istemiyişinizi de açıklıkla dile getirdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim. :) Ne yazık ki herkes sizin kadar açık yüreklilikle ifade edemiyor kendini bu bakımdan çok başarılısınız...

Ben ilk kez engelli sağlık raporumu alırken aslında alınabileceğini bile bilmezken bir anda kendimi hastanenin sağlık kurulu heyetinde buldum. Kısaca söylemem gerekirse İşkur aracılığıyla gönderildim. İşkur sevk için bir dilekçe örneği vermişti ve her şey öyle başladı farklı bir yol bilmiyorum. Bilen arkadaşlar yardımcı olacaklardır ama yine orada izlediğim kadarıyla kendiliğinden gelen yani '' engelli kimlik kartı '' almak amacıyla ve daha bir çok amaçla gelen engelliliğini tespit ettirmek isteyen hastalar da vardı ve bunun için hiç bir ücret ödenmediğini biliyorum. Sn. yöneticim bu konuda bir yönetmelik olduğunu buraya ekleyecektir. Engelli sağlık raporu vermekle yükümlü devlet hastaneleri hastalardan bu rapor için hiç bir ücret almıyorlar. Almaları da kanunen yasak diye biliyorum.

Her şey gönlünce olsun dileklerimle,

selamet

Üye
Üye
Merhaba selamet,

Gönlünden geçen tüm güzel dileklerin için Allah sizden de bin kere razı olsun. Amacınız çok farklı ve bir o kadar da anlamlı ne diyeyim Allah tüm isteklerinizi kabul etsin inşallah :) hacca gidebilmek eminim tüm müslüman kardeşlerimin en büyük arzusudur bu yüzden sizi ayrıca kutlarım ve yeniden çalışmak istemiyişinizi de açıklıkla dile getirdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim. :) Ne yazık ki herkes sizin kadar açık yüreklilikle ifade edemiyor kendini bu bakımdan çok başarılısınız...

Ben ilk kez engelli sağlık raporumu alırken aslında alınabileceğini bile bilmezken bir anda kendimi hastanenin sağlık kurulu heyetinde buldum. Kısaca söylemem gerekirse İşkur aracılığıyla gönderildim. İşkur sevk için bir dilekçe örneği vermişti ve her şey öyle başladı farklı bir yol bilmiyorum. Bilen arkadaşlar yardımcı olacaklardır ama yine orada izlediğim kadarıyla kendiliğinden gelen yani '' engelli kimlik kartı '' almak amacıyla ve daha bir çok amaçla gelen engelliliğini tespit ettirmek isteyen hastalar da vardı ve bunun için hiç bir ücret ödenmediğini biliyorum. Sn. yöneticim bu konuda bir yönetmelik olduğunu buraya ekleyecektir. Engelli sağlık raporu vermekle yükümlü devlet hastaneleri hastalardan bu rapor için hiç bir ücret almıyorlar. Almaları da kanunen yasak diye biliyorum.

Her şey gönlünce olsun dileklerimle,

yardımlarınız, güzel dilekleriniz için tekrar Allah razı olsun kardeşim. benim gayem bundan sonraki yaşantımı Allah yolunda,onun davası için hizmet etmektir.rabbim izin verdiği müddetçe,sağlık verdiği müddetçe elimden ne geliyorsa bende bu davaya hizmet etmek istiyorum.rabbim inşallah herkese bu davaya hizmet etmeyi nasip eeder. ben 14 sene sonra emekli olmayı beklerken tvde kanserli hastlar için malulen emeklilik olduğunu duydum.internette araştrırıken bu siteyi buldum.hayatta hiçbirşey sebesiz değil,bu bir tevafuk.eğer emekli olabilirsem gene allah yolunda harcamayı düşünüyorum alacağım parayı.allah nasip ederse tabi.eğer hakkımda hayırlı ise rabbim erken emekli olmayı nasip eder inşallah.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba selamet,

Hayatta hiç bir şey sebepsiz değil aynen bu bir tevafuk :) ben de bu site sayesinde erken emekli olabileceğimi öğrenmiştim ve o günden beri yani emekli olduktan sonra bir gün bile bu siteden, bu sayfalardan ayrı kalamadım. Şimdi sıra sizde. Hayırlısıyla emekli olduğunuzda gelişmeleri bizimle paylaşır mısınız ?

Her şey istediğiniz gibi olsun dileklerimle,

selamet

Üye
Üye
az önce internette araştırıken erken emekli olabilmek için bir iş yerinde çalışıyor olmak,sonrasında vergi indirimi almak sonrasında erken emekli olunabileceğini okudum.bu bilgi doğrumudur.
ben şuan çalışmıyorum,izlemem gereken doğru yol hangisidir,bana başlamam gerek yolu söylerseniz çok sevinirim.teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
1 ekim 2008 öncesi ssk mensubu olan engellilerden emeklilikte vergi indirimi belgesi zorunluluğu var. Eğer ssk mensubu iseniz bir işyerinde çalışarak yada çalışıyor gözükerek vergi indirimi belgesi almak zorundasınız.

selamet

Üye
Üye
1 ekim 2008 öncesi ssk mensubu olan engellilerden emeklilikte vergi indirimi belgesi zorunluluğu var. Eğer ssk mensubu iseniz bir işyerinde çalışarak yada çalışıyor gözükerek vergi indirimi belgesi almak zorundasınız.

ben 08/ 1995 yılında işe başldım 09/2010 yılında işden ayrıldım. şuanda işsizim. sizin yazdıklarınıza göre önce bir işe girmem sonra hastaneden rapor almam gerekiyor herhalde. peki vergi indirimini almak araştırdığıma göre 5-6 ay sürebiliyor. vergi indirimi alana kadarmı çalışmam lazım.yoksa sadece hastaneden raporu aldıktan sonra bir iş yerinde çalışıyor gözükmeme gerek varmı. tekrar teşekkür ederim.

selamet

Üye
Üye
ben birşey daha sormak istiyorum.1 eylül 2013 den itibaren bütün kanserli hastalar için malulen emeklilik olma hakkı verildiğini televizyondaki haberlerde duydum. ve maaşın 971 tl olduğu söylendi. ama bu maluliyet 18 ay olduğu,süre bitiminde tekrar sağlık kuruluna girip rapor alınırsa emekliliğin devam edecği söylendi.şimdi bende yyeni teşhis konup yeni ameliyat oldum. sizce bu şekilde malulen emekli olmammı daha iyi yoksa şuan çalışmıyorum. herhangi bir iş yerine girip prim ödeyip engelli erken emekli olmakmı.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
En iyi emeklilik en kısa emekliliktir. Kaldıki malulen emeklilikle erken engelli emekliliği arasında maaş açısından pek bi fark yok. Eğer malulen emekli olma gibi bir şansız varsa hiç durma önce onu dene. Olmazsa diğerine bakarsın. Bu arada unutmadan şunuda ekleyelim. Malulen emekli olursan tekrardan çalışamazsın ama engelli erken emekliliğinden yararlanarak emekli olursan SGDP ödeyerek çalışabilirsin. Dediğim gibi ben yeniden işi girip vergi indirimiyle falan uğraşamam dersen malulen emeklilik için muracaat edip şansını dene.

selamet

Üye
Üye
En iyi emeklilik en kısa emekliliktir. Kaldıki malulen emeklilikle erken engelli emekliliği arasında maaş açısından pek bi fark yok. Eğer malulen emekli olma gibi bir şansız varsa hiç durma önce onu dene. Olmazsa diğerine bakarsın. Bu arada unutmadan şunuda ekleyelim. Malulen emekli olursan tekrardan çalışamazsın ama engelli erken emekliliğinden yararlanarak emekli olursan SGDP ödeyerek çalışabilirsin. Dediğim gibi ben yeniden işi girip vergi indirimiyle falan uğraşamam dersen malulen emeklilik için muracaat edip şansını dene.

bugün eşim sgk ya gitti. ben en son adanada çalışmıştım.şuanda başka bir ildeyiz eşimin memuriyetinden dolayı. başvuruyu kabul etmemişler.adanaya gidip oradan başburmamış gerektiğini söylemişler. ben evden dışarı çıkacak halim yok 600 km uzağa sgk ya başvuru için gitmemi söylemişler.bunun için ne yapmamız lazım. yardımcı olursanız çok sevinirim.

selamet

Üye
Üye
evrakları posta yolu ile göndersek olurmu.yada adanada tanıdığımız bir arkadaşımıza göndersek o sgkya götürüp teslim etse olurmu.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Siz malulen emeklilik için başvurdunuz ve SGK size en son adana'da çalıştığınız için oranın SGK il müdürlüğüne başvurmanızımı istedi?

selamet

Üye
Üye
Siz malulen emeklilik için başvurdunuz ve SGK size en son adana'da çalıştığınız için oranın SGK il müdürlüğüne başvurmanızımı istedi?

evet aynen söylediğiniz gibi oldu.adana bize 600 km uzaklıkta 8-9 saat yolculuk yapmam gerekecek.ki ben evden dışarı çıkacak durumda değilim.bu durumda ne yapmam lazım.bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.adanada bir arkadaşımıza rica etsek onun yaptığı başvuruyu kabul ederlermi.yada adana sgk ya evrakları direk posta ile göndersek kabul ederlermi.

Tekerlekli Sandalye