Sakatlık raporu almak için nereye başvurmalıyım?

selamet

Üye
Üye
başka bir ilde çalışıp daha sonra başka bir şehire taşınıp bu işleri yapan yokmu aranızda bu işin kolay bir yolu yokmu,neden yaşadığım şehirdeki sgk ya başvuru yapamıyorum da yıllarca önce çalıştığım yerdeki sgk ya başvurmam gerekiyor. allah rızası için yardımcı olurmusnuz.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba Selamet,

Eğer sizin tüm evraklarınız ve tamamlamanız gereken süre vs her şey hazır ise bu bilgi işinize yarayabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilik işlemlerinin hızlandırılması ve aylık bağlama sürelerinin kısaltılması için internetten online emeklilik başvurusu kabul etmeye, sigortalıya da SMS’le yanıt vermeye başladı.

SSK’lılar ve Bağkur’ lular bundan sonra emeklilik işlemlerini internet üzerinden yapacak ve başvurular hemen işleme alınacak.

SGK Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Yeni sistemde internet üzerinden emeklilik talebi başvurusundan SSK ve Bağ-Kur’lular yararlanacak.
Alttaki bağlantıdan e-Devlet şifreniz ile giriş yaptıkdan sonra tahsis talep formu önünüze gelecektir. Formu doğru bir şekilde doldurarak emeklilik işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

SSK, SGK, Bağkur Emeklilik Başvurusu, e-Devlet | SGK, E-Devlet, SGK Sorgulama, Hizmet Dökümü, Prim Sorgulama

Üstdeki bağlantıdan e-Devlet sitesine giriş yaptıkdan sonra “Kimliğimi Şimdi Doğrula” bağlantısına tıklayınız. Daha sonra “e-Devlet Şifresi” bölününü tıkladıkdan sonra “T.C. Kimlik No” ve “e-Devlet Şifrenizi” yazarak Emeklilik Başvurusu panelini görüntüleyebilirsiniz.
İnternet ortamından alınan talep belgesi, kurumda gelir veya aylık bağlamaya yetkili ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Merkezi Evrak Servisi’ne hemen gönderilecek. Kişilere ait işlemler de hemen başlatılacak.

Yazılı başvuru kalktı…

SGK, emekli olmak ya da sürekli iş göremezlik geliri, ölüm geliri ile yaşlılık, malullük ve ölüm aylığı, yaşlılık ve ölüm toptan ödemesi ile evlenme ve cenaze ödeneği almak için bugüne kadar bizzat kuruma gelerek ya da vekiliyle yazılı başvuru yapmak zorunda olan SSK ve Bağ-Kur’lulara müjde verecek.

SGK’nın emeklilik aylığı bağlama veya diğer ödenek tahsis etme işlemleri, yasal olarak talep şartına bağlı. Bugüne kadar da sigortalı ve hak sahipleri söz konusu tahsis yardımlarından faydalanmak için ‘Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’ ile SGK’ya doğrudan veya posta yoluyla müracaat etmek zorundaydı. Ancak SGK bir sistem değişikliğine giderek, SSK ve Bağ-Kur kapsamındaki sigortalı ve hak sahiplerinin bu belgeleri internet ortamında verebilmelerine olanak sağladı.

selamet

Üye
Üye
Merhaba Selamet,

Eğer sizin tüm evraklarınız ve tamamlamanız gereken süre vs her şey hazır ise bu bilgi işinize yarayabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilik işlemlerinin hızlandırılması ve aylık bağlama sürelerinin kısaltılması için internetten online emeklilik başvurusu kabul etmeye, sigortalıya da SMS’le yanıt vermeye başladı.

SSK’lılar ve Bağkur’ lular bundan sonra emeklilik işlemlerini internet üzerinden yapacak ve başvurular hemen işleme alınacak.

SGK Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Yeni sistemde internet üzerinden emeklilik talebi başvurusundan SSK ve Bağ-Kur’lular yararlanacak.
Alttaki bağlantıdan e-Devlet şifreniz ile giriş yaptıkdan sonra tahsis talep formu önünüze gelecektir. Formu doğru bir şekilde doldurarak emeklilik işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

SSK, SGK, Bağkur Emeklilik Başvurusu, e-Devlet | SGK, E-Devlet, SGK Sorgulama, Hizmet Dökümü, Prim Sorgulama

Üstdeki bağlantıdan e-Devlet sitesine giriş yaptıkdan sonra “Kimliğimi Şimdi Doğrula” bağlantısına tıklayınız. Daha sonra “e-Devlet Şifresi” bölününü tıkladıkdan sonra “T.C. Kimlik No” ve “e-Devlet Şifrenizi” yazarak Emeklilik Başvurusu panelini görüntüleyebilirsiniz.
İnternet ortamından alınan talep belgesi, kurumda gelir veya aylık bağlamaya yetkili ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Merkezi Evrak Servisi’ne hemen gönderilecek. Kişilere ait işlemler de hemen başlatılacak.

Yazılı başvuru kalktı…

SGK, emekli olmak ya da sürekli iş göremezlik geliri, ölüm geliri ile yaşlılık, malullük ve ölüm aylığı, yaşlılık ve ölüm toptan ödemesi ile evlenme ve cenaze ödeneği almak için bugüne kadar bizzat kuruma gelerek ya da vekiliyle yazılı başvuru yapmak zorunda olan SSK ve Bağ-Kur’lulara müjde verecek.

SGK’nın emeklilik aylığı bağlama veya diğer ödenek tahsis etme işlemleri, yasal olarak talep şartına bağlı. Bugüne kadar da sigortalı ve hak sahipleri söz konusu tahsis yardımlarından faydalanmak için ‘Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’ ile SGK’ya doğrudan veya posta yoluyla müracaat etmek zorundaydı. Ancak SGK bir sistem değişikliğine giderek, SSK ve Bağ-Kur kapsamındaki sigortalı ve hak sahiplerinin bu belgeleri internet ortamında verebilmelerine olanak sağladı.

Allah razı olsun kardeşim, peki beni hastaneye kim sevk edecek,sevk kağıdını nasıl alacağım bu konudada yardımcı olabilirsen çok sevinirim. benimkisi malulen emeklilik için biliyorsun yeni çıkan 1 eylülde yürürlüğe giren yasa ile ilgili başvuracağım hani kanserli hastalara tanı konulduktan sonra malul sayıldığını söylemişlerdi. o sebeple başvuracaktım.

selamet

Üye
Üye
değerli gazoz ağacı kardeşim ben internetten dediğiniz şekilde başvuru formunu doldurdum,cep telefonuma mesaj geldi,başvurunuz alınmıştır diye.ama hastane sevki ile ilgili herhangi birşey sormadı,bu konuda yardımcı olursan çok sevinirim.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam selamet,

Aslında ben sizin raporunuz olduğunu hatırlıyorum ama emin de değilim hangi amaçla sevk işlemi yapılması gerekiyor ? Belki de siz malulen emekli olacağınızdan bence SGK dan gelecek mesajlar doğrultusunda ilerlemeniz daha doğru olacaktır. Malulen emeklilikte kapsam oldukça genişletildi ve bir çok kolaylık sağlandı. Başvurunuz alınmıştır mesajı şu an için herhangi bir sorun olmadığını gösterir. SGK sizin için tüm işlemleri online üzerinden yapmanıza yardımcı olacaktır.

selamet

Üye
Üye
Selam selamet,

Aslında ben sizin raporunuz olduğunu hatırlıyorum ama emin de değilim hangi amaçla sevk işlemi yapılması gerekiyor ? Belki de siz malulen emekli olacağınızdan bence SGK dan gelecek mesajlar doğrultusunda ilerlemeniz daha doğru olacaktır. Malulen emeklilikte kapsam oldukça genişletildi ve bir çok kolaylık sağlandı. Başvurunuz alınmıştır mesajı şu an için herhangi bir sorun olmadığını gösterir. SGK sizin için tüm işlemleri online üzerinden yapmanıza yardımcı olacaktır.

cevabınız için Allah razı olsun gazoz ağacı.

benim bir raporum yok.daha önce anlatmıştım. 2 ay önce tiroid kanserinden ameliyat oldum,tüm tiroid ve lenf bezlerim alındı,bir ay sonrada atom tedavisi alacağım,artı ses tellerim hasar gördüğü için şuan konuşamıyorum,nefes almakda zorlanıyorum,bu haldeyken tv de tüm kanserli hastalara tanı konulduktan sonra malulen emekli olacağını bu yasanın 2 eylülde yürürlüğe gireceğini duydum ve sitenize üye olup danışmak istedim.bu nedenle yardım istedim.sizde beni internet üzerinden başvuru yapınız dediniz bende yaptım.elimde hiç bir rapor yok.sedec ankara numune hastanesinde yapılan ameliyatın raporu ve pataloji raporları var.sizce yanlış bir yolmu izledim. hastaneye sevk olmadan olurmu bu işler.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Yazdıklarınıza göre siz internet üzerinden başvuru yapmışınız ama henüz engel oranınızı belirleyici bir raporunuz yok.Malulen emekli olabilmek için önce rapor oranınızın belirlenmesi gerekiyor. Emekli olabilmek için 'çalışma gücünün' veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte 'kazanma gücünün' en az yüzde 60'ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da var. Ayrıca Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın bin 800 gün sigorta primi bildirilmiş olması gerekiyor. Sizin sigortalık süresi ve prim konusunda bir sıkıntınız yok. Yetkili kurumlardan raporunuzu almak için başvuruda bulunun ne için rapor istediğinizide belirtin bence.

selamet

Üye
Üye
Yazdıklarınıza göre siz internet üzerinden başvuru yapmışınız ama henüz engel oranınızı belirleyici bir raporunuz yok.Malulen emekli olabilmek için önce rapor oranınızın belirlenmesi gerekiyor. Emekli olabilmek için 'çalışma gücünün' veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte 'kazanma gücünün' en az yüzde 60'ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da var. Ayrıca Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın bin 800 gün sigorta primi bildirilmiş olması gerekiyor. Sizin sigortalık süresi ve prim konusunda bir sıkıntınız yok. Yetkili kurumlardan raporunuzu almak için başvuruda bulunun ne için rapor istediğinizide belirtin bence.

cevabınız için Allah razı olsun. şimdi ben sgk internet şubesinden başvuru yapmış olsamda yine sgkya şahsen başvuru yapmak zorundamıyım.

şimdi okudunuzmu bilmiyorum. 1995 yılından beri ssklıyım. 4335 gün prim günüm var.ama çalışmalarımın çoğu adana ilindeydi.şuan ise eşimin memuriyetinden dolayı başka bir ildeyim.bulunduğum ildeki sgkya başvuru için gittiğimizde kabul etmediler adanaya gitmelisiniz dediler.bende burdaki arkadaşlardan yardım istedim adanaya gitmeden olmuyormu diye onlarda internet üzerinden başvurmamı söylediler.bende başvuru yaptım.ama hastaneye sevk edileceksiniz diye birşey yazmadılar. ben 2 eylülde yürürlüğe giren tğüm kanser hastalarının tanı konulduktan sonra tedavi sürecini rahat geçirmeleri için malulen emeklilik verileceği haberini duydum o nedenle bu siteden yardım istedim.ama herkes birşey söyledi benim kafam iyice karıştı.şimdi ben yanlışmı yaptım internet başvurmakla.ben adanaya gidecek durumda değilim tam 600 km 8-9 saatlik yolculuk yapmam lazım ki ben şuan pek iyi değilim zaten ses teli felci var konuşamıyorum,kimse beni duymuyor. bana doğru olan yolu anlatırsanız çok sevinirim.allah razı olsun tekrar.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sizi anlıyorum Allah kolaylıklar versin umarım işleriniz kolaylaşır ve bir an önce emekliliğiniz gerçekleşir. Fakat internet üzerinden yaptığınız başvurunuz hakkında inanın birşey söyleyemem bilgim yok sadece size şukadarını söyleye bilirim .

Sosyal Güvenlik il ve ya merkez müdürlüğü, vatandaşı üniversite, Sağlık Bakanlığı'na bağlı eğitim ve araştırma ile askeri hastanelerden birine sevk ediyor. Eğer bulunulan ilde, bu niteliklerde hastane yoksa devlet hastanelerine sevk yapılıyor. Sevkte belirtilen sağlık kurulu, yüzde 60 çalışma kaybı olduğuna dair raporu düzenliyor. Vatandaş, rapor ve diğer istenen evrakları, Sosyal Güvenlik il ve ya merkez müdürlüğüne teslim ediyor. Süreç bundan sonra devam ediyor yani ben böyle biliyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
selamet, eğer malulen emeklilik için başvuru yapacaksan onda süreç şu şekilde işliyor. SGK ya malulen emeklilik için başvuru yapıyorsun, onlar seni hastaneye sevk ediyor. Sonrasında yapılması gerekenler belli zaten. Rapor ankara maluliyet dairesine gider ora bu kişi malulen emekli olur derse malulen emekli olursun. Ama ben malulen emeklilik için çalıştığınız ildeki SGK ya başvurmalısınız diye bir kural olup olmadığını bilmiyorum. Bilen arkadaşlar yazsın lütfen.

selamet

Üye
Üye
cuma günü sgk bana telefon açtı hastane sevk yazınız hazır gelip alabilirsiniz dedi. bende adanada değilim dedim.tamam başka biri gelip alabilir dedi.evrakı aldırdık bana posta ile gönderildi. 15 gün sonra sevk yazısını alabildik.bugünde hastaneye gittim. genel cerrah,onkoloji,kulak burun boğaz, dahiliye-endokrin bölümlerine.hiçbirisi muayene etmedi,hatta hiç evraklarıma dahi bakmadılar. sadece neyin var dediler bende tiroid kanseri dedim.bütün doktorlar sadece tiroid papiller ca yazıp evrağı elime tutuşturdular. ya ayakta duramıyorum,konuşamıyorum,ses teli felci olmuşum,nefes almakta zorlanıyorum. hiçbiri sormadı.bütün bu kontroller 1 saati bulmadı.bu kadar çabul bitti. ve bu şekilde heyetin önüne çıktım.heyettede aynen hiçbirşey olmaı,gene birşey sormadılar evrakın üstüne tiroid papiller ca yazıp bir kenara koydular.

arkadaşlar hepinize mi böyle muayene ettiler yoksa benimkisimi böyle.ne benden evrak istediler nede pataloji,nede tahlil. bilmiyorum artık malulen emekli olabilirmiyim.beklemenize gerek yok gidebilirsiniz biz sgk ya gönderiyoruz dediler hiçbirşeyde vermediler. şimdi bundan sonraki süreç nedir arkadaşlar?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba selamet,

Bundan sonra ki süreç bana göre sabırla beklemektir biraz rahat olmaya çalışırsan hem hastalığın için daha yararlı olur diye düşünüyorum sadece...Sen elinden geleni yaptın ve artık geriye hayırlısını dilemek kalıyor. Tabii bu benim kişisel düşüncem ve edindiğim bilgiye dayanarak şu an için yapabileceğin başka bir işlem yok. SGK değerlendirecek ve sonucu sana bildirecektir en kısa zamanda hayırlı haberler alman dileklerimle,

selamet

Üye
Üye
Merhaba selamet,

Bundan sonra ki süreç bana göre sabırla beklemektir biraz rahat olmaya çalışırsan hem hastalığın için daha yararlı olur diye düşünüyorum sadece...Sen elinden geleni yaptın ve artık geriye hayırlısını dilemek kalıyor. Tabii bu benim kişisel düşüncem ve edindiğim bilgiye dayanarak şu an için yapabileceğin başka bir işlem yok. SGK değerlendirecek ve sonucu sana bildirecektir en kısa zamanda hayırlı haberler alman dileklerimle,

allah razı olsun kardeşim,evet bundan sonrası hayırlısı artık rabbim nasip ederse gelip beni bulur etmezsede hayırlısı buymuş diyeceğim.ayrıca kulak burun boğaz doktoru sol servikal vokal kord diye başlayan birşeydi herhalde türkçesi sol ses telimde felç olduğunu yazmış sanırım.ben onların dilinde anlamadığım için.hayırlısı artık.olumlu yada olumsuz bana nasıl haber gelir telefon yada posta ilemi bilginiz varmı.çok teşekkür ederim.

selamet

Üye
Üye
D. KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI
1. Komplikasyonlu sağırlık
Yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte olan, ameliyat ve işitme cihazlarıyla düzeltilemeyen kalıcı iki taraflı çok ileri düzeyde işitme kaybı
2. Dil
Etiyolojisine bakılmaksızın dilin en az 2/3 ünün alınması
3. Larenks
Etiyolojisine bakılmaksızın sürekli kanül kullanmayı gerektiren total yada kısmi larenks yokluğu
4. Ses organları
Düzeltilemeyen ağır dispne ve afoni ile birlikte olan iki taraflı hastalık, travma ve tümörleri

yukarıda maluliyet cetvelinde bulduğum madde benim için geçerli olabilirmi. afoni ile birlikte olan iki taraflı hastalık yazıyor.

selamet

Üye
Üye
arkadaşlar tek taraflı ses telinin felç olması yani çalışmaması durumunda %kaç engelli oranı alınıyor.yardımcı olursanız sevinirim.

sokak_edebiyatı1

Üye
Üye
Herkese Merhaba
Yeni kanuna göre raporlarda yükseltme nasıl oluyor tekrar yeni bir sağlık raporu mu almak gerekiyor ...

gülümse_hayata

Üye
Üye
Raporunuza itiraz ederek yeniden değerlendirilip yükselip yükselmeyeceğini anlayabilirsiniz.
İlgili yönetmelik şöyle der.

İlgililer itiraz dilekçesi ve ilk özürlü sağlık kurulu raporunun tasdikli bir örneği ile birlikte, bulunduğu ilin sağlık müdürlüğüne başvurur. İl sağlık müdürlüğünce, özürlü sağlık kurulu raporu alacak kişi en yakın farklı bir özürlü sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastaneye gönderilir. İtiraz edilen özürlü sağlık kurulu raporu ile itiraz üzerine verilen özürlü sağlık kurulu raporundaki kararlar aynı yönde ise özürlü sağlık kurulu raporu kesinleşir.

(2) Özürlü sağlık kurulu raporlarının farklı olması durumunda, Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan hakem hastanelerden, kişinin ikamet ettiği yere en yakın bir hakem hastaneye, kişi yeniden muayene edilmesi ve özürlü sağlık kurulu raporu tanzim edilmesi amacıyla yine il sağlık müdürlüğü kanalıyla gönderilir. Hakem hastanenin özürlü sağlık kurulunca verilen kararı kesindir.

Tekerlekli Sandalye