Sandalye

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
‘Sandalye’, geçirdiği kaza sonucunda belden aşağısı felç olan Süleyman Akbulut’un gerçek hayat hikâyesini anlatıyor. Kaza sonrasında birçok kez intihar etmeyi düşünen Akbulut, şimdilerde ‘engelleri kaldırmak’ için yaşıyor. Süleyman Akbulut, geçirdiği trafik kazası sonrasında hayatının baharı denebilecek bir çağda, henüz 21 yaşındayken tekerlekli sandalyeyle ‘dost’ olmuş. Akbulut, bugün 38 yaşında. Trafik kazasının üzerinden 17 yıl geçmesine rağmen çektiği sıkıntılar tazeliğini koruyor. Ancak o, geçmişte kalan acı ve sıkıntıları bir kenara bırakarak hayata sil baştan başlamış. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (OFD)’nin kurulmasına öncülük etmiş. Düzenlediği kurslar sayesinde 150 bin kişiye ilkyardım kursu vermiş, hayatını engellilerin karşılaştığı ‘engeller’i ortadan kaldırmaya adamış. Kaza geçirdikten sonra kendisini bekleyen acı sürprizleri, hastanede kaldığı günleri, acılarını, sıkıntılarını ‘Sandalye’ isimli kitabında anlatmış. Özürlülerin hayatına kendi ‘sandalye’sinden bakan Süleyman Akbulut, kitabı sayesinde engelli vatandaşlara rehberlik yapıyor. Rehberlik yapmakla da kalmıyor, onlara yol gösteriyor, engellilerin hakkını aramak için hukukî mücadelelere başvuruyor. Yeri geliyor, engelli vatandaşların toplu taşıma araçlarına kolayca binebilmesi için mahkeme koridorlarını aşındırıyor, yeri geliyor, üstgeçitlerden tekerlekli sandalye ile rahatça geçilebilmesini sağlayan rampaların yapılması için devlet yetkilileriyle görüşüyor. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nde yöneticilik görevinde bulunan Süleyman Akbulut, dernekte yaşadığı ilginç olayları günlüğüne yazmaya karar vermiş. Bir akşam yakın dostlarıyla sohbet ederken arkadaşlarından birisi, Akbulut’a kitap yazmasını tavsiye etmiş. Kaza geçirdikten sonra çok sayıda trajikomik olayla karşılaşan Akbulut için pek de zor olmamış, bu dost tavsiyesi. Yaşadığı ilginç olayları günlüğüne yazma fikrinden vazgeçen Akbulut, kitap yazma çalışmalarına başlamış. Koşabilen, yürüyebilen, paraşütle atlayabilen bir insanın hayatı boyunca tekerlekli sandalyeyle yaşamak zorunda kalması, hastane odalarının kasvetli havası, çektiği bedensel ve gönül acıları ile engelli vatandaşların sosyal hayatta karşılaştığı bütün sorunlar, ‘Sandalye’sinin konularını oluşturmuş. Süleyman Akbulut, kitabın altbaşlığına ‘Ben Büyünce… Mavi Olacaktım’ yazmış. ‘Neden mavi?’ sorusuna; “Mavi renk, yaşamdaki güzellikleri, mutluluğu ve tebessümü anlatıyor. Ben büyüyünce mutlu olacağıma inanıyordum; ama tam bu esnada zaman kırıldı ve mavi olamadık, kırmızı olduk.” şeklinde cevap veriyor.

Tekerlekli Sandalye