Şeker hastaları 2022 maaşı alabilir mi?

haykolik

Üye
Üye
sayın yöneticilerimve üyeler annem şeker hastası yani insülün kullanıyor ayrıca tansiyon ve astım hastası 2022 maaşı için başvuracak acaba yüzde kaç alabilir yada 2022 maaş alabilirmi evde üç kişi yaşıyoruz babam çalışmıyor annem bana bakıcı maaşı alıyor vereceniz cevaplar için teşekkürler

septik

Editör
Editör
Sizin 2022 müracatınız olursa gelir kriterinden dolayı sorun yaşamassınız yanlız sağlık sorunlarıyla ilgili bahsetmiş olduğunuz hastalıkların vucuda verdiği zararlar konusunda şu veya bu derecede rapor alır demek yanlış olur.

Size tavsiyem isterseniz bir hastahaneden sağlık raporu alarak %40 ve üstü bir rapor alabilmeniz durumunda bağlı bulunduğunuz bölgedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına müracat edersiniz.

haykolik

Üye
Üye
Sizin 2022 müracatınız olursa gelir kriterinden dolayı sorun yaşamassınız yanlız sağlık sorunlarıyla ilgili bahsetmiş olduğunuz hastalıkların vucuda verdiği zararlar konusunda şu veya bu derecede rapor alır demek yanlış olur.

Size tavsiyem isterseniz bir hastahaneden sağlık raporu alarak %40 ve üstü bir rapor alabilmeniz durumunda bağlı bulunduğunuz bölgedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına müracat edersiniz.

peki septik abi bu hastalıkların oranları belli degilmi yada kaç oranlarda insülün hiper tansiyon ve astım birde göz annem gözlük kullanıyor

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
1- Diabetes mellitus

a-Diyet ve oral antidiabetiklerle kontrol altına alınan, komplikasyon yapmamış
Tip II Diabetes mellitus %20

b-Komplikasyon yapmamış olan, açlık kan şekeri 200 mg’ın altında tutulabilen,
ketoz ve hipoglisemi göstermeyen Tip I diabetes mellitus %30

c-Açlık kan şekeri sürekli olarak 200 mg’ın altında tutulamayan, komplikasyon yapmış
ketoz gösteren Tip I diabetes mellitus %40

Şeker hastalığında bu oranlar veriliyor. Tansiyon ve astım için yukarda septik arkadaşımızın aktardığı gibi hastalığın derecesine göre verilen oran değişir.

metink

Üye
Üye
benim şöyle ufak sorum olacak bilgisi olan şu an genel sağlık sigortası devlet bana borç bindiriyor her ay.. ben tip2 hastasıyım 4 5 ay oldu fak edildi ilaç kullanıyoeum ve diyet yapıyorum doktor geri kalan hayatı böyle geçirmem gerektiğini söyledi.. araştırdığım kadar %20 raporu oluyor tip2 (yanlış isem düzeltin lütfen). sorum şu : yeşil kart başvurusu yaparsam ala bilirmiyim acaba.. çünkü ağır işlerde artık çalışamadığım için iş seçimi yapmak zorundayım girdğim işlerde ssk yapmıyorlar malum türkiye şartları bilirsiniz.. bu konu hakkında bilgi veren olur ise sevinirim lütfen... yeşilkart olur isem ilaçlarım devlet tarafından karşılanırmı

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=20847]metink[/MENTION]

Yukarıda Halil bey diyabet için verilen rapor oranlarını belirtmiştir. Ayrıca engelli sayılabilmek için %40 ve üzeri raporunuz olması gerekmektedir. GSS gelir testi yapılması halinde kişi başına düşen aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkanların geriye dönük tüm borçları silinecektir konuyla ilgi bakınız>>>>

https://engelliler.gen.tr/f26/genel-saglik-sigortasi-hakkinda-onemli-hatirlatma-32709/
Sağlıktan yararlanmak için prim ödemesi gerekenler ise 60 tl gibi bir miktar ödeyerek sağlıktan yararlanmaktadırlar.

Eski adıyla yeşil karttır. Yeni ismi ile 60c-1 olarak geçer. 01.01.2012 tarihinden itibaren yeşil kart uygulaması Sosyal Güvenlik Kurumu’na geçmiştir.
Gelir testi başvuru sonucunda hane halkı ortalama geliriniz net asgari ücretin 1/3’ünden az olursa yani 483 TL altında olursa gelir sonucu C1 yani yeşil kart çıkar. Tüm hane halkı ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanır.

16salih16

Üye
Üye
Eșime tip 1 diyabet teşhisi kondu(seker hastası) insulin kullaniyor, engelli raporu alabilirmiz.

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=21311]16salih16[/MENTION]

1- Diabetes mellitus
a-Diyet ve oral antidiabetiklerle kontrol altına alınan, komplikasyon yapmamış Tip II Diabetes mellitus 20
b-Komplikasyon yapmamış olan, açlık kan şekeri 200 mg’ın altında tutulabilen, ketoz ve hipoglisemi göstermeyen Tip I diabetes mellitus 30
c-Açlık kan şekeri sürekli olarak 200 mg’ın altında tutulamayan, komplikasyon yapmış ketoz gösteren Tip I diabetes mellitus 40
Buradaki cetvelde de gördüğünüz gibi Tip 1 diyabet için açlık kan şekeri ölçümüne göre yüzde 30 ve yüzde 40 olmak üzere iki farklı oran verilmektedir.

Mustafa Mumcu

Üye
Üye
Eşim benden bakım barası alıyor şimdi devletin emekliye verdiği bayramlarda iki ikramiyeyi katınca kişi başına olan geliri geçiyor neyapmalıyız

[device_name] cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=20424]Mustafa Mumcu[/MENTION]

Hesaplama bana kalırsa açıklayacağım şekilde yapılır diye düşünüyorum. Çok net olmamakla birlikte bu şekilde bir hesaplama ile kişi başı sınır aşılıp aşılmayacağına bakılacaktır diye düşünüyorum.

Yılda iki kere yapılacak olan ikramiye şayet hesaba dahil edilirse aya bölünmesi halinde çıkan miktar gelire eklenir.
2000/12= 166 Tl gibi bir miktar eve giren gelire ek olacaktır.

Tekerlekli Sandalye