Sen hiç engellendin mi?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Bu arada ben de bankacıyım ve özel bir bankada çalışıyorum. Bankacılık mesleğim boyunca hiç bir müşteriye sen diye hitap etmedim. Sen kelimesinin müşterilere uygun bir hitap şekli olduğunu da hiç bir zaman onaylamadım. Ama yıllardır edindiğim gözlem ve tecrübelerime dayanarak sizlere diyebilirim ki 2022 maaşını ya da evde bakım maaşını almak için sırada bekleyen engellilerin acaba yüzde kaçına siz diye hitap ediliyor?

Engelli olmak engelsiz devlet memuruna sen diyerek hitap etmek tercihini nasıl oluyor da verebiliyor ? Yine sözüm meclisten dışarı diyeyim de diğer bankacı arkadaşlar bana darılmasınlar :) bu örneklerde kastedilen çoğunluktur. İstisnalar kaideyi bozmaz hiç bir zaman :) benim dikkati çekmek isteğim istisnaların ( işini ve görevini layıkıyla yapan devlet memuru bankacılar elbette vardır ) çoğalması adınadır.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Herkese eşit doğan güneş, engellilerin kendi güçlerini fark edip estirecekleri rüzgarın KARA BULUTLARI DAĞITMASIYLA ENGELLİLER İÇİNDE EŞİT DOĞACAKTIR...!

:) ne güzel sitemizdeki başlık değişmiş çok da güzel olmuş, çok da uygun olmuş çok beğendim tebrik ederim kim yazdıysa. İşte bu kara bulutlardan söz etmek ve bu kara bulutları dağıtmaya çalışmaktı benim bütün amacımda zaten. Kara bulutlar dağılmadıkça hep yağmurlar yağmaya devam edecek ve güneş sadece kendi güçlerini farkedenlere doğacaktır. Oysa güneş herkese eşit doğuyorsa neden biz mücadele etmek zorunda kalalım ki bütün çabamız engelliler için de güneşin eşit doğmasını sağlamakken neden yapılan haksız uygulamalara, yanlış davranışlara karşı suskun, savunmasız kalalım ki...!

Sizler de bu mücadele de kendi yaşadıklarınızı paylaşmanız, yorumlar yapabilmeniz dileğimle,

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ceylancım ben senin ne demek istediğini ve asıl amacının ne olduğunu çok iyi biliyorum. Kesinlikle kötü bir amacın yok. Ama seni tanımayanlar daha önceki yazılarını okumayanlar ilk mesajda yazdıklarını okuyunca "aaa tüm engelsizleri karalamış" diyebilir.
Daha sonra verdiğin örnekleri ilk mesajında yazsaydın her kes gerçekte ne demek istediğini çok daha iyi anlardı. Fakat sen kopuk kopuk yazıyorsun. İlk mesajı yazıp bırakıyorsun. Sonra araya başka mesajlar yazılıyor. Ardından 3-5 saat sonra o mesajın devamı başka bir mesaj yazıyorsun. Bu şekilde yazmak yerine toplu halde ve tek mesajda yaz. Ha diyeceksinki sonradan aklıma başka şeyler. Bu doğaldır olabilir ama mümkün olduğunca ilk mesajda derdini anlatmaya çalış.

Yoksa sonraki mesajlarda verdiğin örneklere kimse bir şey diyemez. (otobüse binmeye çalışan engelliye hakeret eden şöför, maaşını almaya giden engelliye hakeret eden memur vb gibi.) Dersede ilk karşı çıkan ben olurum zaten. O insanlarda istedikleri kadar üzerlerine alınabilerler. Küfürü bile hak eden o insanların üzerlerine alınması bizi gocundurmaz aksine dahada mutlu eder.

Mesele bundan ibarettir. :)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) Teşekkür ederim Sevgili Yöneticim,

Beni doğru anladığın için ve aslında çok da haklısın. Sabah başladığım konuya acil evden çıkmam gerektiği için devamını getiremediğimden, yani yazıma ara vermek zorunda kalışım belki yanlış anlaşılmalara neden oldu ama ben en başında yazımın giriş bölümünde yeteri kadar açıklama yaptığımı düşünerek engelsizlerden kimleri kastettiğimin anlaşılacağını umarak çıkmıştım. Bazen kelimelerin gerçek anlamları ve kastedilen anlamı tam olarak anlaşılamıyor bunun da farkındayım ama bundan böyle mümkün olduğu kadar kendi mücadelemi kendim vermeye ve bu konuda da kimselerden destek almama kararı verdim.

Bu site de yazılanlar bir yere kadar gerçek olmakla beraber her üye kendince haklı sebeplerle belki de çekingen davranmayı tercih ediyor. Onların bu konuda ki kararlarına da saygım var hem de sonsuz. Sonuçta kimse ne anılarını ne de yaşadığı olumsuzlukları paylaşmak zorunda değildir. Paylaşanları ise medeni cesaretlerinden dolayı tebrik ediyorum.

Saygı ve sevgilerimle,

mryazici

Üye
Üye
Değerli kardeşim çok güzel bir tesbit yapmişsiniz;
YARGILAMA, ACIMA, BENİ ANLADIĞINI SÖYLEME...fakat bu sizin tesbitiniz engelli- engelsiz herkes için geçerlidir..

.Allah'tan gayrı kimse kimseyi asla yargılayamaz..
Birisini anlamak O olmakla mümkündür, kimse kimseninde aynı olmadığı için O'nu onun gibi anlaması asla mümkün değildir..
Acımak bir kişinin durumuna üzülme duygusu ise bu kişinin doğasinda olan bir olaydir ne kendisi nede siz ona mani olamazsınız..

Boş yere kendinizi üzmeyin dostum..sizin kaportanizin ne önemi var..nasil olsa birgün eskiyip toprak olmayacak mı? ama bak Bilinciniz-Ruhunuz onlardan hiçbir farki yok..ne güzelde içinizden geçenleri ifade etmişsiniz maşallah...Onlar bilmiyorlar senin sıkıntıların onlarıda hoşgör..gün geçtikçe toplumun bu konularda duyarlilğı artıyor..Bu konuda çaba göstermeliyiz inşallah selam ve hürmetler..

elif74elif

Üye
Üye
Merhaba,ben aslında daha önce engelli değildim ama engellilerle kolay iletişim kurabildiğim için iş yerimde genelde beni öne sürerlerdi çünkü insanlar engellilere nasıl davranacaklarını bilemezlerdi.Ben rahattım gerilmeden herhangi bir insanla nasıl konuşuyor nasıl işini yapıyorsam engelliye de öyle davranıyordum.Ama aslında arada fark olduğunu ben de biliyordum engelli arkadaşım da başkaları anlayamıyordu.Daha önce bahsetmişimdir kaza geçirdiğim günün sabahı kaldığımız otelin havuzuna giderken eşime dedim ki şuna bak 5 yıldızlı otel ama tekerlekli sandalye geçecek yol yapmamışlar.Bir gün sonra engelliydim...normal olup da bizi anlamaya çalışan insanlar çok fazla onlara haksızlık etmemek lazım ben kendimden biliyorum sadece konuştuğum için demiyorum ama anlatamayacağım çok ayrıntı var.Bizi anlamak yardım etmek isteyenleri uzaklaştırmayalım ama bir bakıma ben de arkadaşıma katılıyorum arada bir fark olmalı zira hakikaten farklıyız,biz eşitiz filan böyle şeylere inanmıyorum ben.

santomaster

Üye
Üye
paylasan herkeze tesekkurler yazı ve yorumlara oyle dalmısım kı bi an yan tarafta bır muzık vıdeosunu tıklamısım ve dınlemeye calıstıgımı fark ettım :) :) işin ilginci işitme engelliyim yazılar bayagı benı benden almıs anlaşılan :)

Tekerlekli Sandalye