Sevgimizi Sahiplenebiliyormuyuz?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engelli ve engelsiz evlilikleri bir çok kez yazılmış bu konularda tartışılmış kimilerimize göre olabilir, kimilerimize göre kesinlikle olunamaz diyerek son nokta konulmuştur.

Bir kez daha gelin hep birlikte bu konuyu tartışalım.

Engelli ve engelsiz birlikteliği neden olamaz?
Engelli ve engelsiz birlikteliğinin aileler açısından onay hali nasıldır?
Engelli ve engelsiz birlikteliğinde çevrenin tutumu nasıldır?
Engelli ve engelsiz birlikteliğinde çekimser olan engellimi yoksa engelsizmidir?
Engelli ve engelsiz birlikteliğinde sizce mutlu bir evlilik olamaz mı?
Engelli ve engelsiz birlikteliğinde Toplumun bakışı sizi nekadar etkiler?

evlilik.jpg

Evet dostlar bu sorular uzayıp gidebilir ben ilk aklıma gelenleri örnek olsun diye yazmak istedim sizlerinde aklınızda sorular/sorunlar mutlaka vardır. Konuşalım paylaşalım ve çoğunluğun düşünceleri nedir anlayalım.

Benim düşüncem…

Aşk, sevgi,güven,huzur ve tabiki mutluluk kiminle paylaşılabiliyorsa onunla olunmalı diyenlerdenim. Başımı huzurla omzuna dayayabildiğim,yüzüne bakınca güvenebileceğimi hissettiğim,yanında mutlu olduğum insan ister engelli, isterse engelsiz olsun doğru insandır diyenlerdenim.

Zorlukları yokmudur?

Elbette vardır zorluk önce ailede başlar. Aileler engelsiz çocuğuna engelli bir eşi yakıştıramaz belkide korkar yada yadırgar sebep her ne olursa olsun kabullenmek istemez. İşte bu noktada da çocuğunu bu birliktelikten vaz geçirmek için olmadık şeyler yapmaya başlayabilir. Bu vazgeçirme çabası öncelikle ikna etmek için duygusal sözlerle başlar akabinde daha sert öfkeli bir hale bürünebilir. Hadi aile faktörünü ekarte ettiğinizi düşünün bu seferde toplum faktörü önünüze adeta taşdan bir duvar örer. Heleki sizde birazcık o ne der ,bu ne der diyenlerdenseniz bu birliktelik başlamadan bitti demektir.

Zira toplumumuz engelli ve engelsiz birlikteliğini adeta bir yanlış gibi görmekte , engelli engelsiz birlikteliğini bir kenara bırakalım engellinin hiç birşeye hakkı yok evlilikmi haşa olamaz tutumundadır. Toplum sizin üzerinizde söz hakkı sahibiyse diyecek lafım yok. Zaten öyleyse evliliği hiç düşünmeyin ama bu hayat benim diyebiliyorsanız toplumun bu yanlış bakış açısını görmeyin,duymayın mutluluğunuz kimin yanındaysa ona sımsıkı sarılınız.

Engelli ve engelsiz birlikteliği neden olamaz?
Açıkcası bal gibide olur yeri gelir ağlar,yeri gelir güler bazen yokluk çeker bazen refah ama sevgi varsa hepsi aşılır. Sevdiğinin görmeyen gözü olmak, yada tutmayan bacağı , belkide duymayan kulağı bunun neresi kötü,neresi yanlış nedendi bu karşı duruş ,nedendi bu engelli engelsiz ayrımı hiç anlamış değilim.

Gönül kimi severse güzel odur demişler, sevginizi sahiplenmeniz dileğiyle

Tekerlekli Sandalye