Sinava Hangi alanda gireceğim.?

Hakan.60

Üye
Üye
Öncelikle herkese selamlar.
Rapor tanisi %12 işitme %40 sizofreni
Raporda zihinsel engellidir yazıyor.
Bu raporla ben hangi alandan ekpssye gireceğim.ösym bürosuna sordum aile ve Sosyal politikalar müdürlugunden öğren dediler.oraya soruyorum osym diyor.en sonunda da raporda zihinsel yaziyor zihinselden girersin dediler.fakat osym den biride genelden girersin diyor.
Ben ne yapacağımi şaşırdım.hangi kitapa hangi alan icin çalışacağımı şaşırdım.
Dalgamı geçiyorlar anlamadım.

selçuk1983

Üye
Üye
hakan bey zihinsel engelliden girersiniz. engelli ekpss kitabına çalışsanız yeterli.

Hakan.60

Üye
Üye
Ama osym bürosuda genelden olabilir diyor.ayrıca sizofreni rahatsızlığı zihinsel olarak bir hastalıktır buna itirazım yok.itirazım olan şey ekpss de zihinsel sorularına baktım bu sorular gercekten zihinsel engeli olanlara sorulur.
Sizofreni zihinsel bir rahatsizliktir ama zihinin geride kalması değil aksine ileri derecede calismasindandir.Bir konuya normal beyin cevap verirken şizofreni olan birisi cevabı verir ve bu cevap üzerinde neden sebep sonuç üzerine düşünür.yani zihinde gerilik değil aksine ilerilik mevcut.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Merhaba Hakan,
Bu konu daha evvelki EKPSS sınavlarında da gündeme gelmişti.
Bilinirliği yavaş yavaş artıyor.
Ama bugün biliyoruzki Şizofreni hastaları Genel Kategoride(Ortopedik Engelli hastalarla aynı) soruları cevaplıyorlar.
Siz de hazırlığınızı buna göre yaparsanız lehinize olacaktır.

Hakan.60

Üye
Üye
Peki raporda zihinsel engel yazdığı halde ekpss de genelden sinava alınması böyle raporu olanlar için mahkeme yolu dogurmazmi?
Sonuçta doktorlar heyetten bir rapor veriyor ve bu rapora göre zihinsel engellidir diyor.ama sınav yapan kurum bu rahatsızlık zihinsel değil deyip genelden sınava tabi tutuyor.bu yasal yol dogurmazmi?veya mantiklimi?

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Şizofreni Ruhsal-Duygusal grupta bir rahatsızlıktır.
Sizin raporda Zihinsel yazması bir maddi hatadan kaynaklanıyordur. (Yani raporunuzu düzenleyen memur yanlışlıkla zihinsel diye gruplandırmıştır; bilemiyorum.)
Raporunuzu düzelttirmek için aldığınız hastaneye uğrayabilirsiniz dilerseniz.
Veya kontrol/ilaç yazdırma için gittiğiniz doktora durumu özetleyip bir yol göstermesini isteyebilirsiniz.

Hakan.60

Üye
Üye
İşte sorunda orada çıkıyorya zaten
Şizofreni zihinsel bölünme hastalığıdır.ruhsal duygusal değil.Beyinin zihinsel alanda bölünme rahatsızlığı.
Doktoruma sordum doktorda zihinsel rahatsızlık dedi.
Anlaşılan ösym bu hastalık alanlarını doktorlardan ilmi Tıp tan daha iyi biliyor

Tekerlekli Sandalye