Sol bacakta sakatlık var H sınıfı yerine B sınıfı araç kullanırsın dediler.

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
Bugün yaşadığım olay epey ilginç, değerlendirmelerinizi bekliyorum:

Küçükken çocuk felci geçirmişim. Sol bacağım zayıf ve biraz kısa. Yürürken sorunum yok, desteksiz merdiven çıkabiliyorum.
Bugün ehliyet almak için bir sürücü kursuna gittim. Sağlık raporu için anlaşmalı oldukları bir yer varmış, beni oraya yönlendirdi. B ya da H sınıfı ehliyet mi alabileceğimi sorduğumda muayene sonrası belli olur dedi. Gittim polikliniğe, üstünkörü bir göz muayenesi. Sonra sağlam raporu. Dedim benim sol bacağımda kısalık var, B sınıfı rapor mu vereceksiniz? Bu sefer oturup kalkmamı, yürümemi istedi. Sonra Tamam dedi, sorun yok. Neyse bunun üzerine ben de bir şey demedim. İki mühürden ibaret raporu aldım.
Şu ana kadarki deneyimlerimde debriyajı kullanabildiğimi test ettim. Ama çok rahat kullanamıyorum. Araba tercihimi otomatik vitesliden yana kullanırım...
Şimdi, bundan sonra ne yapmamı önerirsiniz? Bu raporla ehliyetimi alayım mı? Alırsam başıma da iş almış olur muyum? Mutlaka H sınıfı mı almam gerekir? B sınıfı alırsam ilerde nasıl bir sorunla karşılaşırım?

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV ve MTV den muaf araç alabilmen için raporda mutlaka "özel tertibatlı araç kullanır" ibaresinin olması lazım dı. Bu yazmadığına göre vergi muafiyetli araç alamazsın.
H sınıfı ehliyet tek başına sana bir şey kazandırmaz. Kazandırmadığı gibi başınada bela olur. Zira H sınıfı ehliyetle alaçağın aracı senden başkası kullanamaz. H sınıfı ehliyetin böyle bir dezavantajı var. O yüzden B sınıfı ehliyetin keyfini çıkar. Otomatik vitesli aracı rahat kullanabiliyorsan öyle bir araç alırsın.
B sınıfı ehliyet le bir sorun yaşamazsın.
Yok eğer ben vergi muafiyetli araç almak istiyorum ve özel donanımsız araç kullanamam d.r lar üstünkörü rapor verdiler diyorsan rapora itiraz edebilirsin.

Tekerlekli Sandalye