Sol baçaktan engelliyim vergisiz araç alabirmiyim?

oracle

Üye
Üye
arkadaaşlar mrb

sol hemiplejim doğuştan sol tarafım sağ kısma göre az gelişti otomatik vites araç kullana biliyorum sorunum yok rapor almak istesem vergisiz araç alabilrmiyim yada otomatik vites araç sürebilir diye h ehliyeti alabilrmiyim
h ehliyeti otomatik vites araç sürebilir diye ehliyet alsam 2veya3 şahıslara ait araçı kullanabirimiyim

simdiden teşk

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar, sol ayak yada sol baçaktan engelliler için şimdiye kadar ÖTV müafiyetli araç almak almak çok güçtü. Kısa bir süre önce yürülüğe giren yönetmelikte bu sorun ortadan kalkmış oldu.
Yasal Dayanak:
Sirküler uyarınca otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemekle birlikte, sol ayağında veya sol bacağında sakatlığı olanlar için otomatik vites, hareket ettirici özel tertibat olarak sayılacak.

Bu çerçevede, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan ''H'' sınıfı sürücü belgesine haiz malul ve engelliler, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araç alımında istisnadan yararlanabilecek. Sağ ayağında veya sağ bacağında sakatlığı olanlar da, gaz veya fren pedalında sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırmak suretiyle otomatik vitesli araç alımında istisnadan faydalanabilecek.

oracle

Üye
Üye
şu an benim ehliyetim yok sağlık raporunu nasıl almalıyım ki yazdığınız yönetmelikten yararlanabileyim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
c) Alt extremite diz altı amputasyonlarında protezle fonksiyon kazananlara B, F, G sınıfı,
protezle fonksiyon uyumu iyi olmadığı, ortopedi ve/veya fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı tarafından özel tertibatlı araç kullanabilecek durumda olmadığı bildirilenlere H Sınıfı Sürücü Belgesi verilir.
Bunun dışındaki alt extremite noksanlık veya amputasyonlarında, ortopedi uzmanı ve/veya Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı raporu uyarınca H sınıfı sürücü belgesi verilir.

Tekerlekli Sandalye