Sol el parmak kaybım var. ÖTV'den muaf araç alırmıyım?

gulmem1

Üye
Üye
Merhabalar
Benim sol el 2. VE 3.parmaklar ampute (yok) 4.ve 5.parmaklarda fleksion kontraktür (sakat)
Bu durumda ötv indirimli araç alabilirmiyim yardımlarınızı rica ediyorum

SM-N9000Q cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

gulmem1

Üye
Üye
Merhaba,
Engeliniz sol elden olduğu için otomatik vitesli araçları ÖTV indirimli alabilirsiniz. Alacağınız araçta özel tertibat olmadığından aracı siz ve sürücü belgesi olan herkes kullanabilir. Konuya ilşikin yasal dayanak ve daha fazla ayrıntı için bakınız. : > http://engelliler.gen.tr/f18/sol-el...nlar-artik-otv-indirimli-arac-alabilir-27175/
Halil bey verdiginiz bilgiler için cok teşekkür ediyorum
Bir sorum daha olacak benim 2001 de aldığım B sınıfı ehliyetim var onuda değiştirme gerekiyor herhalde sonraki aşamalar nedir
Bilgilerinizi rica ederim

gulmem1

Üye
Üye
Halil bey benim sol elden raporum %22 oran önemlimidir bilgi rica ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV indirimli araç alımında rapor oranının hiç bir önemi yok. Oranınız ister %10 olsun ister %20 alabilirsiniz.

gulmem1

Üye
Üye
Halil bey iyi akşamlar
Perşembe günü ötv indirim raporu için heyete girecem rapor olumlu çıkarsa
Vergi dairesine mi göstermem gerekiyor çünkü ona göre B sınıfı ehliyetimi engelli ye cevirmem gerekiyor
Bilgi vermenizi rica ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şimdilik vergi dairesiyle işiniz yok. B sınıfı ehliyetinizi B ehliyetine çevirin raporunuzda da uygun ibareler kodlar olursa ondan sonra diğer işlemler gelecek.

tarçın

Üye
Üye
Halil bey benim kızım sol kol %56 engelli.ötv siz araç alabiliyoruz.benim sorum bu aracı yalnızca engelli olan kişi mi kullanabilir.Aileden başka biriside kullanabilirmi.kodlamada sadece sinyallerin yeri değişecek kodu var.benim anladığım kadarıyla araba tertibatında değişiklik olursa sadece engelli kişi kullanabiliyor.Hiç bir değişiklik yapılmazsa herkes kullananilir diye anladım.Doğrumudur.Bilgi verirseniz çok memnun olurum.Şimdiden teşekkür ederim..

SM-N910C cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Doğru biliyorsun tarçın. Tertibat olmaksızın alınan araçları sürücü belgesi olan herkes kullanabilir.

gulmem1

Üye
Üye
Şimdilik vergi dairesiyle işiniz yok. B sınıfı ehliyetinizi B ehliyetine çevirin raporunuzda da uygun ibareler kodlar olursa ondan sonra diğer işlemler gelecek.
Halil bey merhaba
Bugün ötv indirimli raporumu devlet hastanesinde aldım %43 fakat sonuçta (durum bildirir raporudur ÖTV oy birliğiyle verilmiş sağlık kurulu kararıdır) yazmaktadır bu raporla araç alabilirmiyim

Engelim sol el 2.3. Parmaklar ampute 4.5. Parmaklar dip eklemenizi fleksiyon

Normal B sınıfı ehliyetim var bu rapor olumlu olursa engelli ye cevirttirecem

Yardımlarınızı rica ediyorum

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=16553]gulmem1[/MENTION] bu raporda başka bir ifade yok mu? Otomatik vitesli araç kullanır veya xx kod yazması lazım.

kosovali1

Üye
Üye
Halil bey bana ehliyet alamaz raporu verdiler engeli fiziksel raporun yüzde 68 otv indirim li araç alabilir miyim

gulmem1

Üye
Üye
[MENTION=16553]gulmem1[/MENTION] bu raporda başka bir ifade yok mu? Otomatik vitesli araç kullanır veya xx kod yazması lazım.
Yok yazmıyor raporun kullanım amacı bölümünde yukarıda belirttigim şekilde yazıyor

Ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz itiraz etmelimiyim nereye etmem gerekiyor veyahut nereye gostereyim

kosovali1

Üye
Üye
Benim sorum degisik ehliyet alamadım diye başkası kullanması için otv indirim li araç alabilir miyim

Tekerlekli Sandalye