Sol el sol koldan engelli olanlar artık ÖTV indirimli araç alabilir

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
22 Mayıs 2015 Güncel:

Bilgi edinme kanunu çerçevesinde BİMER’e sol kol ve sol elden sakatlığı (engeli) bulunan kişilerin hangi tür araçları ÖTV istisnalı alacaklarına ilişkin 2 adet soru sordum ve gelen cevabı aşağıya aktarıyorum. BİMER’den gelen cevap bu cevaplar sol kol – el konusundaki kafa karışıklığını giderecektir. Gelen cevabın tam metnini okumak için tıklayın: SOL KOL OTV İNDİRİMİ

SOL-KOL-ENGELLİ-OTV.jpg

BENİM SORDUĞUM 1. SORU:

1- Sol kol veya sağ koldan engelli olanların sağlık kurulu raporlarında “H sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır” veya “H sınıfı ehliyet alır, tertibata gerek kalmadan otomatik vitesli araç kullanır” ibaresinin olması durumunda “ÖTV indiriminden yaralanarak” araç alabilir mi?

BİMERDEN GELEN CEVAP:

1- Engellilik durumunun tevsikinde ibrazı zorunlu olan engelli sağlık kurulu raporunun, maluliyeti veya engelliliği ile sadece özel tertibat yaptırılan taşıtların (veya engelliliği ile başkaca hareket ettirici özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli taşıtların) kullanılabileceğine dair değerlendirmeyi içermesi ya da bu hususun anlaşılabilmesini sağlayacak şekilde açık olması gerekmektedir.
Dolayısıyla yukarıda belirtilen mahiyette olmayan raporların engellilik durumunun ve oranının tevsikinde kabul edilmeyeceği tabidir.

BENİM SORDUĞUM 2. SORU:

2- Manuel vitesli aracı engelinden / sakatlığından dolayı kullanamayacak bir kişi “otomatik vitesli araç aldığında “ÖTV indiriminden” yararlanır mı ve bu kişinin sağlık kurulu raporunda tam olarak ne yazmalıdır?

BİMERDEN GELEN CEVAP:

2- Manuel vitesli bir taşıtın vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanılmayacak durumda olan engelliler, otomatik vitesli taşıtlar bakımından söz konusunu istisnadan yararlanabilmektedir.

Arkadaşlar bildiğiniz gibi sol üst ekstremiteden ( sol kol, sol el) engeli olanlar hiçbir şart altında ÖTV indirimli araç alamıyordu. 18 Nisan 2015 tarihli ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ ile artık bu haksız uygulamaya son verilerek sol koldan sol elden engelli olanların ÖTV indirimli otomobil almalarına vize çıktı.

ÖTV (özel tüketim vergisi) Tebliğindeki ilgili ibare:

Sol el ve/veya kolda engelliliği bulunanların, taşıtta hareket ettirici aksam sayılan manuel vites kolunu engelliliğe uygun olarak direksiyona monte ettirmesi ve benzeri şekilde tadilat yaptırması veya taşıtın fabrika çıkışında vitesin direksiyonun sağ tarafına sabitlenmiş olması gibi haller hareket ettirici aksamda özel tertibat olarak kabul edilir.

Manuel Vites Yada Otomatik Vitesli Araçlar Açısından ÖTV İndirimi

Taşıtın otomatik vitesli olması, engelliliğe uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırılması şartının aranmasına engel değildir. Dolayısıyla otomatik vitesli taşıtların hareket ettirici aksamında da kişinin engelliliğine uygun olarak sabitlenmiş özel tertibat yaptırılması gerekmektedir. Örneğin, sağ ayağı ampute olan bir engellinin, fren ve gaz pedalında özel tertibat yaptırmadan otomatik vitesli taşıtı kullanması mümkün olmadığından, ancak anılan tertibatın yaptırılması halinde otomatik vitesli bir taşıt bakımından istisnadan faydalanılabilir.

Öte yandan, manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından, otomatik vitesli taşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir.

Öte yandan engellilik durumu, ilk iktisabı yapılacak taşıtın hareket ettirici aksamında tadilat yaptırılmasını gerektirecek nitelikte olmalıdır. Örneğin, sağ veya sol el parmaklardan herhangi bir ya da birkaçının olmamasına rağmen vitesin değiştirilmesine engel, vites kolunda tadilat yaptırılmasını gerektirecek bir durumun bulunmaması halinde manuel veya otomatik vitesli taşıt alımında istisna uygulanmaz.

turkolog

Üye
Üye
Benim sağ kol dirsek üstü amputasyon.. Bu durumda sadece otomatik vites yeterli olacaktır.. Değil mi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Aksi iddia edilsede kesin olmamakla birlikte ben tek başına otomatik vitesli aracı ÖTV indirimli alacağınızı sanmıyorum. Otomatik vites + engelinize uygun tertibatın olması gerekmekte. Genelge yeni olduğundan netleşmemiş konular var. Uygulamada bunların netleşeceğini düşünüyorum. Maliyeyi arayıp sormanızı öneririm. 1 Mayıs tan sonra genelge yürülüğe girecek. Yürülüğe girip uygulamaya geçince, genelgede kafa karıştırıcı noktaların aydınlanacağını düşünüyorum.

burak01

Üye
Üye
Sol elimden raporum var araba alacak olsam nasıl bir tertibat uygulanır arabaya
Şöyleki otomatik aracı manüel araca nazaran çok daha rahat kullanıyorum çünkü her iki elimde direksiyon da sinyal koluda sağa alınırsa çok rahatlarim otomatik şanzımanla beraber diye dusunuyorum

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar bilgi edinme kanunu çercevesinde BİMER'e sol kol sol el ile ilgili sorduğum 2 soruya gelen cevabı ilk mesaja ekledim.

bykardelenn

Üye
Üye
Sol koldan engeli olan birisi için herhangi bir terbitabata gerek olmadan otomatik vitesli aracı kullanabilir. Kaldı ki nasıl bir tertibat isteyebilirler sol kol engeli için? Ayrıca şurada göreceğiniz ize sol koldan engeli olup da herhangi bir tadilat yaptırmadan araç alan arkadaşlar var.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yukarda BİMER'e sorduğum soruya gelen cevabı aktardım. Gelen cevapta da söylediği gibi eğer tertibata gerek varsa tertibatlı gerek yoksada otomatik vitesli aracı ÖTV indirimli alabilirsiniz. Ancak burada en önemli nokta ötv istisnası esas alınan raporda bunun açıkca belirtilmesi, örnekse "h sınıfı ehliyet alır, tertibata gerek olmadan otomatik vitesli araç kullanır" şeklinde ibare olmalı. Şart değil ama sorun yaşamamak adına bu ibarenin olması işi çok kolaylaştırır.

bykardelenn

Üye
Üye
Evet tam da söylediğiniz gibi. Adana Vergi Dairesi Başkanlığına gittiğimde söyledikleri şey aynen şuydu: Raporda h sınıfı ehliyet alabilir, herhangi bir tertibat olmadan otomatik vitesli araç kullanabilir ibaresi olmalı.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yalnız bu dediğimizi dr'lara anlatmak biraz zor olabilir. Bunun içinde ilgili düzenlemedeki ilgili bölümleri dr'a okutmak lazım. Tabi bu söylediğim işini bilmeyen dr'lar için geçerli. Atıyorum sol kol engelli biri için sağlık kurulu raporuna "tertibata gerek olmadan" ibaresi olmayıp salt "otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi olursa sorun yaşar.

ilatemhem35

Üye
Üye
merhaba benim babamın hem sol kolu hemde sağ bacağını tren kazasında kaybettik ve babamın ehliyetide yok özürlülük oranı yüzde 75 bu durumda babam ötv indirimli araç alabilirmi

Kıvanç

Üye
Üye
%99engelli bir oğlum var araba almak istiyorum arabayı kendime aldığımda evde bakım maaşım kesilirmi?araba alırken banka evde çalışmayan kişilerde araç kredisi veriyor mu acaba

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
%99engelli bir oğlum var araba almak istiyorum arabayı kendime aldığımda evde bakım maaşım kesilirmi?araba alırken banka evde çalışmayan kişilerde araç kredisi veriyor mu acaba

Araç alımı bakım maaşını etkilemez. Sıfır araç alımında bankalar kredi veriyor. Bankaların kime nasıl kredi vereceği bankadan bankaya değişen bir durum.

onderonder

Üye
Üye
Merhaba;

Eşimin bir kaza sonucu ''sol kol (ulna)''kemik yapısında tedavi sonucu doku kaybı oldu.Radius kemiği sorunsuz olarak kaynadı fakat ulna kemiği 2 cm olarak boşluk mevcut.Hayatını bu şekilde devam ettiriyor.Biz H sınıfı ehliyet alıp Ö:T:V indiriminden faydalana bilir miyiz? Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.Yardımcı olursanız sevinirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tam olarak bahsi geçen doku kaybı nasıl birşey bilemedim ama denemekte fayda var. Bu arada H sınıfı ehliyet kalktı onun yerine engellinin durumuna göre A veya B sınıfı ehliyet verilicek.

onderonder

Üye
Üye
Parçalı kırıktı hocam.Kemik kaynamadı sadece iki kemiği platin birbirine bağlıyordu.Daha sonra platinler çıkarıtıldı.Şu anda iki kemik arası yaklaşık 2 cm boşluk var.

onderonder

Üye
Üye
bu resim temsilidir hocam,bahsettiğim konu daha iyi anlaşılır diye düşündüm. İki kemik arası bizde 2 cm boşluk var.

onderonder

Üye
Üye
bu resim temsilidir hocam,bahsettiğim konu daha iyi anlaşılır diye düşündüm. İki kemik arası bizde 2 cm boşluk var.

Tekerlekli Sandalye