Sol Kolundan özürlülerin araç alımı hakkında dava açan oldu mu?

zagomemet

Üye
Üye
Sevgili arkadaşlarım, ben doğuştan sol kolundan %50 özürlüyüm. Daha önde 2005 yılında ÖTV ve MTV den muaf olarak sıfır bir araç aldım ve bu sene başında aracımı sattım (ki keşke satmasaydım :)). Şimdi bir arkadaşa araç almak için yaptığım araştırmada kendimin bu 30.04.2010 Tarih ÖTV-2/2010-3 sayılı mevzuatla artık ÖTV ve MTV den muaf araç alamayacağımı üzülerek öğrendim. Fakat bu mevzuatla haksızlığa uğradığımızı düşünüyorum. Şöyleki;

Belirtilen mevzuatta özürlü araç alımları artık sadece aracın hareket ettirici unsurlarına yapılan tadilatlar kabul edilmektedir.(bu itibarla sözde ayrımcılığın yapılmaması için sol bacağından özürlü vatandaşlarımızda aracı hareket ettirici bir tadilata gerek görülmediği için aracın sadece otomatik vitesli olması hareket ettirici unsur tadilatı olarak kabul edilmiştir.) Fakat benim gibi sol kolundan özürlü vatandaşlarımızın yaptırdığı tadilatlar kabul edilmemektedir. Bu durumda artık sadece sol kolundan özürlü olan vatandaşlarımız araç alamamaktadırlar.(ki ortopedik engellilerde diğer uzuvlarından engelli olan bütün vatandaşlarımız araç alabilirler.)

Şimdi benim sizlerden yardımızı ve görüşlerinizi beklediğim konuları aşağıda arz ediyorum.

1-) Sol kol için yapılan tadilatlar aracı hareket ettirici unsurlardan kabul edilmiyor. Fakat bir sinyal kolunun tadil edilmesi, Farların tadil edilmesi, silecek kolunun tadil edilmesi, kornanın tadil edilmesi gibi hususlar Hareket halindeki bir aracın güvenliği dolayısıyla insanın güvenliği için son derece elzem ve önemli değil midir? Yani ben bir araç alırsam kendi güvenliğim için zaten bu tadilatları yaptırmak zorundayım. Dolayısyla bizim bu kapsamda değerlendirmeye alınmaz gerektiği görüşündeyim.
2-) Yukarıda bahsettiğim sebeplerden ilgili mevzuatın 3. Madde c fıkrasının ikinci paragrafında belirtilen ve sadece sol ayak veya bacağından özürlü vatandaşlarımızı kapsama alan "Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngeren bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından" sözünden hareketle bizler için ayrım yapılmamakta mıdır?
3-) Bu konu hakkında (sol koldan özürlülerin araç alımı) herhangi bir bilgisi olan, hukuki süreç başlatmış olan veya en azından benim başlatabilmem için bir tavsiyede bulunabilecek bir arkadaşın görüşlerini bekliyorum.
4-) Halen sol kolundan engelli olupta sahibi olduğu aracın MTV ni ödeyip ödemeyen bir arkadaşımız var mı? Mevzuat 30.04.2010 tarihinde yayınlandığı için soruyorum. ben 2011 ocak ayında aracımı sattım ve hiç bir ÖTV veya MTV ödemedim. Dolayısyla daha önce bu tür araç alan vatandaşımız ne durumda?

Tüm kader arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyor, esenlikler diliyorum...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu konudaki serzenişinizde son derece haklısınız. Sizin gibi sol engelli arkadaşlarımız son çıkan mevzuatla birlikte büyük bir haksızlığa uğradı. b.k.z Bence konuya dair hukuki bir süreç başlatılabilir. Yukarda öne sürdüğünüz gerekceler son derece mantıklı ve kabul edilir gerekceler. Benim bildiğim bugüne kadar bu konuya dair dava açılmış değil.
Bence konuya dair hukuki bir süreç başlatılabilir. Yukarda öne sürdüğünüz gerekceler son derece mantıklı ve kabul edilir gerekceler. Benim bildiğim bugüne kadar bu konuya dair dava açılmış değil.

Tekerlekli Sandalye