Süreli raporun süresi dolmadan yeni rapor alabilirmiyim?

YassaX

Üye
Üye
20.07.2010 tarihinde almış olduğum özürlü raporu bipolar bozukluk tedaviyle işlevselliği kısmen düzelen ve rapor oranı % 30. rapor süreli ve 1 yıl sonra kontrol. 16.12.2010 da resmi gazete de yayınlanan yeni yönetmelikle hastalığımın oranı % 40 a yükseltilmiş olduğunu gördüm..Benim merak ettiğim şu anda ben 1 yıl süre dolmadan gidip tekrar rapor alabilirmiyim. 1 yıl sonra kontrol denilen süreli raporlarda tekrar rapor alma şansım varmıdır.2022 maaşı için mal müdürlüğünden sek alarak gitmiştim hastaneye.. tekrar sevk almama gerek var mıdır.? Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim. iyi çalışmalar.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yeni yönetmelikte sorunuzun yanıtı şöyle;

(3) Özürlü sağlık kurulunca özürlünün özür durumunun sürekli olmadığına karar verilmesi halinde de bu husus ilgili bölümde belirlenerek özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi belirtilir. Zaman içinde değişebilen veya kontrolü gerektiren hastalıklar, hastanın önceki özürlü sağlık kurulu raporu da kurula sunularak, özürlü sağlık kurulunun belirleyeceği süre içinde yeniden görüşülür ve karara bağlanır.

(4) Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor alınmak istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce özürlü sağlık kurulu raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce özürlü sağlık kurulu raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez. Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez.

YassaX

Üye
Üye
yani buradan kısaca 1 yıl dolmadan yeni rapor alamıyorum demek oluyor, yönetmelikte hastalığımın oranı yükselmiş olsa da....Ayrıca 1 yıl sonra kontrole gittiğimde tekrar rapor almak için hastaneye gittiğimde tekrar mal müdürlüğünden sevk almam gerekir mi? ya da direk hastaneye gidebilir miyim ?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yönetmelik öyle diyor süresi bitmeden başvuru yapmanız halinde tespit edilmesi durumunda yeni rapor verilmez diyor bu konuda size net cevabı hastane sağlık kurulu kalemi verecektir. Ayrıca hastaneye sevksiz başvurmanız halinde sizden bir ücret alamazlar sevkli yada sevksiz gitmeniz halinde ücret talep edilmesi söz konusu degildir, bu karar size ait.

Engelliler için rapor ücreti alınmamasına dair gerekli resmi yazı;

http://engelliler.gen.tr/f25/ozurlu-saglik-kurulu-rapor-ucretleri-hakkinda-1429/

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rapora itiraz ederek bu sorunu aşabilirsiniz belki. Zira aynı yönetmeliğin Özürlü sağlık kurulu raporuna itiraz bölümünde şu ibareler yer alıyor.

MADDE 10 – (1) Özürlü sağlık kurulu raporuna; özürlü, velisi veya vasisi veyahut raporu isteyen kurum tarafından itiraz edilebilir. İlgililer itiraz dilekçesi ve ilk özürlü sağlık kurulu raporunun tasdikli bir örneği ile birlikte, bulunduğu ilin sağlık müdürlüğüne başvurur. İl sağlık müdürlüğünce, özürlü sağlık kurulu raporu alacak kişi en yakın farklı bir özürlü sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastaneye gönderilir. İtiraz edilen özürlü sağlık kurulu raporu ile itiraz üzerine verilen özürlü sağlık kurulu raporundaki kararlar aynı yönde ise özürlü sağlık kurulu raporu kesinleşir.

Siz rapora itiraz edin. Durumunuzu yeniden değerlendirsinler.

Tekerlekli Sandalye