Tazminatımı alabilir miyim ?

SNK

Üye
Üye
merhaba,
Ben özel sektörde yaklaşık 9 senedir yönetici olarak çalışıyorum. Ancak işyerim oldukça sıkıntılı, son zamanlarda eleman eksikliğinden dolayı farklı kişilerin işlerini de bana yıkmaya başladılar. sürekli stresli ve gergin bir çalışma ortamına sahibiz. İşten ayrılmak istiyorum ancak işverenimin tazminatımı vermemek için beni uğraştıracağını da biliyorum.
Ben 1 sene önce kanser tedavisi gördüm. ve yaklaşık 4 ay önce %64 lük engelli raporu aldım. Fakat bu raporu işyerine bildirmedim. Raporumda ağır işlerde çalıştırılamaz. Mesai dışı işlerde çalıştırılamaz yazıyor. Ben şimdi işten ayrılmak için bu raporumu bildirirsem haklı fesih sayılıp tazminatımı alma şansım olabilir mi ?
Bilgi alabilirsem çok memnun olurum. Vakit ayırıp okuyan, cevaplayan herkese teşekkür ederim

anilmen

Üye
Üye
merhaba,

ilk işe giriş tarihiniz
toplam sigorta gün sayınız nedir.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@SNK

Selam,

Siteye hoş gediniz.

İş kanunu konusunda çok bilgim yok ama yapay zekaya ''Mevcut mevzuatlara / kanunlara göre iş yerinden kıdem tazminatını alıp; ayrılabilmenin şartlarını maddeler halinde yazar mısın?''
ve ''10 yıl çalışmasını tamamlayan çalışan Kıdem Tazminatını alıp, işten ayrılabilir mi?'' diye iki ayrı soru sordum. Cevabları aşağıya yapıştırıyorum.
Siz yinede bir avukata danışırsanız daha sağlıklı bir çözüm bulabilirsiniz.
Bol şanslar..

İş Yerinden Kıdem Tazminatı Alarak Ayrılma Şartları (Mevcut Mevzuata Göre):​

1. Çalışma Süresi:

• En az 1 yıl aynı işveren işyerinde veya işyerlerinde kesintisiz çalışmış olmak gerekir.
  • Belirli bir süre için yapılan sözleşmelerde kıdem tazminatı alınamaz.
  • 1 yıldan az süre çalışılmışsa, çalışılan her ay için 1/12 oranında kıdem tazminatı ödenir.
2. İş Akdinin Feshi:

• İşverenin iş akdini haksız feshetmesi:
    • İşçiye yazılı fesih bildirimi verilmesi ve yasal fesih tazminatı ödenmesi gerekir.
    • İşverenin işçinin işyerinde bulunmasını engellemesi veya iş görmemesini sağlaması da haksız fesih sayılır.
  • İşçinin iş akdini haklı nedenle feshetmesi:
    • İşverenin iş sözleşmesine aykırı davranması, işçinin can veya mal güvenliğini tehlikeye atması, mobbing uygulaması gibi durumlarda işçi haklı nedenle işten ayrılabilir ve kıdem tazminatı alabilir.
  • Askerlik, emeklilik veya maluliyet gibi durumlarda işçinin işten ayrılması:
    • Bu durumlarda da işçi kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir.
3. Kıdem Tazminatı Hesaplanması:

• Çalışılan her yıl için brüt maaşın 30 günlük tutarı kadar kıdem tazminatı ödenir.
  • Hesaplamada son brüt maaş ve son 12 ayın ortalama brüt maaşı dikkate alınabilir.
4. Zamanaşımı:

• Kıdem tazminatı talep edilebilmesi için iş akdinin feshinden itibaren 5 yıllık zamanaşımı süresi vardır.
5. Başvuru:

• İşçi işten ayrıldıktan sonra 1 ay içinde işverene yazılı olarak kıdem tazminatı talebinde bulunmalıdır.
  • İşveren işçinin talebini kabul etmezse, işçi dava açarak hakkını arayabilir.
Dikkat Edilmesi Gerekenler:

• Yukarıda belirtilen şartlar genel bilgiler olup, her somut olayda farklı değerlendirmeler yapılabilmektedir.
  • Kıdem tazminatı ile ilgili haklarınız hakkında detaylı bilgi için bir avukata danışmanız tavsiye edilir.
Faydalı Kaynaklar:

10 Yıl Çalışan Çalışanın Kıdem Tazminatı Alarak İşten Ayrılması​

Kısa Cevap:
Evet, 10 yıl aynı işveren işyerinde veya işyerlerinde kesintisiz çalışan bir işçi, belirli şartlar sağlandığında kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilir.
Detaylı Açıklama:
Kıdem tazminatı alabilmek için en az 1 yıl aynı işveren işyerinde veya işyerlerinde kesintisiz çalışmış olmak gerekir. 10 yıl çalışmış olmak tek başına yeterli bir kriter değildir.
Kıdem tazminatı alınabilmesi için gerekli diğer şartlar şunlardır:
  • İş akdinin feshi:
    • İşverenin iş akdini haksız feshetmesi:
      • İşçiye yazılı fesih bildirimi verilmesi ve yasal fesih tazminatı ödenmesi gerekir.
      • İşverenin işçinin işyerinde bulunmasını engellemesi veya iş görmemesini sağlaması da haksız fesih sayılır.
    • İşçinin iş akdini haklı nedenle feshetmesi:
      • İşverenin iş sözleşmesine aykırı davranması, işçinin can veya mal güvenliğini tehlikeye atması, mobbing uygulaması gibi durumlarda işçi haklı nedenle işten ayrılabilir ve kıdem tazminatı alabilir.
    • Askerlik, emeklilik veya maluliyet gibi durumlarda işçinin işten ayrılması:
      • Bu durumlarda da işçi kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir.
  • Başvuru:
    • İşçi işten ayrıldıktan sonra 1 ay içinde işverene yazılı olarak kıdem tazminatı talebinde bulunmalıdır.
    • İşveren işçinin talebini kabul etmezse, işçi dava açarak hakkını arayabilir.
Kıdem Tazminatı Hesaplanması:
  • Çalışılan her yıl için brüt maaşın 30 günlük tutarı kadar kıdem tazminatı ödenir.
  • Hesaplamada son brüt maaş ve son 12 ayın ortalama brüt maaşı dikkate alınabilir.
Zamanaşımı:
  • Kıdem tazminatı talep edilebilmesi için iş akdinin feshinden itibaren 5 yıllık zamanaşımı süresi vardır.
Dikkat Edilmesi Gerekenler:
  • Yukarıda belirtilen şartlar genel bilgiler olup, her somut olayda farklı değerlendirmeler yapılabilmektedir.
  • Kıdem tazminatı ile ilgili haklarınız hakkında detaylı bilgi için bir avukata danışmanız tavsiye edilir.
Faydalı Kaynaklar:

SNK

Üye
Üye
merhaba,

ilk işe giriş tarihiniz
toplam sigorta gün sayınız nedir.
merhaba,
04.09.2015 tarihinden beri aynı işyerinde çalışıyorum. 2755 sigortalı günüm var.

Tekerlekli Sandalye