Tek gözüm görmüyor. Ne sağlam nede engelli kadrosunda işe girebiliyorum!

İzmirliii

Üye
Üye
Ben izmir'de yaşayan 25 yasında ünversite ögrencisi bi bayanım
5 yaşındayken sag gözüme batan makas sebebiyle tek gözümü kaybettim
Çok ameliyat oldum ama görme imkanım malesef yok
Gözüm protez değil fakat görmediği kaymasından ve renginden belli oluyor

iş başvurularında bana verilen %20 rapor maduriyetimi gidermiyor
Rapor söz konusu olmadan işe girmek istediğimde gözümden dolayı işe alınmıyorum

Kimse beni gözümden dolayı sağlıklı biri olarak kabuledmiyor
hastaneden bana verilen rapor benim gözümden dolayı işe girmemi de sağlamıyor

Aileme Vatanıma Milletime kendimi yük olarak görüyorum
Kendime dahi faydam yok . Psikolojim artık bu duruma dayanmıyor ciddi maddi sıkıntılar da çekiyorum
Geleceğimi işsiz biri olarak ne aydın nede huzur dolu göremiyorum

Lütfen yardım bekliyorum .

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam İzmirliii,

Öncelikle geçmiş olsun arkadaşım. Talihsiz bir kaza yüzünden gözünü kaybetmiş olabilirsin ama kalbin, yüreğin ve beyninle bu yazıyı yazabildiğine göre sen çok güçlü, akıllı, mantıklı ve azimli bir insansın. Hepimizin zaman zaman içine düştüğü karamsarlıkla karşılaşabilirsin ama inan ki bu siteye bu konuyu açmakla bile çok iyi bir karar vermişsin. Derdini anlatma cesaretini gösterdiğin ve bizlerle paylaştığın için de seni tebrik etmek istedim.

Her derdin bir çaresi bulunur elbette. Diğer arkadaşlarımda sana yol gösterecektir mutlaka ama ben şu anda okuduğum için sana az da olsa faydalı olabilmek için yazma gereği duydum. Tek gözündeki rahatsızlıktan başka varolan yada olduğunu düşündüğün başka rahatsızlıklarını da yeniden rapor almak için hastaneye başvurduğunda belirtmelisin. Balthazar formülü denen bir formülle engelli sağlık kurulu rapor oranı yüksek çıkabiliyor. Yani tüm vücut fonksiyon kayıp dereceleri bu formül sayesinde ayrı ayrı hesaplanıyor ve toplamda sana gerekli olan en az % 40 ı alabilmeni sağlayabilir...

Umudunu kaybetme ! Ne olursa olsun hiç bir zaman vazgeçmemelisin ne hayallerinden ne de isteklerinden! Yaşamdan alacağın çok tat var ve sen yeter ki almak iste güzel kardeşim. Hepimiz elimizden geldiğince sana yardımcı olmaya çalışırız. Aramıza hoşgeldin ve üyeliğin hayırlı , uğurlu olsun arkadaşım.

Sağlıcakla kalın, umutla kalın,

Ghaneli

Üye
Üye
Bu sorun başlı başına bir problem.
Bunun Başbakana yada bakanlara ulaştırmak gerekiyor.
İşe girmen imkansız hale geliyor.
100de % 100 sağlam olman istiyor sağlam değilsin. % 40 değilsin engelli sayılasın çok zor bir durum.
Buna bir çözüm üreten de yok.
Eskiden oran % 32 idi görünüyor ki bu oran dahada aşağı çekilmiş % 20 lere.
Eskiden arkadaşın dediği yapılabiliyordu çünkü % 32yi % 40a tamamlamak sorun olmuyordu. Ama% 20yi % 40a tamamlamak neredeyse imkansız.
Allah yardımcın olsun.
Bunun göz ile ilgili yönetmelik hangisi onu araştırıp onda değişiklik teklifi yapmak için müracaat ta bulunmak en sağlıklısı olur.
Herkes İçin Bu degisiklik şart

c-ello

Üye
Üye
Bende ayni sekilde tek goz den rapor almaya calistim ve bir doktor bana yol gostermisti ve raporu Aldim. Ben Arkadasa izledigim yolu anlattim umarim bi faydasi olur

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam c-ello,

Çare yoksa çare insanın kendisidir yine...''Ya bir yol bulacağız yada bir yol açacağız." Hani diyorum ki sizin için çok özel değilse nasıl bir yol bulduğunuzu diğer arkadaşlarla paylaşırsanız çok sevinirim. Paylaşmaktan kaçınmayalım, elimizden geldiğince kendimiz çıkmaz yollardan nasıl çıkmayı başarabildiysek, ardımızdakilere de bir ışık tutalım ne dersiniz ?

Paylaşımla kalın, sağlıcakla kalın,

c-ello

Üye
Üye
Tabiki anlatirim. Ben bi Kursun kazisindan dolayi gozumu kaybettim ve o zaman bana uzuv tatili raporu Verdiler. Normalde tek goz icin %20 gibi Bi rapor alirsin. Uzuv tatili raporu olunca %38 oldu. Bunlarida bana bi goz doktoru soyledi. Baska bi arastirma yapmadim. Rapor almak icin hastaneye gittim e goz doktoru bana sadece %38 verdi. Bende kafamda kursun oldugunu Ve rahatsizlik verdigini soyledim. Beni Norolojiye gonderdi. Oradaki doktor saglam dedi ve kurula girdim. Kurulda goz doktoru bagirdi cagirdi ve beni psikiyatriye gonderdi. Orada bi test doldurdum ve doktor bana %16 rapor verdi. 2 % birlesince %52 du cok sukur. Benim Yasadiklarim bunlar. Siz kendi yorumunuzla daha iyi bi hale getirebilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye