Tek kulağı tamamen duymayan biri askerlikten muaf olur mu?

Tokurh

Üye
Üye
Askerlikten muaf tutulup tutulmayacağını soruyorsan büyük bir ihtimalle size çürük raporu verirler.
Merhaba benimde sağ kulaj 81 sol kulak 69 çıktı askere alırlar mı muaf olurmuyum acaba

mert

Üye
Üye
daha önce gata ve gölçük askeri hastaneye sevk ediyorlardı şuan askeri hastaneler kaktıgı için askerlik şubesine başvuru yapıp askerlik şubesinde devlet hastanesine sevk ediyorlar bulundugunuz il tabiki

İsen Buga

Üye
Üye
isen buga kardeşim bu cevabın benim için mi geçerli acaba anlamadım ????
konuşmaları duyuyorsunuz siz. Birisi normal konuşursa tane tane anlıyorsunuz.
Askerlik için ne kadar kriter geçerli bilmiyorum. Bakacağım.. Geç kaldığım için kusura bakma...
Merhaba benimde sağ kulaj 81 sol kulak 69 çıktı askere alırlar mı muaf olurmuyum acaba
Almaz. Bağırarak konuşmaları anlıyorsunuz o kadar. Askerlikten ayrı konu: Cihazınız varsa lütfen takmalısınız, kulağınızın tembelleşmesine (körelmesine) izin verme.

İsen Buga

Üye
Üye
MADDE 19
AÇIKLAMA: Bu maddenin değerlendirilmesinde kullanılan ortalama işitme eşikleri, saf ses ortalamalarını (500 Hz, 1000 Hz, 2000 Hz) ifade etmektedir.
A) 1. Bir kulağın sağlam olması durumunda (0-25 dB arası) diğer kulağın total olmayan işitme kayıpları.
2. Her iki kulağın fısıltı sesini 2 m ve daha uzak mesafeden [26 dB’den 40 dB (40 dB hariç)’e kadar,] işitecek derecedeki sağırlıkları.
3. Bir veya iki kulakta 4000 Hz ve daha yüksek frekanstan itibaren 60 dB’in üstünde nörosensoriyel işitme kayıpları.
B) 1. Bir kulağın fısıltı sesini 3 m ve daha uzak (30 dB) mesafeden işittiği halde diğer kulağın fısıltı sesini 1 m ve daha kısa (65 dB ve daha fazla) mesafeden işitmesi, tam sağır olması ya da tam sağıra yakın olması.
2. Her iki kulağın fısıltı sesini 1 ila 2 m (40-65 dB arası) mesafeden işitmesi.
3. Bir kulağın işitmesi normal olduğu halde diğer kulakta saf ses odyogramda konuşma frekanslarında total işitme kaybı veya 90 dB ve üzerindeki işitme kayıpları (Bu fıkranın değerlendirilmesinde 100 dB seviyesindeki klik stimulusla yapılan işitsel uyarılmış potansiyeller (ABR) testinde cevap elde edilememiş olması şarttır.).
4. İşitme kuvvetini bu maddenin (A) diliminin (1) veya (2) numaralı fıkralarında belirtilen miktar kadar azaltmakla birlikte, her iki kulakta 4000 Hz veya daha yüksek frekanstan itibaren 60 dB’in üzerinde nörosensoriyel işitme kaybı.
C) Bu maddenin (A), (B) ve (D) dilimlerinde yer alan hastalık ve arızaların tedavi ve nekahet halleri.
D) 1. Her iki kulağın fısıltı sesini 1 m ve daha kısa (65 dB ve daha fazla) mesafeden işitecek derecedeki sağırlıkları.
2. Sağır ve dilsizlik.

MADDE 20
A) 1. İşitme kuvveti bu Listenin 19 uncu maddesinin (A) dilimi kadar olan dış kulak yolları darlıkları ya da hafif derecedeki sayvan şekil bozuklukları.
2. Dış kulak yollarının travmaya veya kronik enfeksiyonlarına bağlı darlıkları veya hastalıkları (işitmenin bu Listenin 19 uncu maddesinin (A) dilimi kadar olması hallerinde).
B) 1. İşitme kuvvetini bu Listenin 19 uncu maddesinin (B) dilimi kadar azaltan dış kulak yollarının (bir veya iki taraflı) travmatik veya civar organların kronik enfeksiyonlarına bağlı ya da konjenital kaynaklı olan tedavisi imkânsız darlıkları, şekil bozuklukları.
2. Dış kulak yolu normal olmak şartıyla bir veya iki tarafta kulak kepçesinin yokluğu, ileri derecede deforme olması veya yok hükmünde olması.
3. Hasta kulakta fısıltı sesini 1 m’nin altında (65 dB ve daha fazla) duyacak derecede işitme kaybına neden olan tek taraflı kulak yolunun travmatik veya civar organlarının kronik enfeksiyonlarına bağlı ya da konjenital kaynaklı tedavisi imkânsız darlıkları, ileri derecedeki aurikula deformiteleri.
C) Bu maddenin (A), (B), (D) dilimlerinde yer alan hastalık ve arızaların tedavi ve nekahet halleri.
D) 1. İki taraflı dış kulak yollarının tam kapanıklığı, atrezisi.

MADDE 21
A) 1. Orta kulağın işitme kuvvetini bozmayan veya bu Listenin 19 uncu maddesinin (A) dilimi kadar azaltan, kataral, sikatrisyel, adeziv ya da sklerotik iltihapları, otoskleroz, labirent atrofileri ve labirenter hidropslar (İşitme fonksiyonu bozmayan asemptomatik küçük kalker plakları sağlam kabul edilir.).
2. İşitme fonksiyonu normal sınırlarda olan açık otit skatrisyel, pars tensa adezyonları veya otoskopide dibi görülemeyen atik retraksiyon poşları.
3. Her iki kulakta işitme fonksiyonu normal sınırlarda olan tek ya da çift taraflı stapedotomi, parsiyel ya da total stapedektomiler.
4. İşitme kuvvetini bu Listenin 19 uncu maddesinin (A) dilimi kadar azaltan basit mastoidektomi, osiküloplasti, timpanotomi ve timpanoplastiler.

B) 1. Orta kulağın işitme kuvvetini bu Listenin 19 uncu maddesinin (B) dilimi kadar azaltan kataral, sikatrisyel, adeziv ve sklerotik iltihapları, otoskleroz, labirent atrofileri ve labirenter hidropslar.
2. Radyografide hasta taraf mastoidin sklerotik bir hal aldığının ya da hücre strüktürünün kaybolduğunun saptanması şartıyla, hasta kulakta fısıltı sesini 2 m ve daha kısa (40 dB ve daha fazla) mesafeden duyacak derecede işitme kaybına neden olan kolesteatomlu ya da kronik pürülan akıntısı bulunan tek taraflı kronik orta kulak iltihabı.
3. Bir kulağın sağlam veya işitme kuvvetinin bu Listenin 19 uncu maddesinin (A) dilimi kadar olduğu durumlarda, diğer kulağın dış kulak yolu arka duvar bütünlüğünün bozulduğu ameliyatlar (radikal veya modifiye radikal mastoidektomiler).
C) Bu maddenin (A), (B) ve (D) dilimlerinde yer alan hastalık ve arızaların tedavi ve nekahet halleri.
D) 1. Orta kulağın işitme kuvvetini bu Listenin 19 uncu maddesinin (D) dilimi kadar azaltan sikatrisyel, adeziv veya sklerotik iltihapları, iki taraflı kolesteatom ya da kemik iltihabı ile birlikte iltihaplı akıntıları (radyografik muayene şarttır), iki taraflı otoskleroz.
2. Her iki kulağın dış kulak yolu arka duvar bütünlüğünün bozulduğu ameliyatlar (radikal veya modifiye radikal mastoidektomiler).
3. Radyografide her iki taraf mastoidin sklerotik bir hal aldığının ya da hücre strüktürünün kaybolduğunun saptanması şartıyla, her iki kulakta fısıltı sesini 2 m ve daha kısa (40 dB ve daha fazla) mesafeden duyacak şekilde işitme kaybına neden olan kolesteatomlu ya da kronik pürülan akıntısı bulunan iki taraflı orta kulak iltihabı.
4. İşitme seviyesine bakılmaksızın, en az bir yıl süreyle takibi yapılmış, objektif testlerle doğrulanan ve semptom veren periferik tipte bilateral vestibüler hastalıklar.

Anladığım kadarı ile Ahmet_34 kardeş seni askere alabilirler. Kesin birşey demiyorum anladığım akdarıyla diyorum: Nihai kararı doktor verir: umarım istediğin gönlünce olur.
yukarıda yazdıklarım MSB çürük raporu sitesinden aldım:
https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/3.5.20158136.pdf kaynak bu: diğer hastalıklardan isteyen bakabilir...

Tokurh

Üye
Üye
Beni alırlar mı sağ kulak 81 sol kulak 69

ahmet34

Üye
Üye
askerde kogus nobetı verırler gunduz kapıda bekler goz kulak olur bazı kısılere o sekılde askerlık yaptırıyorlar

kolera

Üye
Üye
Askerlikten muaf tutulup tutulmayacağını soruyorsan büyük bir ihtimalle size çürük raporu verirler.
Ağır otizmli ikizlerim var,askerlik işlemleri için elimizdeki raporu kabul ederler mi,yoksa hastaneye mi sevk ederler.

mert

Üye
Üye
Ağır otizmli ikizlerim var,askerlik işlemleri için elimizdeki raporu kabul ederler mi,yoksa hastaneye mi sevk ederler.
genellikle efendim askerlik şubesine elinizdeki ikizlerin raporu ile askerlik şubesine başvurup sizi gereken hastaneye sevk ederler yani askeri hastaneler kaktıgı için sizi en yakın devlet hastanesine sevk ederler

kolera

Üye
Üye
genellikle efendim askerlik şubesine elinizdeki ikizlerin raporu ile askerlik şubesine başvurup sizi gereken hastaneye sevk ederler yani askeri hastaneler kaktıgı için sizi en yakın devlet hastanesine sevk ederler
Teşekkür ederim bilgi için

Musti baba

Üye
Üye
Arkadaşımın oğlu için soruyorum. arkadaşımın oğlu işitme engelli geçirdiği bir kaza sonucu 13 yaşından beri tek kulağı tamamen duymuyor.
diğer kulağında işitme kaybı yok.
Çocuk 18 yaşında sanırım önümüzde ki yıl askerlik işlemleri için şubeye cağrılacak tek kulak işitme engelli olduğu için askerlikten muaf tutulurmu acaba?
Muaf olur çünkü ben tek kulaktan çürük aldım.

Tokurh

Üye
Üye
Muaf olur çünkü ben tek kulaktan
Tokurh kardeş Ağır işiten durumdasın seni askere almamaları gerekir.
Merhaba benim 4 frekansta sağ kulak 81 sol kulak 69 3 frekansta sağ 72 sol 55 bugünde beta testine girdim orda da sağ da 60 desibelde sol da 70 desibelde V dalga gözlendi yazıyor Bilateral orta derece işitme kaybı yazıyor alırlar mı beni askere

İsen Buga

Üye
Üye
Merhaba benim 4 frekansta sağ kulak 81 sol kulak 69 3 frekansta sağ 72 sol 55 bugünde beta testine girdim orda da sağ da 60 desibelde sol da 70 desibelde V dalga gözlendi yazıyor Bilateral orta derece işitme kaybı yazıyor alırlar mı beni askere
Net olarak almazlar. Ama isterseniz dilekçe verip askerlik (daha çok geri hizmet yaptırırlar silah vermezler) yapabilirsiniz.

Tokurh

Üye
Üye
Çarşamba günü heyete çıkıcam cihazları daha alamadım 25.000 tl tutuyor bir sıkıntı olur mu acaba
Net olarak almazlar. Ama isterseniz dilekçe verip askerlik (daha çok geri hizmet yaptırırlar silah vermezler) yapabilirsiniz.
Bu arada her soruya sabırla cevap verdiğiniz için teşekkür ederim son sorumu sormuş oldum cihazları alamadım heyette cihaz olmazsa sıkıntı olur mu acaba

mert

Üye
Üye
Çarşamba günü heyete çıkıcam cihazları daha alamadım 25.000 tl tutuyor bir sıkıntı olur mu acaba

Bu arada her soruya sabırla cevap verdiğiniz için teşekkür ederim son sorumu sormuş oldum cihazları alamadım heyette cihaz olmazsa sıkıntı olur mu acaba
sıkıntı olacagını sanmıyorumbende iki kulaktan işitme cihazı kullanıyorum heyete girerken takmadım zaten seni muayene eden dr biliyordur kulagın kalıp ölçüsünü alacaklar medikalde sipariş üzerine geliyor gelmeside bir haftayı buluyor o zamana kadarda heyete girmiş olursun tahmin ediyorum 25 bin tl de az para degil bence bu zamanda
askerde kogus nobetı verırler gunduz kapıda bekler goz kulak olur bazı kısılere o sekılde askerlık yaptırıyorlar
hiç sanmıyorum askerlikten muaf olur almazlar

Tokurh

Üye
Üye
sıkıntı olacagını sanmıyorumbende iki kulaktan işitme cihazı kullanıyorum heyete girerken takmadım zaten seni muayene eden dr biliyordur kulagın kalıp ölçüsünü alacaklar medikalde sipariş üzerine geliyor gelmeside bir haftayı buluyor o zamana kadarda heyete girmiş olursun tahmin ediyorum 25 bin tl de az para degil bence bu zamanda

hiç sanmıyorum askerlikten muaf olur almazlar
Abi 25.000 tl çok para ilk defa heyete giricem ondan biraz gerildim

mert

Üye
Üye
az para degil tabiki kardeşim bende iki kulagımdan işitme cihazı kullanıyorum yalnız birini alabildim oda 3bin beşyüz tl çift yazdıdıgı için üniversitedeki dr çiftide 7000 tl çivarında isen buga kardeşim tek kullanırsan dedi daha önce bana uyumsuzluk olur dedi tabiki herşey olmuş para SORUNA GELECEK OLURSA hiç korkma heyete girerken paşa gibi çık dışarıya sana bol sansşar dilerim heyette
KORKMA KARDEŞİM GERİLMENE GEREK YOK PAŞA GİB GİR PAŞA GİBİ ÇIK DIŞARIYA ZATEN FAZLA DURMUYORSUN EN FAZLA 5 DAKİKANIN ALIR

Tokurh

Üye
Üye
az para degil tabiki kardeşim bende iki kulagımdan işitme cihazı kullanıyorum yalnız birini alabildim oda 3bin beşyüz tl çift yazdıdıgı için üniversitedeki dr çiftide 7000 tl çivarında isen buga kardeşim tek kullanırsan dedi daha önce bana uyumsuzluk olur dedi tabiki herşey olmuş para SORUNA GELECEK OLURSA hiç korkma heyete girerken paşa gibi çık dışarıya sana bol sansşar dilerim heyette

KORKMA KARDEŞİM GERİLMENE GEREK YOK PAŞA GİB GİR PAŞA GİBİ ÇIK DIŞARIYA ZATEN FAZLA DURMUYORSUN EN FAZLA 5 DAKİKANIN ALIR
Teşekkür ederim abi duymuyorum ve bu şekilde askere gitsem maymun olurum cihaz için nasıl yapıcam inanın bende bilmiyorum yeni düğün yaptım dünya borcum var alsam bir dert almasam daha kötü olacak bakalım her şey ALLAHTAN derdi veren dermanını da verir

mert

Üye
Üye
Teşekkür ederim abi duymuyorum ve bu şekilde askere gitsem maymun olurum cihaz için nasıl yapıcam inanın bende bilmiyorum yeni düğün yaptım dünya borcum var alsam bir dert almasam daha kötü olacak bakalım her şey ALLAHTAN derdi veren dermanını da verir
amin kardeşim rabbim yardımcın olsun olsada versem sana yemin olsun benimde durumun iyi degil bu şartlarda ev geçindiriyorum 4 tane çocuk okula gidiyor ev kira mutfak eletrik su derken ay sonun zor getiriyoruz askere almazlar seni o konuda sıkıntı etme cihaz konusuna gelecek olursa rabbim yardımcın olsun o kadarda sıkıntı etme dügün yaptım diyorsun birde işitme cihaz parası derken kendini zora sokma derim sabır et herşey zamanla olur kardeşim

Son düzenleme:

Tokurh

Üye
Üye
amin kardeşim rabbim yardımcın olsun olsada versem sana yemin olsun benimde durumun iyi degil bu şartlarda ev geçindiriyorum 4 tane çocuk okula gidiyor ev kira mutfak eletrik su derken ay sonun zor getiriyoruz askere almazlar seni o konuda sıkıntı etme cihaz konusuna gelecek olursa rabbim yardımcın olsun o kadarda sıkıntı etme dügün yaptım diyorsun birde işitme cihaz parası derken kendini zora sokma derim sabır et herşey zamanla olur kardeşim
Düşünmen yeterli çok teşekkürler allah sizede sabır ve kolaylık versin

Tekerlekli Sandalye