Tertibatlı araç kullanabilir ibaresi yerine otomatik vitesli ibaresini koyarlarmı?

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
aldığım raporda "özel tertibatlı araç kullanabilir" yazıyor. fakat ben normal aracları bile kullanabiliyorum (zorda olsa) hele hele otomatik vitesli aracları çok rahatlıkla kullanıyorum rapora itiraz etsem otomatik vitesli arac kullanabilir ibaresi eklerlermi?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Rapora itiraz ederek yeniden durmunuzun değerlendirilmesi için heyete girebilirsiniz. Heyet uygun görürse otamatik vitesli araç kullanabilir ibaresini ekler.

Yalnız Otomatik vitesli araç aldığınızda ÖTV ve MTV den yararlanamazsınız. Oysa özel donanımlı araçlarda hem ÖTV hemde MTV muafiyeti var. Karar sizin.

E

ENB ÜYESİ

Guest
ortalama bir aracta ÖTV ve MTV nuafiyetinde nekadar kazancım olur. yani 20 bin tl lik arac ötv mtv muaf bana kaca mal olur ki ona göre değerlendireyim?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
sıfır km olarak alacağınız araçtan satış fıyatı üzerinden;
1. %10 kdv çıkar
2. %37 ÖTV çıakr
3.Elde ettiğin rakama %10 KDV ekle.
Sonuç genel olarak çıkardığınız rakam olacak.
Ancak: 2. el araçlarda bu tür uygulama yok.
MTV.ye gelince motor hacmine göre rakam değişir: Ancak İlk defa sıfır km araç alacağınızdan dolayı bir defaya mahsus MTV ödeyeceksiniz.

E

ENB ÜYESİ

Guest
Peki birşeyi anlamadım %10 kdv çıkar demişsiniz sonra tekrar ekleyin demişsiniz tam anlayamadım açıklarsanız sevinirim?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bir araba Fabrikadan Bayi karı dahil 10 bin lira olsun mesela;
DEvlet o araba satışına %37 ÖTV uygular: Arabanın ÖTV ile satış fiyatı 13.700 olur.
Sonra Devlet %10 KDV de ekler: Yani 13.700 den %10'u 1.370 olur: Toplam 15070 TL
Ki bu demektir hem araba hemde ÖTV KDV.si ödüyorsunuz. Verginin vergisi ödüyorsunuz: Garip ama gerçek bu...

Normal Bir fabrika çıkışı arabaya(bayi karı ve vergiler dahil) 15.070 ödüyorsunuz mesela;

Dediğim gibi ÖTV den muafsınız ama KDV den değil. ÖTV Çıkarırsanız önce KDV çıkarmanız gerecek: Sonra da

Dolayısıyla KDV ekleyeceksiniz: Yani Fabrika çıkışı (bayi karı dahil) 10.000 lira olan arabayı 11.000 liraya almış olacaksınız.

Genel olarak yaklaşmış olursunuz: Ki oto bayiisi ile kavga etmeyesin. Veya içinize kurt düşmesin

anlatmak istediğim işin özü: ÖTV MTV muafiyetinden faydalanalım diye ucuz arabaya yönelmeyin gerçekten çok zarar edersiniz.

Tekerlekli Sandalye