Tez Veren Sultan

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Öykünün adı: TEZ VEREN SULTAN

OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

YAZAR: HASAN EJDERHA

ÖZGEÇMİŞ

1962 yılında Kahramanmaraş merkeze bağlı Karadere-Harmancıkta doğdu. İlkokulu doğduğum yerde, Ortaöğrenimini Kahramanmaraş’ta tamamladı. Edebiyat okuma arzusuna rağmen işletme okudu; ama inadına edebiyat dedi. Yazmaya Ortaokulda başladı. Önce Kahramanmaraş ve çevresinde çıkan mahalli yayınlarda Şiir ve Hikâye yayınlamaya başladı. Daha sonra: Dolunay, Türk Edebiyatı, Milli Kültür (Kültür Bakanlığı), Gençliğin Sesi (Kültür Bakanlığı, Güneysu, Yeni Hasat, Taşra Kırağı, Gülbang, Genç Adım, Evvelbahar, Ayna, Tomurcuk, Şardağı, Yitik Düşler, Dört Mevsim Maraş, Kırklar, Dergâh, Yağmur ve Türk Dili (TDK) gibi birçok dergide şiir ve hikâyeler yayınlandı.

1993 yılında Ecdat Yayınlarından "Seni Yasamadan Olmaz" adlı şiir kitabım,

2004 yılında Ümraniye Belediyesi tarafından “Karacelal” hikâyem,

2012 yılında Sage Yayınlarından “Marallar Oymağında Bir Ceylanla Oturup Ağlamak” adlı şiir kitabı,

2013 yılında yine Sage Yayınlarından “MARAŞ’ın Cezbeli Gülleri” biyografik Hikâye kitabı yayınlandı.

“Sokakbaşı” hikâyesiyle, Mehmet Akif İnan “Ödenmiş Bedeller Unutulmasın” ödülü (Mansiyon)

“KARA CELAL” Hikâyesiyle Ümraniye Belediyesi 4. Geleneksel Hikâye Ödülü (Mansiyon)

Ayrıca Tarık Buğra Anısına seçilen 40 Hikâyeci ve Murat SOYAK’ın hazırladığı “Kırk Yazar Kırk Öykü” seçkisinde yer aldı.
2007–2011 yılları arasında Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde çalıştıktan sonra 2011 yılında tekrar Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine döndüm.
Halen Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde çalışmaktayım. Türkiye Yazarlar Birliği Üyesi; bir süre Birliğin Kahramanmaraş Şube Başkanlığı görevini yaptı ve halen Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Tekerlekli Sandalye