Toplu Taşıma Şoförü'nün Dikkatsizliği

gülümse_hayata

Üye
Üye
Toplu taşıma araçlarında yapılan dikkatsizlikler insanların zor durumda kalmasına neden oluyor. Bahsedeceğim konu bir kaç gün önce toplu taşıma araçlarından bir tanesinde gerçekleşmiş olup , nekadar üstün teknolojiyle donatılmış olursa olsun insanların dikkatsizlikleri hayatı zorlaştırdığının bir kez daha altını çizmiştir.

Günümüzde belediye otobüsleri,metrobüsler vs.vs.. engellilere en uygun hale getirilmiş olup sesli sistem ve tekerlekli sandalyeye uygun plartformlar kurulmuş düzenekler olabileceği en iyi şekilde çalışmaktadır. Fakat öyle bir nokta varki bu otobüsleri kullanan şoförler ve biz yolcular nekadar bilinçli ve nekadar dikkatli işte bu bana kalırsa sorgulanmalı.

images.jpeg

Geçtiğimiz günlerde metrobüs kullanmak durumunda kaldığımda şahit olduğum bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bindiğim metrobüste bir müddet ilerledikten sonra bir bayan sesiyle irkildim o ana kadar durumun ben dahi farkında değildim öylesi dalmışım ki sesli sistemin çalışmadığının farkında bile değilim. Seslenen kişi bir görme engelli bayandı şoföre neden sesli sistem çalışmıyor ben görme engelliyim ineceğim yeri nasıl tesbit edeceğim diye sitemde bulundu. Bu sitemde çokda haklıydı yapılan bu uygulama sayesinde rahatlıkla istedikleri yerde inen görme engelliler çalışmayınca ne yapacaktı? Kadına nerede ineceğini soran yolcular ineceği durağı geçtiğini söyleyince kadının o anki üzüntüsü ,öfkesi dikkatsizliğin nekadar zor anlar yaşatabileceğini bana bir kez daha gösterdi. O an kendi dikkatsizliğime okadar kızdım ve üzüldüm ki keşke daha önce fark edip şoförü uyarabilseydim diye kendimi eleştirip durdum ama olan olmuştu artık. Bu olay karşısında şoförün vermiş olduğu cevap ise sinir katsayılarını epeyce arttırmıştı. UNUTMUŞUM işte arkadaşlar tek kelimelik bir cevap bütün bu olup bitenin yanıtı oluvermişti.

Böyle bir lüks olmamalıydı evet insanız unutabiliriz dalabiliriz ama sonuçlarını yaşayan insanları çok zor durumda bıraktığımızı ve o insanlara nasıl bir kötülük yaptığımızı akıllardan çıkartmamalıyız.

Tüm toplu taşıma şoförlerinin bu konular hakkında çok daha dikkatli ve anlayışlı olmasını diliyorum umarım böylesi olaylara bir kez daha tanık olmak zorunda kalmayız.

Tekerlekli Sandalye