Torba yasadan yararlanıp para yatırıp emekli olabilir miyim?

hüseyin altan

Üye
Üye
Halil Bey ben 40 yaşındayım 01/05/1992 ilk işe giriş tarihim(turizm otelcilik) 348 gün ssk normal bir şekilde sigortam yatmıştı ama gözlerim %10 görüyordu 1994 ten itibaren 2022 den üç ayda bir maaş almaya başladım ve şimdi bankadan kredi alarak engelli emeklisi yada malulen emekli olmak istiyorum . nasıl yapmalıyım torba yasada bu işi kolaylaştıracak bir yasa var mı? o yasayı bekleyeyimmi yoksa hemen başvuru yapayım mı?
Halil Bey ben turizmde çok çalıştım ama oteller sadece 348 gün yatırmış toplu bir şekilde ödeyebilecek miyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Torpa yasada engellilerin emekliliğine dair bir düzenleme yok. Şu anki sakatlık oranınız kaç?
ona göre malulen yada engelli erken emekliliğinden yararlanıp yararlanamayacağınız hakkında bilgi verelim.

hüseyin altan

Üye
Üye
Rapor oranım %70 ilk işe giriş 01/05/1992 348 gün ssk işe girince normal sigorta yapıldı ama rahatsızlığım vardı sgk ya engelli emekliliği için başvuruda bulunursam toplu bir şekilde para yatırıp hemen emekli olabilir miyim ? Teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Geriye dönük toplu prim ödeme bağ-kur mensubu olanlar için getirilecekmiş sadece. Bağ-kur mensubu isinez evet toplu prim yatırarak olabilirsiniz. Yok eğer SSK mensubu iseniz toplu prim ödeyemezsiniz.
Durumunuz malulen emeklilik için uygun. Yalnız prim sayınız az 1800 gün prim sayısını doldurmanız gerekiyor.

Tekerlekli Sandalye