Trafik kazası sonrası Low Paraplegia (omurilik felci) hastalığında iyileşme olur mu?

delibal

Üye
Üye
kuzenim 3 ay önce trafik kazası sonrası omurilik felçli oldu dr lar hastalığının "Low paraplegia" olduğunu söylemişler (bir çeşit o. felci oluyor sanırım bende tam bilmiyorum. bu felç türü olan arkadaşlarımız varmı acaba aranızda. birde bu hastalıkta iyileşme umudumu varmıdır?
tam olarak iyileşme olmasa bile değneklerle yürüme olsa bile onada razıyız bilgi tecrübeniz varmı acaba?

İskender Durgun

Üye
Üye
Kuzeninizin seviyesi nedir? His ve hareket durumları hakkında bilginiz var mı?

delibal

Üye
Üye
Seviyesi T 11 miş. bacaklarında çok az his var.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Ben size genel olarak bilgileri aktarayım aşağıdaki gibi davranmanızı hem tedavi olarak hemde motivasyon olarak nasıl davranmanız gerektiğini yazıyorum;

-- Hasta mutlaka morel olarak ve motivasyonunu kesinlikle eksik etmeyin,
-- hastada kesinlikle bası yarası oluşabilir, bir adet havalı yatak temin edip havalı yatakta yatmasını saglayın,
-- muhtemelen hastada sonda vardır, her hafta düzenli ve steril bir şekilde sonrasını degiştirin,
-- mesane küçülmemesi için biraz normalden (en az 3 lt.) fazla su içmesini sağlayın,
-- hastayı yatar durumda bekletmeyin kesinlikle oturur durumda tutmaya çalışın çünkü ilerde bu durum hastanın tansiyon problemi yaşamasına neden olur,sürekli olmazsa bile en az günde 2-3 saat oturur durumda olmasını saglayın.
-- fizik tedaviyi geciktirmeyin ankarada olan fizik tedavi merkezi "incekte var, numunenin arkasında ankara fizik tedavi rehabilitasyon merkezi var, birde gata var bunlardan birisine ivedi bir şekilde başvuruyu yapın bana sorarsanız ankara fizik tedavi merkezine götürün sıra alın size sıra verirler ve birde ev programı verirler siz hastanede sıranız gelene kadar orda size verilen ev programını mutlaka uygulayın yine bir sıkıntınız olursa bilgi için bize sorabilirsiniz geçmiş olsun tekerlekli sandalye içinde durumunuz uygunsa bir havalı minder alın...

ftm87

Üye
Üye
benimde babam 2 ay önce ağaçtan düşme sonucu c5-6-7 t1-2 kırıkları var.sinirlerinde zedelenme var kesik yok.solunumda sıkıntı yaşadı iilk zamanlar.trakeostomi açıldı ama şu anda solunumda sıkıntı yok fakat trakeostomi hala duruyo.1 hafta sonra kbb kontrolü var.omuzlarında hep his ve hareket vardı.1 haftadırda ayak parmaklarını, el ve ayak bileklerini çok az oynatabiliyo.el parmaklarınıda çok zorlarsa oynatabiliyo.egzersiz yaptırıken ayaklarının ağrıdığını hissediyo.sırtında beelinde bacaklarındaki ağrıları hissediyo.çk kasılması oluyo ve kasıldığında damarlarının gerildiğini hissediyomuş.parmaklarını bükünce vücudunda sıcaklık oluyomuş.1 hafta öncesine kadar el ve ayaklarında hiç hareketi yoktu.2 haftadır egzersz yapıyoruz.trakeostomisi olduğu için hastaneye yatış yapmıyorlar.evde egzersiz gösterdiler.acaba düzelme şansı ne kadar olur

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yukarda verdiğim açıklamalara dikkat ediniz.

Ben size genel olarak bilgileri aktarayım aşağıdaki gibi davranmanızı hem tedavi olarak hemde motivasyon olarak nasıl davranmanız gerektiğini yazıyorum;

-- Hasta mutlaka morel olarak ve motivasyonunu kesinlikle eksik etmeyin,
-- hastada kesinlikle bası yarası oluşabilir, bir adet havalı yatak temin edip havalı yatakta yatmasını saglayın,
-- muhtemelen hastada sonda vardır, her hafta düzenli ve steril bir şekilde sonrasını degiştirin,
-- mesane küçülmemesi için biraz normalden (en az 3 lt.) fazla su içmesini sağlayın,
-- hastayı yatar durumda bekletmeyin kesinlikle oturur durumda tutmaya çalışın çünkü ilerde bu durum hastanın tansiyon problemi yaşamasına neden olur,sürekli olmazsa bile en az günde 2-3 saat oturur durumda olmasını saglayın.
-- fizik tedaviyi geciktirmeyin ankarada olan fizik tedavi merkezi "incekte var, numunenin arkasında ankara fizik tedavi rehabilitasyon merkezi var, birde gata var bunlardan birisine ivedi bir şekilde başvuruyu yapın bana sorarsanız ankara fizik tedavi merkezine götürün sıra alın size sıra verirler ve birde ev programı verirler siz hastanede sıranız gelene kadar orda size verilen ev programını mutlaka uygulayın yine bir sıkıntınız olursa bilgi için bize sorabilirsiniz geçmiş olsun tekerlekli sandalye içinde durumunuz uygunsa bir havalı minder alın...

elif74elif

Üye
Üye
Mehmet Yalçın güzel özetlemiş,sağolsun.Hakikaten ilk süreç çok önemli benim felç olmamın ertesi günü ameliyetlı olmama rağmen yatakta fizik tedaviye başlandı.Egzersizler çok önemli sakın ama sakın aksatmayın.Hastalıklar farklı olmasına rağmen (fizik tedavi sürecinden geçen arkadaşlar çok iyi bilir)his varsa hareket gelir.Özellikle ayak baş parmağa masaj yapın.(Delibal özellikle size söylüyorum bunu) Zaman zaman bunalacak yapmak istemeyecek ümidini kaybettiği anlar olacak fakat siz vazgeçmeyin en iyi tedavi aile ile yapılandır.Hastanelerden randevu almak zaman aldığı için şimdiden sıraya girin.

azerhan

Üye
Üye
parapleji

merhaba arkadaşlar karseşim yırmı gun önce yuksekten duserek L1 de kırık oluştu buna baglı olarak bacaklarda normal düzeyde his var ama harek yok 5 gündür ftr goruyor pekfazla farklılık yok ıdrarını yapamıyor bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim

İskender Durgun

Üye
Üye
azerhan,

iyileşme hemen olmaz uzun süre gerekir. Ftr doktorunuzun dediklerini uygulayın ve bıkmadan usanmadan devam edin. Hastanızın morali çok önemli gerekli destekte bulunun...

fatmaaktas

Üye
Üye
Buradaki arkadaşlarımın yakınlarının durumu hep aynı genelde,
Benimde kardeşim, bundan bir ay önce ateşli silah yaralanması geçirdi. Omiriliğinde L1,L2, T11,T12 teşhisi konuldu. Bu ne demek oluyor,Kardeşimin belinden yaklaşık 250-300 tane saçma tanesi çıkardılar , halende belinde tahminen 35-40 tane saçma tanesi var. Şu anda belden aşağısı tutmuyor. Ancak bacaklarında, ayaklarında uyuşmalar, ağrılar, yanmalar oluyor, Doktorlar halen yaraları iyileşmediği için fizik tedavi önermiyorlar. Bizim ne yapmamız gerekiyor. Acaba iyileşmesi için bir umut varmıdır. allahım bütün hastalarımıza şifa versin,

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yukardaki açıklamaları okuyun lütfen ve sabırlı olmanızı öneriyorum uzun süreli kontrol gerektiren bir süreçle başbaşasınız o yüzden sabırlı olun lütfen.

Tekerlekli Sandalye