Türk Toplumu Namus Deyince Ne Anlıyor? Akla Gelen Neden İlk Kadın Bedeni Oluyor?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Türk insanı namus deyince ne anlıyor ? Namus kavramının altında yatan nedir? Namus kelimesi geçtiği an neden ilk akla gelen kadın , kadın bedeni ve kadın cinselliği olmaktadır? Namus neden sadece kadınla özdeşleşmiş namussuzluğu yapan bir erkek olamaz mı? Bu durum sadece kadına has bir olgumudur?
İşte bunların yanıtlarını Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın desteğiyle başlatılan bir araştırma gözler önüne sermiştir. Anlaşılmıştırki namus denince akla kadın ve kadın bedeni kadın cinselliği gelmektedir.

Türk insanının, "namus" kavramını "kadın, kadın bedeni, kadının cinselliği ve kontrol edilmesi" olarak algıladığı bildirildi. Nüfusbilim Derneği’nce, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın desteğiyle, "namus cinayetleri ve toplumun namus anlayışını daha geniş bir çerçeveye oturtabilmek" amacıyla İstanbul, Adana, Şanlıurfa ve Batman’ın farklı mahallelerini kapsayan bir araştırma yapıldı. Araştırmada öncelikle, kentlerin "sosyo-ekonomik" yapılarındaki farklılıkların "namusa aykırı davranışların" niteliği ve sonuçlarını belli ölçülerde etkilediği görüldü.

Görüşme yapılan kentlerin hepsinde namus kavramının "kadın, kadın bedeni, kadının cinselliği ve kontrol edilmesi" ile bağdaştırıldığı gözlendi. Kadının namusu ise "kadının bekareti, evlilik dışı cinsel ilişki olmaması, düzgün giyinmesi, bir kadından beklenen şekilde davranması, geleneklere uygun görevlerini yerine getirmesi" olarak vurgulandı. Bu konuda çoğunlukla genç erkekler ifadelerinde daha katı düşünceler sergilerken, orta yaşlı erkeklerin ise nispeten daha hoşgörülü olduğu görüldü.
Kadınların kontrol edilmesi noktasında, kırsal bölgelerden kente göç etmiş olan genç erkeklerin, kadınların giyiniş biçimleri, okula gönderilip gönderilmeyecekleri, çalışıp çalışmayacakları gibi konuları daha çok vurguladıkları dikkat çekti. Özellikle de 18-25 yaş arasındaki erkeklerin "boşanma" ve "bekaret" konusundaki fikirlerinin oldukça sert ve hoşgörüsüz olduğu gözlendi.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Namusun kadına indirgenmesinin dışında birde namus anlayışımızda bir sakatlık var. Namus deyince herkes belden aşağısını düşünür. Oyna asıl namus belden yukarı olan namustur. Kalbinle, vicdanınla namussuzluk yapmamak gibi.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Söylediğine katılmamak mümkün değil namussuzluk sadece belden aşağı değil kalple vicdanlada yapılıyor doğrudur. Peki ama bunu yaptıranlar çokmu namuslu? Bunları yaşayanlar yada şöyle diyelim bulundukları şartlar itibariyle eli kolu bağlanmış insanlar namussuz ama o eli kolu bağlayanlar namuslumu oluyor.

Yani aslında o hep var olan çifte standart yine karşımıza çıkmış olmuyormu kadın yaparsa ister kalbiyle ister se fiziki namussuz ama erkek yaparsa erkektir yapar denmezmi? Bu namussuzluğu kadın tek başına yapmıyor ama nedense adı geçen hep kadının namussuzluğu kadının ayıbı oluyor. Bu değişmedi değişmeyecek kadın daima bunlara maruz kalmıyormu?

Evliysen mutsuzda olsan çekeceksin boşansan ne yapacaksın maddi gücün yoksa oturup katlanacaksın başkasını sevsen mutlu olmak istesen namussuzsun şansın varsa çalışıyorsan güvencen varsa kurtulursun yoksa zoraki yürütülen milyonlarca evlilikler yokmudur? Demem o ki nekadar namuslu olmaya çalışırsan çalış önce yanınızdaki eşleriniz sizi koruyup kollayacak sevip sayacakki kadında tüm bu çıkmazlara düşüp bazı hatalara sürüklenmesin sonucunda namussuz diye yaftalanmasın günah keçisi hep kadın olmasın.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Türk Toplumu Namus Deyince Hiç ama hiç bir şey anlamıyor !!!

Türk toplumu aslında namus kavramının anlamını, tanımını bile bilmiyor. Namusu namussuzlukla bir tutan ve bu değeri sadece kadın bedenine yükleyen maalesef bunun adına da töre diyen, anane diyen, gelenek diyen, namusun aslında cinsiyet ayırımı bile yapılamayacak bir insani değer olduğunun farkında olmayan bir toplumun çocuklarıyız.

Asırlardır az gelişmiş bir ülkenin tüm değer yargılarını değiştirmek her ne kadar zorsa da bu konuda değil konuşmayı bu sayfalarda yazmayı bile göze alamayacak derecede içe dönük, sessiz, kapanık, suskun bir neslin çocuklarıyız. Çok şükür ki gelecek nesil kendilerine zorla dayatılan önergelerin kalıbından çıkarak , kafalarının içinde bir beyin taşıdıklarının farkına vararak soran, araştıran, mantıklı düşünen, sorgulayan bir toplumun çocukları olacaklar diye düşünüyorum en azından bunun böyle olmasını tüm kalbimle umut ediyorum.

Namus onurdur arkadaşlar ve öyle kadın erkek tanımaz. Namus bedende değil beyinde yeralır çünkü bedene hükmeden beyindir. Beyin düşünür ve ondan sonra gözler, dil, eller, kollar, bacaklar harekete geçer. Sizler eğer namusun Türkiyede yaşandığı kadar namussuzlukla eş değerde bir olgu olarak algılandığını anladığınızda zaten olay bitmiştir.

Bu konuda ne yazık ki annelere babalardan çok daha fazla görev düşüyor sonuçta tüm çocukları yetiştiren, büyüten evde en çok ilgilenen annedir ve anne çocuğuna kız yada erkek çocuğu olması hiç farketmez namusun anlamını, nasıl taşındığını ve kimsenin sahip olduğu değerlerin kimseyi ilgilendirmeyeceğini , insanın sadece önce kendisinden sorumlu olacağını öğütlerse eminim kızkardeşini namus yüzünden öldürürken kendisi bir başka erkeğin eşinin kollarında olmayı hedefleyen namus abidelerinden temizlenmiş bir toplum olarak insanlığa adım atmış oluruz.

Namusu sadece bir kadının iki bacağı arasında yada bir kadının bedeninde düşünen erkek kesimin bu konuda söz söyleme hakları olduğunu bile düşünmüyorum. Önce sen namusun ne anlam taşıdığını bil de sonra kadınına namusu öğret. Hoş namus kavramı bir kadına öğretilemeyecek kadar kendine has, özellikte bir insani değerdir ve o değere sahip olamayan kadın sayısı da az değildir maalesef ki bu da ayrı bir gerçek.

Burada sözüm meclisten dışarı. Kendini namus bekçisi ilan eden tüm namussuzlaradır. Onlar kendilerini bilir neden çünkü kişi eğer bir yazıyı yada bir sözü üstüne alınırsa bilin ki kendinden şüphe duyuyordur. Yarası olan gocunur misali :)

Sağlıcakla kalın, paylaşımla kalın,

970220_569956889716251_1094040083_n.jpg

murat tekin

Üye
Üye
yazdıklarınız tamamıyla doğru ve bunun sebebi bence cahillik.şimdi düşünün karısını kızını öldüren erkekleri cahil olmasa herşeyi geniş ve anlayarak düşünebilse yaparmı yapmaz.
hangi aklı başında erkek kendini aldatmış bir kadını öldürür çünkü bilirki onu öldürmek aslında kendini ve hatta bütün ailesini öldürmektir.

M

mavibalina2012

Guest
Aslında güzel bir konu açılmış namusla ilgili ve hepimiz hissettiklerimizi söylemişiz konuyla ilgili... İnsanların görüşlerini gizlemeden, saklamadan söylemeleri güzeldir de..... Eğer görüşlerimizi ciddi anlamda yüreğimizden geldiği gibi söyleyebiliyorsak iyi de, şimdi ben görüşlerimi böyle söyledim ama diğerleri ne der ki, kaygısını taşıyor isek ilerlemek için epeyce yolumuz var ne yazık ki, çoğunluğumuz da bu durumdayız çünkü yargılamayı ve eleştirmeyi dinlemeye tercih eden toplumuz..... Söylenecekler gönlümüzü okşamıyor ise hemen savunma mekanizmalarını da devreye sokarız..... Aslında ben öyle söylemek istemedim..... Anlatmak istediğim öyle değildi.... Kısacası sen yanlış anladın..... Bu ta çocuklukta verilen eğitimle başlar, anne haklıdır her daim.... sonra öğretmen haklıdır..... sonra patronunuz sonra grup lideriniz sonra.... hep sonralar vardır ve siz o sonralara hak vermez iseniz daima haksız duruma düşersiniz..... Söylemek istediğim asıl kendimize karşı dürüst müyüz acaba?..... Akşam başımızı yastığa koyduğumuzda dürüst olabilmenin hafifliğini mi taşıyoruz, yoksa yine kendimizi mi kandırıyoruz?.....Kişi en başta kendine karşı dürüst ise o kişi son derece namusludur benim görüşlerime göre.....Kim dürüst ise o namusludur, ister kadın olsun isterse erkek, hangi yörede yaşıyor ise o yörenin kültürünü yüreğiyle yoğurup doğru kararlar alabiliyor ise iyi de, bir de grup psikolojisi vardır ki insanları iyi veya kötü bir tarafa sürükler....O grup içerisinde bulunduğun sürece gruptaki arkadaşların ile aynı şeyleri düşünmen beklenir, bu anlamda kendi zincirlerini kırıp doğrular adına savaşanlar savaştığı değerleri kazanım olarak elde ederler.....Yani grup belki de haksız yere yargıladıkları kişiye ölüm kararı çıkarır iken birileri vicdan muhasebesi yapıp af kararı alabiliyorlar ise toplumdan dışlanacak ancak belki de aldığı bu karar onu farklı kazanımlara itecektir.....Bu anlamda yazılanların kimine kısmi olarak kimine de tamamen katılıyorum.....

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Türk toplumunun namus kavramı, anlayışı nasılda eril dilin klasik dışa vurumunu sergiliyor. Bu dil öyle bir dildirki, sanata, edebiyata kısaca toplumun tüm hücrelerine işlemiş bir dildir. Ona göre erkek çapkınlık yaparsa erkekliğin namından, kadın yaparsa namussuzluğun en alasından sayılır. Namusun iki bacak arasına indirgenecek kadar sığ bir tanım olamayacağını konusu ise hiç konuşulmaz, tartışılmaz.

Ve kadınlar. Onlara dayatılan doğrulara o kadar inanmışlar, o kadar sindirilmişlerki, yanlış olduğunu bilseler bile ses çıkarmaya cesaret edemiyorlar.

Siz kadınlar. Şunu asla unutmayın. İstemek yaratmaktır. Kendi özgürlüğünüzü isteyin. Size dayatılanı değil, kendi doğrularınızı isteyin. İstemek yaratmaktır..!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam murat tekin,

hangi aklı başında erkek kendini aldatmış bir kadını öldürür çünkü bilirki onu öldürmek aslında kendini ve hatta bütün ailesini öldürmektir.

Tebrikler arkadaşım yorumun için... aslında bir de işin dini boyutu var ki sen Allahın verdiği canı hangi akla hizmet alabilirsin ki ?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam mavibalina,

Bu sitede böylesine bıçak sırtı bir konuya bu kadar sessiz kalmayı tercih eden üye çoğunluğumuz zaten kolay kolay yorum yazmaz diğer konularda da yazmadığı gibi. Ama özellikle bu konuda herhangi bir üye yanıt yazıyorsa ben eminim ki tamamen kendi yüreğinden geldiğince ve bir o kadar içtenlikle yazıyordur. Hem insanlar gerçek düşüncelerini özellikle yazıya döktüklerinde çok da fazla gizlemeyi beceremezler bunu siz de benim kadar bilirsiniz.

Bu sayfalarda kimsenin kimseye kendini beğendirme yada ispatlama çabası olamayacağı gibi kendisine karşı dürüst olamayan arkadaşlarımın zaten kendilerini buralarda ifade etmeyi isteyeceklerini de düşünmüyorum. Ben bu sitedeki her arkadaşımın ( görmesem de tanıyorum ) ne dürüstlüğünden ne de sürü psikolojisine ayak uyduracak kadar kendine güvensiz olduğunu da düşünmüyorum. Kimseleri zorlamak yok ki zaten böyle bir şey de isteyemeyiz ama yazılanlardan şüpheye düşmeye gelince işte o zaman ben buradaki her arkadaşımın sonuna kadar arkasındayım demek istiyorum.

Namus kadar ahlaki bir olguyu burada tartışmak hem de yurdum adına tartışmak zaten yıllardır yıkılamayan tabuları bir anda masaya yatırmak gibi olur ve sanırım ben de bu kadarını tercih etmem ama siz varsa bu konuda söyleyecekleriniz buyrun yazın dilediğinizce kimse sizi ne eleştirecek nede yargılayacaktır ama siz diğerlerinin yazacaklarından ne kadar emin olamasanız , şüpheyle yaklaşsanız dahi ben hiç bir üyenin yazdığı tek bir kelimeden dahi şüphe duymayacak kadar güven doluyum.

Sağlıcakla kalın, paylaşımla kalın,

POLAT ALEMDAR

Üye
Üye
.................Namus; beyinde başlar..............beyinde bitter...............işte o kaddar............!!!!!!!!!!!!!!!:) namusluk ise; belden aşşağı başlar; belden aşşağı bittter................

septik

Editör
Editör
Konu yine can alıcı..
Yanlız gülümse hanımın bahsettiği üzre 40 yaş üstü yani orta yaş diyelim bakış açımım ve yine gülümse hanımın bahsettiği araştırma ve sonuçların bana göre yönlendirme içerdiğini düşünüyorum.
Türk toplumunu kıstas alacak ve o bölge bu bölge ile kısıtlanması bana garip geldi namus olayını neden basit anlama indireyim onu düşündürdü sadece cinsellik midir? (Ve sadece Türk toplumu diyerek bizlerin sorunumudur.)
Acizane kişisel tüm etik dışı davranışları kapsaması gerekmezmi.?
Yine diğer bir bakış açısıyla namussuzluk karşılıklı bir ilişkiden doğan geniş kapsamlı bir konu değilmidir?
Namus bakış açısıyla ilgili olmalı yani yaş baş yöresel entellektüel bilimsel değil kişisel çünkü herkes düşündüğü şekilde yaşar yönetilir ve yönelir.
Fakat son dönemdeki aile bakanlığının çaresizliği bir takım uluslararası değerlerden yorumlanan hatta bir çözüm getirmemiş sadece zaman kazandıran ve asla toplulumuza uymayacak çözüm üretimi içersine girmiştir denilen ne olursa olsun ülkemizin doğusundaki görüş açısına batıdaki etkileşime bir bakıma çözüm olmayışına şahit olduğumuz bir çok tv basın haberi ile anlaşılıyor.

Belki düşüncem anlamsız ve yetersiz görünecektir ama insan kendini geliştirebilen etki vicdan keyf dürtü gibi duygusal ve aklen yeterliliği olan bir varlık olarak aklını kullanmaya başladığı gün bu tür sorunlarla karşılaşmayacaktır.

Aslında savunmak adına değilde düşümcemi belirtemek adına ki dışardan insanların diğer yöneticilerle haklı haksız birbirimizi desteklediğimizi düşünmeleri tamammen yanlış bilgi olduğunudu belirteyim bu platform saygıyı içeren dostluk ve arkadaşlığı destekleyen yanlızlığımızı paylaşan bir konumdadır.
Bu açıklamayı yapma sebebimse Gazoz Ağacı arkadaşımı verdiği cevaplar açısından desteklemeye ihtiyaç duymamdandır.
Saygılarımla

M

mavibalina2012

Guest
Sevgili Gazoz Ağacı,

Konuyu açan Gülümse arkadaşımız konuyu açarken Türk toplumunda namus yargısını genel itibari ile sorgulamış ve ben de konuyu Türk toplumu açısından yani geneli baz alarak açıkladım.... Konunun site ile ilgisi olmadığı gibi benim cümlemin bir kısmında hatta kelimesinde dahi site ile ilgili tek bir kelime yoktur da olamaz da....Sitemiz özgür bir platform olduğundan bu güne kadar herhangi bir kişiye sen niye bu konuyu açtın uyarısı bile olduğunu görsem inan en başta ben bir dakika bile kalmazdım.... Üye olduğum ilk günden bu yana da görüşlerim de beni olumsuzluğa iten veya yanıltan herhangi bir sebep olmadı da olmayacağından da eminim.....Ben de engelliyim olmasam bile engelli arkadaşımı sıkıntıya sokacak, üzecek ufacık bir açıklamaya dahi başta vicdanım, değer yargılarımdan dolayı izin vermez.....Bu anlamda kendimden de son derece eminim ve hangi platformda ne amaçla bulunduğumdan da haberdarım.....

Ben zaten görüşlerimi açıkladım ama tekrardan değineyim.... Bahsettiğim gibi kişisel ve toplumsal olarak bakış açılarımız da namus konusunda dürüst olmadığımızı savunuyorum bunun da başta beri süre gelen baskı sistemiyle oluştuğunu anlatmaya çalışıyorum..... Yani sokakta birisine sorun, bekaret ile ilgili ne düşünüyorsun diye sorsalar genelde olumlu bir cevap alır iken aynı şeyi yakınlarından birisi yaşarken bu olumlu insanın davranışı birden tepetaklak tersine dönüşür ve cinayete kadar ilerler davranışlarının sonucu oysa başta düşünce olarak sorulduğunda yaklaşımı olumlu idi bu anlamda dürüstçe bir tavır sergilenmemiş olur.....Aynı amaç için kurulmuş bir grupta infaz kararı verilir iken birisi de çıkıp da niye yapıyoruz diyemez.... Sıra bu hunharca cezayı kimin sahiplendiğine gelince genel de ceza ehliyeti olmayan birisinin üzerine olay yıkılır sonrasında sıra katliama gelir ve oy birliği ile karar verilir.....Bu arada öldürme vazifesi üzerine yüklenen kişi aslında durumdan rahatsızdır ve yatağa girdiğinde vicdanı ile grubunun arasında kalır.... Vicdanı her zaman yaptığının yanlış olduğunu söyleyecektir ancak kurulan meclis ya da grubunun verdiği kararı onaylamaz ise toplumdan dışlanacaktır....Toplum onu beceriksiz olmakla, erkek olmamakla ve namusunu gözetmediğinden korkak olmakla suçlayacaktır.....Sadece grubunun baskısına dayanamayan kişi vicdanı ile toplum arasında sıkışıp kalacaktır....Ancak bu kararı azınlık bile olsa delerek af kararı alabilen kişi toplumun diretmesine rağmen vicdanıyla ve kendisiyle barışık yaşayacaktır.....Bu konu "Sıla" filminde de oldukça başarılı bir şekilde işlenmişti, böyle bir karara karşı çıktığı için Sıla'nın eşi de oldukça zor günler yaşamıştı en fazla da ailesinden dışlanarak.....Bu anlamda toplum olarak konuya dürüstçe yaklaşmadığımızı düşünüyorum bu benim kişisel düşüncemdir......Eğer dürüst olsa idik bekaret önemli derken bir taraftan da tecavüze uğrayan mağdurları tecavüzcüleri ile evlendirerek ikinci kez katliam işlemezdik.....

Siz de sağlıcakla ve esenlikle kalınız.....

ENGELLIYASAM

Üye
Üye
bu bence yetişme ve eğitimden kaynaklaniyor kimseyi suçlamaya gerek yok insanlar yetiştikçe eyitimleştikçe bu kavramlar yok olup gider müslüman ülkelerin tamaminda bu var avrupa ve amerika ülkelerinde bu kavram yok bunu birazda dini açıdan bakmak lazım müslümanlar medeniyetten 100 yil geri kalmiştir bunu yapilan araştırmalar gösterior o yüzden kimseyi suçlamayin zamanla bu kavramlar yok olacaktır

septik

Editör
Editör
Engelliyasam hiç bir anne baba çocuklarını kötü yetiştirmez verebileceği tüm eğitimide elinden geldiğince vermeye gayret eder.
Kişi aldığı eğitim sosyal çevresi hayat bakış açısı karakteri psikolojisi açısından yaşam tarzını kendi belirler.
Avrupa Amerika diye bahsettiğiniz ülklerde cinsel saldırılar diğer ülkelerden daha az değildir ve biz müslümanaların teknolojik olarak geride olduğumuzu söylemiş olsaydınız size katılabilirdim ama ahlaki açıdan bana göre batılı ülkelerden çok daha ilerde sayılırız.
İslamın kadınlara ve insalara ve hatta tüm canlılara verdiği değer diğer din ve öğretilerden çok ilerdedir.

ENGELLIYASAM

Üye
Üye
Engelliyasam hiç bir anne baba çocuklarını kötü yetiştirmez verebileceği tüm eğitimide elinden geldiğince vermeye gayret eder.
Kişi aldığı eğitim sosyal çevresi hayat bakış açısı karakteri psikolojisi açısından yaşam tarzını kendi belirler.
Avrupa Amerika diye bahsettiğiniz ülklerde cinsel saldırılar diğer ülkelerden daha az değildir ve biz müslümanaların teknolojik olarak geride olduğumuzu söylemiş olsaydınız size katılabilirdim ama ahlaki açıdan bana göre batılı ülkelerden çok daha ilerde sayılırız.
İslamın kadınlara ve insalara ve hatta tüm canlılara verdiği değer diğer din ve öğretilerden çok ilerdedir.
abicim düşüncene saygi duyuyorum ancak katilmiyorum islam ülkelerine bakarsaniz kadinlarin nasil aşalandığını siz benden daha iyi görürsünüz ayrica avrupa ve amerika ülkeleri kadinlara ileri demokrasi haklar tanımışlardir ben burda islami eleştirmiyorum sadece insnalarin dini alet ederek kadinlara zülm etmesini haklı bir dayanak olarak göstermesine karsiyim dediğiniz gibi hic bir anne baba evladini kötü tetiştirmez ama gelenek ve görenek lerde yetiştirilir eskide kalmış bazi batıl gelenekler günümüzde insanlara zarar veriyor ve ne yazikki bu düşünceler aileden babadan annedne oğula geciyor burad abatiyi savunmuyorum ama gözle görünür bir sekilde fark ettiriyo ahlak konusuna gelirsek o başka bir konudur insna ahlakı diye bir başlık acilir orada tartısırız...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sevgili Arkadaşlarım,

Sadece bu konuda değil başka konularda da hepimiz aynı düşüncelere sahip olamayız zaten bizleri gökkuşağının büyüleyici renkleri yapan içimizdeki çeşitliliktir. Farklı düşüncelere sahip olmak ve bunları yazma cesareti gösterdiğiniz için ben hepinize teşekkür ederim. Bu konuda ben tüm yazmak istediklerimi yazdım ve şimdi sadece okumakla yetiniyorum ama paylaşımlarınız çok güzel.

Emeğinize sağlık, yüreğinize sağlık,

murat tekin

Üye
Üye
Selam murat tekin,

Tebrikler arkadaşım yorumun için... aslında bir de işin dini boyutu var ki sen Allahın verdiği canı hangi akla hizmet alabilirsin ki ?

ewet dini boyutu var tabiki ve en önemliside o aslında.haklısınız.ama dediğim gibi sonuçta herşey insanın karakterine ve kendini yetiştirmesine bağlanıyor.yani insan cahil olunca dini de bilmez insanlığıda...

S

simurg19

Guest
bu konu yetiştirmeyle ilgisi olmadığını düşünüyorum hangi anne baba evladına kötü birşey öğretir elimizden geldiğince doğruları öğrettiğimize inanıyoruz çocuklarımızı tek yönlü düşünmemek lazım namusu namus denilince ilk bayanlar geliyor akla erkeklerde böyle birşey yokmuş gibi sadece bayanlar suçluymuş gözüyle bakılıyor bir bayan olarak benim kendi şahsi düşüncem bu herkez farklı düşüne bilir tabikide

gülümse_hayata

Üye
Üye
Arkadaşlar bu konudaki yorumları okuma fırsatını ancak bulabildim fakat şöyle bir nokta var atlanılan bu yazı benim yazım değil Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın desteğiyle başlatılan bir araştırma örneği yani namus denince ilk akla gelen "namus" kavramını "kadın, kadın bedeni, kadının cinselliği ve kontrol edilmesi" olarak algıladığı bildirildi. Bu her ne kadar yanlış ve çirkinde olsa işte kandınlara verilen değerin bir göstergesi.

Hani deriz ya namus sadece bacak arası değil beyinde diye niye ozaman kadın bedeni ilk akla gelen, hani deriz ya namussuzluk kadın ve erkek tarafından yapılan tek taraflı olmayan bir durum ozaman nerede kaldı erkeğin namussuzluğu neden kadın hep ön planda Ayrıca çok ilginçtirki aynı araştırmada bir kadının düzgün giyinmemesi bile namussuzluk olarak değerlendirilebilmiş ve bunun yapıldığı yerde bizim ülkemiz bizim insanımız namus bukadar basit işte. Söylenecek başka bir söz varmı sizce?

cilginpalet

Üye
Üye
yahu bukadar yüklenmeyin benim yaş gurubuna evt namus deyince benimde aklıma ilk gelen kadın ALLAHIN CC bildiğini sizdenmi saklıyacam kıskanç adamım anladığım kadarıyla diğer konuları ahlağa bağlıyorsunuz bekarettir yaşam tarzı felan onlardada katıyım avrupalılar gibi larç adamdeğilim

Tekerlekli Sandalye