Türkiye' de farkındalık yaratan kadınlar...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Yönetim kurullarında artık kadının adı var!

‘Mentorluk Programı’yla Türkiye’de onlarca kadın yönetici büyük şirketlerin yönetim kurullarına girmeyi başardı. Projede, Mustafa Koç, Bülent Eczacıbaşı gibi ünlü isimler mentorluk yapıyor

Türkiye’de şirketlerin yönetim kurullarına daha fazla kadın yöneticinin görev yapması için düğmeye basıldı. Bu amaçla oluşturulan ‘Yönetim Kurullarında Daha Çok Kadın İçin Şirketlerarası Mentorluk Programı’yla onlarca kadın yönetici büyük şirketlerin yönetim kurullarına girmeyi başardı.

Programın yeni dönem başkanı MV Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Muzaffer Akpınar, yönetim kurullarında daha fazla kadın için Türk iş hayatının önemli isimlerini mentor olarak belirlediklerini aktararak, “Eskilerin usta çırak projesinin daha modern tanımı diyebiliriz. Değerli mentor (danışman) ve menti (öğrenci) projemiz var. Bunları eşleştirip bu süreçten geçirererek önemli bilgi ve deneyim transferi sağlıyoruz” dedi.

Akpınar, Cem Boyner, Murat Ülker, Lucien Arkas, Ersin Özince gibi isimlerin projede mentorluk yaptığını dile getirdi. Muzaffer Akpınar, “Üst düzey yöneticilik yapan değerli kadın mentilerimiz var. Bir buçuk yıl önce mentorlerle, mentileri bir araya getirdik. Aylık görüşmelerle yönetim kurullarının nasıl çalıştığını ve ne yapmak gerektiğini, iş hayatında başarının sırları gibi mentorler yaşadıkları deneyimleri birebir görüşmelerde devamlı paylaşıyorlar” diye konuştu.

Türkiye’de kadınların yönetimde çok ilerlediğine ve genel müdürlük pozisyonuna yükselen çok kadın olduğuna da dikkat çeken Muzaffer Akpınar, şu görüşleri dile getirdi: “Ama halen yönetim kurullarına girebilen kadın sayısı az. Türkiye’de bu oran yüzde 5’i bile bulmuyor. Erkek egemen bir ortam var. Ben de bunu sakıncalı buluyorum. Yönetim kurulları uzun vadeli beş on yıllık vizyonların çizildiği yerler. Buralarda ortak akıl oluşturulması lazım. Ortak akılı ve doğruyu, çeşitlilik sağlar. Yeknesak ortamlar hata yapmaya adaydır.

Kadınların da erkeklerin de kendilerine göre özellikleri var. Dünyada kadın erkek birlikte harmoni içinde yaşıyor. Neden yönetim kurulları sadece erkek ağırlıklı olsun. Kadınların da farklı özellikleri var. Daha detaycı, anaç, sevecen veya hırslılar. Dünya giderek karmaşıklaşıyor. Dünyanın sorunları çok bilinmeyenli denklem oluyor. Bunları çözebilmek için daha fazla kıymete ihtiyaç var. Eğer yönetim kurulları erkekten oluşacak dersek, zaten dünyanın yüzde 50’sini dışarıda bırakmış oluruz.”

calisan-kadinlar-ailesine-vakit-ayiramiyor-4399734_6802_o.jpg

‘Pek çok kadın şirketlerin yönetiminde’

‘Yönetim Kurullarında Daha Çok Kadın İçin Şirketlerarası Mentorluk Programı’nın bir buçuk yıldır devam ettiğini dile getiren Muzaffer Akpınar, “Program, yönetim kurulu üyesi adaylığı için yüksek potansiyelli üst düzey kadın yöneticilerle, yönetim kurulu başkanı ve CEO’lardan oluşan iş liderlerini bir araya getiriyor. İngiltere ve Amerika’da benzer örnekleri var.

Türkiye’de bu projeyi heyecan içinde devam ettiriyoruz. Farkındalık yaratmak için güzel bir proje” diye konuştu.
Akpınar, program sayesinde yönetim kurulu üyesi olan bazı kadın yöneticileri de şöyle sıraladı: “Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu, Kerevitaş’ta Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Ebru Köksal, Galatasaray’ın yönetimine girdi. Ege Karapınar Ülker International’in, Zuhal Şeker, Şok Market’in, Pelin Akın Akfen Holding’in, Ayşin Argüden de Sev Okulları’nın Yönetim Kurulunda görev yapıyor.”

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sabancı dünyanın en güçlü ikinci iş kadını

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Fortune dergisi tarafından her yıl hazırlanan ‘Dünyanın En Güçlü 50 İş Kadını’ listesinde, ikinci sırada yer aldı. Güler Sabancı’ya ayrıca yükselenler listesinde de ilk sırada yer verildi.

sabanci-dunyanin-en-guclu-ikinci-is-kadini-3689567.Jpeg

Dergi, Sabancı’yı şöyle tanıttı, “Türkiye’nin en etkili işkadını olan Sabancı, 10 yıl içinde listede ikinci sıraya kadar yükseldi. Alman elektronik devi Siemens yönetim kurulu üyesi olarak seçilen ve Türkiye’nin AB üyeliğinin güçlü destekçisi olan Sabancı, ülkesinin 2023’te ilk on ekonomiden biri olma hedefine de öncülük ediyor. Güler Sabancı’nın Türkiye’deki etkisi ise yadsınamaz.

60 bine yakın çalışanı ve çimentodan enerjiye birçok iş kolundaki faaliyetleriyle, grubunun 2012’de konsolide satışları 14.6 milyar dolara ulaştı.Grubun kârı ise, enerji sektöründeki yeni projelerin katkısıyla 1 milyar doları aştı. Grubun piyasa değeri ise, son iki yılda ikiye katlanarak 10 milyar dolara çıktı”.

Petrolün demir leydisi

1998 yılından bu yana Fortune dergisi editörleri tarafından hazırlanan liste, dört ana kriter gözetilerek oluşturuluyor.

Bu kriterler listede yer alan kadınların kariyerleri, sosyal ve kültürel etkileri, yönettikleri şirketlerin büyüklüğü ve global ekonomideki yeri ile şirketlerin başarısı ve ilerlediği yön olarak sıralanıyor.

Listenin ilk sırasında Petrobras’tan Maria das Graças Foster yer alıyor. Güler Sabancı’dan sonra Westpac’in CEO’su Gail Kelley, ICICI Bank’ın CEO’su Chanda Kochhar ve SEB CEO’su Annika Falkengren geliyor.

Listede birinci sırada yer alanFoster, aynı zamanda dünyada büyük bir petrol ve gaz firmasında en üst düzeyde göreve getirilen ilk kadın oldu. 1953 doğumlu olan Foster, petrolün demir leydisi olarak anılıyor.

Tekerlekli Sandalye