Türkiye'de Ötekileştiriliyoruz

gülümse_hayata

Üye
Üye
Her nekadar Türkiye’de bu topraklar üzerinde bu vatanın birer ferdi olarak yaşıyorsa engelliler,bir okadarda bu topraklarda öteleniyor/ötekileştiriliyor.

Diğer gelişmiş ülkelerde yapılan düzenlemeler engelli olarak hayatını sürdürmek zorunda olan insanlara kolaylık tanınması açısından oldukça fayda sağlamış, aynı zamanda kolaylıklarda getirmiştir.

Peki Türkiyede bu işleyiş neden böyle değil?

32686ec9c4598bcb5ad4b29ef1447284.jpg

Neden hala engelliler engeli yanı sıra bir çok sorunla uğraşmak zorunda bırakılıyor?

Ülkemizin büyük bir çoğunluğu dar gelirlilerden oluşmaktadır. Buna engellilerin neredeyse tamamıda dahildir. Elbetteki maddi açıdan rahat olanlar vardır fakat konuyu genele döktüğümüz zaman bu azınlıktadır. Bir ülkenin vatandaşları geçim sıkıntısı çekiyorsa hala rahatlıkla dolaşamıyorsa o noktada ülkeyi yönetenlerin durup bir düşünmesi gerekmezmi?

Bu insanlar maddi açıdan kılı kırk yararken, iş bulamazken,çıkıp rahatlıkla dolaşamazken,sahile,plaja giremezken,eğitimde sekteye uğratılırken, günümüzde bile kullanması gereken cihazları alabilmek için bir sürü prosedürle uğraşırken, insanların önyargıları olumsuz ötekileştirici düşünceleri hala bakiyken senin değiştirdiğin özürlü kelimesi neye yarar.Düne kadar engelli yerine ‘’sakat,özürlü’’diye hitap edilirken bugün engelli denmesiyle çok büyük adımmı atılmıştır? Engellilerin en büyük sorunu kendilerine hitap biçimimiydi ki düzelmesi gereken bir çok sorun yerinde sayarken düzeltme bu hitap biçiminde yapıldı. Bunuda bir not olarak söylemek istedim. Tabi katılan olur yada olmaz bu benim şahsi düşüncemdir.

Türkiyede ötekileştirilmek dedik diğer ülkeleri biraz araştırınca ortaya çıkanlar gerçekten ülkemizde insanın aslında hiç değeri olmadığını gösterir niteliktedir. Türkiyede kaç tane engellilere uygun plaj,havuz yada tatil köyleri,oteller vardır? Caddeler ,sokaklar,kamu binaları, parklar,üst geçitler,kaldırımlar,rampalar kaç tanesi engelliye uygun hale gelmiştir?

Oldukca az değilmi?

Oysa topluma açık her alanın dizaynında ,kuruluşunda engellilerinde kullanabilirliliği göz önünde bulundurulması gerekmezmi? Ülkemize göre diğer ülkelerde bu durum oldukça iyileştirilmiştir.Fakat biz çok gerideyiz.

Gelin aşağıdaki resimle ve örnekle aradaki farkı görelim.

cats.jpg

Örneğin 40 yıldır Almanyada yaşayan tatil için Türkiyeye gelen bir engellinin sözlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Durumun ne kadar kötü olduğunun bir örneğidir.

40 Yıldır Almanya’da yaşayan, fiziksel engelli 64 yaşındaki Cemil Çelikçi, tatil amaçlı geldiği Türkiye'de engelli yaşamının zor olduğunu söyledi. Yaz tatilimde Türkiye ve Akçakoca’ya geldim, ancak engelli olmak Türkiye’de son derece yaşamımızı zorlaştırıyor. Tatile mi geldim yoksa ızdırap çekmeye mi belli değil. Şehir yapılaşması tamamen engellilerin yaşamaması için düşünülmüş, Akçakoca’da engeliler için bir şeyler yapılmaya çalışılmış fakat yeterli değil. Sosyal yaşam alanları, alışveriş merkezleri ve çok sayıda kurumlar, engelliler için hiç düşünülmemiş" dedi. Batı ülkelerinin her yerinde yapılan çalışma içerisinde engellilerin de düşünüldüğü belirterek "Avrupa’da özellikle engelliler unutulmamış. En ince ayrıntısına kadar insan odaklı düşünülerek yaşam ortamları yapılmış. Biz engelliler bizim ülkemizinde böyle dizayn edilmesini umuyoruz"

Örnek sadece Akcakoca için fakat bir çok il ve ilçe aynı durumda Ülkemizin her alanında engelliler ötekileştiriliyor.

Bu örnekler okadar çok ki yazmaya kalksak sayfalarca sürebilir. Yazıkki Türkiye gibi büyük bir Ülkede hala bu sorunlardan bahsetmek zorunda kalıyoruz. Türk insanı kendi vatanında ötekileştiriliyor. Hem düşünce olarak hemde yaşam standartları olarak hep öteleniyor .

Tekerlekli Sandalye