Uzun yol şöförüyken kaza geçirdim. Sonrası hayatım alt üst oldu!

yakamoz1

Üye
Üye
Merhaba arkadaslar bundan uzun yıllar önce meslek olarak kendime şoförlüğü sectim ancak secmez olayım bundan 2sene önce özel bir şirkette sürücü olarak izmir den İstanbul istikametine giderden geçirdiğim trafik kazası sonrası sakat kaldım şimdi mesleğini yapamıyorum yani yaklasik 2senedir calismiyorum ayrıca ne işverenimden ne sigorta şirketlerinden bir halt alamadım sigorta şirketlerinin dediğine göre kaza tek taraflı olduğu için herhangi bir halt alamazmisim is verende çalışırken SGK mı yaptığını belirterek bir halt ödemeye yanaşmıyor
Maddi yardım alabilirim umuduyla ilçelerin kaymakamlığa müracaat ettim onlardan da olumsuz yanıt aldım neymiş eşim sigortalı olarak çalışmalısınız yahu allasen bir erkek esinden çay sigara parası isteyebilirmi neyse oradanda olumsuz yanıt alarak bimere muracaat ettim yaklaşık 2ay gecti hala haber yok şimdi siz sayın arkadaslarıma soruyorum ben me yapmalıyım bu devlet benden ölmemi mı bekliyor gerçi düşünmüyor değilim

yakamoz1

Üye
Üye
bir akıl verenimiz çıkmamış :)
desenize kelin merhemi olsa kendi basına kullanır :)
artık ağlanir halime güler oldum :)

reel

Üye
sayın yakomoz konuyu bana biraz anlatabilirseniz yardımcı olabileceğimi düşünüyorum

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Sn. Yakamoz1
Öncelikle geçmiş olsun..
Şuraya gidin, Şu formu doldurun, şuraya falan dilekçeyi verin vb. şekilde anlatmayayım da sizin yerinizde ben olsam ne yapardım onları yazayım.
Öncelikle kaymakamlıkla/Bimerle falan uğraşmazdım. (1-kaymakamlıklardan yardım almak zordur, bürakratik bir çok aşamadan sonra ‘belki’ yardım alabilirsiniz. 2-Bimer eski işvereninizle ’özel şirketlerle’ aranızdaki anlaşmazlıklardan ziyade; devlet kurumlarıyla aranızdaki uyumsuzlukları şikayet için daha işlevseldir.)
1- Mahalle muhtarına gidip bir fakirlik kağıdı alırdım.
2- Aldığım bu belgeyle beraber, bulunduğum ilin BARO’suna tarafıma (ücreti devlet tarafından karşılanmak üzere) bir avukat verilmesi için başvururdum.
3- Avukata durumu anlatırdım. Eski Çalıştığım şirkete maddi ve manevi tazminat davası açması için gerekeni yapmasını isterdim.
4- Sigorta primlerim ve engel durumumun elverdiği oranda malülen veya erken engelli emekliliği için SGK’ya başvururdum.
5- Eğer eski şirketim sigorta primlerimi yatırmamışsa birde bunun için ayrıca dava açtırırdım.
Not: Sakatlığınızın şirketin size verdiği görevi yerine getirirken oluşması, şahsınıza ‘sürekli iş görmezlik geliri’ diye bildiğim ikinci bir maaş bağlanması durumu da olabilir. O konuya vakıf değilim ama araştırırsanız iyi olur.
Saygılar..

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
İŞ KAZASI GEÇİRENLER TAZMİNAT DAVASI İLE HAKKINIZI ARAYIN

Okurlarımızdan gelen sorular İş Kazası yada Meslek Hastalığında Maddi ve Manevi Tazminat davalarını soruyorlar.

Aşağıdaki yazımızla detaylı bir konuyu özet olarak yazıyoruz.

Detaylı bilgi almak isteyenler sitemizin Hukukçu Gözüyle yazan yazarımızın görüşlerini dikkate almalarını öneriyoruz.

İşçiler ;

Ø İşyerinde bulunduğu sırada,

Ø Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,

Ø Emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,

Ø Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında,

sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen yada ruhen engelli hale getiren olaydır.

İş kazası geçiren işçi, işverenine karşı iş mahkemesinde dava açma hakkına sahiptir,aynı hak iş kazası ile hayatını kaybeden işçilerin hak sahipleri tarafından da açılır. İş kazası sonrası SGK’dan da, işçiye geçici iş göremezlik ödeneği verilir ya da iş göremezlik durumu yüzde 10’un üzerinde ise sürekli iş göremezlik geliri de bağlanır.

İşçinin bu hakları alması için ilgili Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne yada SGM başvurması gerekiyor.

MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT DAVALARI AÇABİLİRLER

İşverenin kusuru olması halinde özellikle 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ,yönetmeliklerine aykırı davranılması ,işverenin yükümlülükleri yerine getirmeyerek işçiyi gözetme borcu’na aykırı davranması gerekçesiyle, işçi işverene karşı maddi ve manevi tazminat davaları açma hakkına sahiptir.

Maddi tazminat davasında; işçinin,bedence yada ruhça zarara uğraması ve iş göremezlik ölçüsünde azalma bulunması sonucunda tazminat davası açacaktır.

Tazminat Davaları:

Ø İş Göremezlik tazminatı

Ø Destekten yoksunluk tazminatı

Davalarını bedence ve ruhça zarara uğrayan açacaktır.

İşçinin ölümü halinde hak sahibi işverene karşı dava açabilir.

10 YIL ZAMAN AŞIMI VAR

İş kazası sonucu bedeni zarara uğrayan işçinin veya ölümlü iş kazalarında işçinin ailesinin çektiği acı, elem ve ıstıraplar için hakimin takdiri ile manevi tazminat davası da açılma hakkına taraflar tabidir.

Tazminatın hesaplanmasında ölen işçinin yaşı, yardım görecek hak sahibi kimsenin durumu ile yardımın devam süresi dikkate alınarak hesaplanır.

İşyerinin adresindeki bulunan İş Mahkemelerinde dava açılır.

Davalarla ile ilgili zaman aşımı süresi iş kazasının olduğu tarihten itibaren 10 yıl olarak belirlenmiştir.

VEDAT İLKİ

vedat.uzman@gmail.com

AliTezel.com -

imgA.Ş

Üye
Üye
öncelikle geçmiş olsun kardeşim...Ben trafik tesbit tutanağınızı görmek istiyorum size yardımcı olabileceğimi düşünüyorum...bana acil ulaşın zaman geçirmeden...

Tekerlekli Sandalye