Var mı benim gibi hasta olan? merak ediyorum.

Yükselerol

Üye
Üye
Ben 2 yıldır yatalak bir felç hastasıyım. Tedavi gördüğüm fizyoterapist 10 senedir bu işi yapıyorum. senin gibi bir hasta görmedim diyor. Önce sağıma 15 gün sonra soluma ve daha şiddetli felç geldi. birinicide sağ bacagım sağ eli haricinde pek sıkıntı olmadı. sol tamamen sağlamdı. zaten çabuk toparladım. ama sola geldiğinde çok şiddetliydi. konuşma gitti. sol göz kaydı. şaşı oldum. sol el bacak ayak tamamen gitti. yemek özellikle su içemiyordum. yutkunma yoktu. sadece seromla beslediler. sonra yogurtla felan ilaç yutmaya başladım. ayaklar ve bacaklarda kıpırdama olmuyordu. el ve kollarım günlük degişiyordu. bugün bir karış kadar kaldırabiliyorken ertesi gün bakıyorum dirseğe kadar kaldırıyorum. seeviniyordum ama ertesi gün yine güç gitmiş karış kadarda kalkmıyordu. konuşma olmadığı için alfabe kağıdı yaptı abim. parmağıma tutuyorlardı. ben harfleri sırayla gostererek anlatabiliyordum. elim kalktığı kadar. hastanede bir iki ay kaldım. şeker ve tansiyon hastalığı olduğunu biliyordum. zor da olsa tansiyonu düşürecek ilaç buldular. bende ilginç bir tansiyon vardı. tansiyonun 200 de olsa kendim hiç bir etki görmedim. başkasını görüyordum. tansiyonu 140-150 ooldumu aman başım çatlıyor başım dönüyor içim kolayladı gibi ayııılıp bayılırken ben hiç ama hiç hissetmiyordum. belki de felç gelmesinde etki bu oldu. belki hissetseydim daha erken ilaç kullanır daha ciddiye alırdım. hatta doktora dahiliyeye gitmiştim. hissetmesem de ölçtüğümde şeker de yüksek çıkıyordu. (hatta ehliyet raporu için sağlık ocağına gittiğimde şeker377 çıkmıştı ve ben hiç hissetmiyordum. doktor acile gitmemi soyledi ama ben birşey hissetmediğim içinn önemsemedim. gittim başka sağlık ocağından rapor aldım. ) dahiliye doktoru şeker ilacı yazarken dedim benim tansiyon da yüksek çıkıyor ama hissetmiyorum. ölçtü 200-210 çıktı. O da ayrıca tansiyon ilacı yazdı. kullanmaya başladım ilaçları ama çok ciddi kullanmadım. birgün yutsam bir gün yutmadım sonrasında felç geldı işte bir sabah kalktım peltek konuşuyorum. hanen bunun üstüne hastaneye gittim. yürüyerek gittim.. peltek de olsa durumumu anlattım. beni hemen yatırdılar. işte ilk ssağdan felç ozaman geldi. 2 sene sonunda durumumu söyleyeyim. yavaşta olsa gelişme oldu. şimdi yürüyemesemde ayağa kalkma çalışmaları yapıyorum. ellerim tam olmasa da daha iyi ayaklarımı oynatabiliyoarum. sol ayak parmaklarım daha yenice oynamaya başladı. kaslarım kısalmış. açmakta zorlanıyyorum . hergün sabah kalktığımca kaslarım tutulmuş kalkıyorum. gün içinde hareket ettirerek kısmen açılsa da ertesi sabah tekrar tutulmuş hatta önceki günden daha kötü olabiliyorum. yani belli olmuyor. gelişme sürekli pozitif yönde olsa moralman daha iyi olacağım. ama dün yaotıklarımı bugün yapamayınca moral olarak çöküş yaşıyorum. 2 senedir yaataktayım. yürüyemiyorum. neyse gelişmeye şükür. bu arada his yönetimim sıfır. en küçük ama en küçük şeylere güler ve ağlar oldum. yönetemiyorum. Benim durumuma benzer birisi var mı merak ediyorum. Okuduğun için teşekkürler. Okuduğunu belirtirsen çok sevinirim.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@Yükselerol

Geçmiş olsun. Ben okudum ve olumlu gelişmeleriniz için sevindim. İnşallah daha da iyi olursunuz, eski sağlığınıza kavuşursunuz. Şeker sinsi bir hastalık; bundan sonra beslenmenize dikkat edin bence. Sağlıcakla kalın.

Tekerlekli Sandalye