'Varım' Kısa Filminin Galası Yapıldı

gülümse_hayata

Üye
Üye
Katılım
Kas 9, 2010
Mesajlar
16,301
Tepkime Puanı
5
Puanları
0
Yaş
46
Engelli vatandaşların Mardin`deki azmi ve engebeli-merdivenli sokaklardaki yaşam zorluğunu konu alan "Varım" kısa filminin galası engellilerin de katıldığı kokteylle yapıldı

Erdoba Babil Butik Otel`in salonunda düzenlenen filmin galasına Sağlık İl Müdürü Mehmet Derviş, Dernekler Müdürü Hüseyin Kurtay, Kültür ve Turizm İl Müdürü Davut Beliktay, Mardin Sinema Derneği Başkanı Mehmet Hadi Baran, STK temsilcileri, özel rehabilitasyon merkezlerinin idareci ve öğrencileri katıldı. Salonda protokol üyeleri için ayrılan deri koltukların boş kalması ise dikkat çekti. Engelli öğrencilerin yaptıkları çalışmaları anlatan sinevizyon gösterimi ile başlayan program, psikolog Selda Gönül`insunumu ile devam etti. Programda ayrıca engelli öğrenciler de şiirler okudu

Programda ev sahibi olarak bir konuşma yapan Mardin Sinema Derneği Başkanı Mehmet Hadi Baran ise engelliler haftasında engelliler için hazırlanan bir programda ön sıranın boş kalmasını katılımcıların bilgisine sunarak yorum yapmak istemediğini söyledi. Engellilerin yaşam standardını yükseltmek için el birliğiyle çalışmaları gerektiğini anlatan Baran, programa katılan katılmayan herkese teşekkür etti. Etkinliğe katılamayan bazı yöneticilere sitemde bulunan Baran, "Lütfen beni kimse yanlış anlamasın.

Özellikle beyinlerin engelli olmaması lazım. Eğer biz bugün de hep bir arada olamıyorsak, dostlarımızla bunları paylaşamıyorsak bu bizim engelimiz değildir" dedi. "ENGELLİLERİ TOPLUMA KAZANDIRMALIYIZ" Baran, "Engellilik ve engelli insanlarımızın yaşadıkları sorunlar sadece kendilerini ve ailelerini değil; çevreyi, toplumu, kısacası tüm insanları yakından ilgilendiren mühim bir meseledir. Engelli vatandaşlarımızın gelişmiş ülkelerdeki gibi eğitim, istihdam, barınma, rehabilitasyon ve bakımlarının sağlanması, ailelerinin desteklenmesi gibi hak ve kazanımlar ile, üreten ve kendi kendilerine yeten bireyler olmaları, hayat standartlarının yükseltilerek engelsiz bir Mardin`i kurgulama, sorunlarına çözümüretme, tüm hizmet ve haklardan eşit bir şekilde yararlanmalarını sağlama noktasında resmi kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütleri ile birlikte azimle çalışmasından geçiyor. Bizler de sosyal sorumluluk projesi olarak gördüğümüz bu etkinliğin gerçekleştirilmesi konusunda tüm desteklerini derneğimiz çatısı altından sunan Amir Zeyneloğlu`na sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz" diye konuştu.

Daha sonra katılımcılar "Varım" filmini izledikten sonra hazırlanan kokteyle geçtiler. Mardin Sinema Derneği ve Fov Ajans tarafından çekimi yapılan "Varım" filminin başrollerinde dernek üyesi olan engelli Nurullah Görhan ve Fidan Sönmez oynuyor. Mardin`deki merdivenli sokaklarda geçen filmin konusu engelli gençlerin iç dünyasını yansıtıyor. Mardin Mimarisi ve güneş batımının çok güzel bir şekilde yansıtıldığı filmin yönetmenliğini Uğur Aydın, Sanat Yönetmenliğini, Sait Tunç ve yapımını ise Amir Zeyneoğluüstlendi.
 
Üst