Vasilik Davası?

Murat.Y

Üye
Üye
Selam didierdrogba.. Sanırım Bu Bilgiler Soruna Cevap Olur..

1.) Devlet Memurları Kanunu

Ek Madde 39- (Ek: 1/7/2005-5378/21 md.) (1)
Devlet memurlarının, hayatını başkasının yardım veya bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede engelli olduğu sağlık kurulu raporu ile tespit edilen eşi, çocukları ile kardeşlerinin, memuriyet mahalli dışında resmî veya özel eğitim ve öğretim kuruluşlarında eğitim ve öğretim yapacaklarının özel eğitim değerlendirme kurulu tarafından belgelendirilmesi hâlinde, ilgilinin talebi üzerine eğitim ve öğretim kuruluşlarının bulunduğu il veya ilçe sınırları dahilinde kurumunda bulunan durumuna uygun boş bir kadroya ataması yapılır.

Aynı Zamanda tbmm.gov.tr de

2.) Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun

Kanun No. 5378

MADDE 21.- 657 sayılı Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.
EK MADDE 39.- Devlet memurlarının, hayatını başkasının yardım veya bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede özürlü olduğu sağlık kurulu raporu ile tespit edilen eşi, çocukları ile kardeşlerinin, memuriyet mahalli dışında resmî veya özel eğitim ve öğretim kuruluşlarında eğitim ve öğretim yapacaklarının özel eğitim değerlendirme kurulu tarafından belgelendirilmesi hâlinde, ilgilinin talebi üzerine eğitim ve öğretim kuruluşlarının bulunduğu il veya ilçe sınırları dahilinde kurumunda bulunan durumuna uygun boş bir kadroya ataması yapılır.

Ve Aşağıdaki Yazıda eyh.gov.tr de ( Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü )

3.) ÖZLÜK HAKLAR

1. Bakım Gereksinimi Olan Engelli Yakını Bulunan Memurların Tayininde Kolaylık Sağlanmakta mıdır?

5378 sayılı Engelliler Kanunu 21'inci maddesiyle 657 sayılı Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir:

EK MADDE 39.- Devlet memurlarının, hayatını başkasının yardım veya bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede Engelli olduğu sağlık kurulu raporu ile tespit edilen eşi, çocukları ile kardeşlerinin, memuriyet mahalli dışında resmî veya özel eğitim ve öğretim kuruluşlarında eğitim ve öğretim yapacaklarının özel eğitim değerlendirme kurulu tarafından belgelendirilmesi hâlinde, ilgilinin talebi üzerine eğitim ve öğretim kuruluşlarının bulunduğu il veya ilçe sınırları dahilinde kurumunda bulunan durumuna uygun boş bir kadroya ataması yapılır.

2. Engellilerin Tayin ve Nakillerinde Başka Özel Hükümler Var mıdır?

Atama, tayin ve nakiller; konuya ilişkin mevzuatlar çerçevesinde ilgili kurumlar tarafından yapıldığından tayin ya da nakil ile ilgili girişimlerin söz konusu kurumlar nezdinde şahsen yapılması gerekmektedir.

Ve Son Olarak Aşağıdaki Yazıyı Okuyabilirsin..

SORU: 07.07.2005 tarihinde resmi gazetede de yayınlanan "özürlüler yasası" nın madde 21'e ek olan ek madde 39'da 657 sayılı devlet memurları kanununa şu ek madde eklenmiştir. "memurun kardeşi veya çocukları kendi yaşamını sürdüremeyecek kadar özürlü ve bir eğitim kurumunda öğrenim görüyorsa memurun tayini eğer isterse kardeşinin veya çocuğunun öğrenim gördüğü yere yapılır."
Fakat bu madde ile ilgili fazla bir bilgiye sahip değiliz. Mesela eğer memurun kardeşi ise vasi'si olmak zorunda mı? Bu atamayı memur nasıl ve hangi yollarla istemelidir?

CEVAP: Konuya ilişkin düzenleme 07.07.2005 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Sorumuzla ilişkili madde ise 5378 sayılı Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 21 inci maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa eklenen ek 39'uncu maddedir. Bu madde şu şekildedir:

"Devlet memurlarının, hayatını başkasının yardım veya bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede özürlü olduğu sağlık kurulu raporu ile tespit edilen eşi, çocukları ile kardeşlerinin, memuriyet mahalli dışında resmî veya özel eğitim ve öğretim kuruluşlarında eğitim ve öğretim yapacaklarının özel eğitim değerlendirme kurulu tarafından belgelendirilmesi hâlinde, ilgilinin talebi üzerine eğitim ve öğretim kuruluşlarının bulunduğu il veya ilçe sınırları dahilinde kurumunda bulunan durumuna uygun boş bir kadroya ataması yapılır."

Bu madde, memura; özürlü eş, çocuk ve kardeşi için eğitim durumundan dolayı nakil hakkı getirmiştir. Madde metninde eğitime ilişkin olarak "resmî veya özel eğitim ve öğretim kuruluşlarında eğitim ve öğretim yapacaklarının" ibaresi kullanılmıştır. Buna göre sadece resmi öğrenim kurumlarında değil özel öğrenim eğitim ve öğrenim kurumlarında da eğitim ve öğrenim görülmesi halinde nakil talebinde bulunabilecektir.

Ancak bu haktan yararlanmak belirli belgelendirmelere dayandırılmıştır.

1- Nakil istenebilmesi için özürlü wş, çocuk ve kardeş için "hayatını başkasının yardım veya bakımı olmadan devam ettiremeyeceğine ilişkin özürlü olduğu hususunda sağlık kurulu raporu" alınması gerekmektedir.

2- Yine nakil isteyebilmek için "memuriyet mahalli dışında resmî veya özel eğitim ve öğretim kuruluşlarında eğitim ve öğretim yapacaklarının özel eğitim değerlendirme kurulu tarafından belgelendirilmesi" gerekmektedir.

3- Nakil için ilginin talebi gerekmektedir.

Burada şu hususu da belirtmek gerekmektedir. Anılan maddede devlet memurunun, özürlü kardeşinden dolayı nakil talebinde bulunabilmesi için vasi olma şartı getirilmemiştir. Bu nedenle vasilik şartı aranmaması gerekmektedir.

Diğer taraftan nakil taleplerinin çalıştıkları kamu kurumuna yapılması gerekmektedir. Talep esnasında ilgili belgelerin de eklenmesi gerekmektedir.

Madde EK MADDE 39.- Devlet memurlarının, hayatını başkasının yardım veya bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede Engelli olduğu sağlık kurulu raporu ile tespit edilen eşi, çocukları ile kardeşlerinin diye devam ediyor..

Ve Sizin Verdiğiniz Bir Cevapta ''sizin dediginiz engelli raporu ne oluyor elimizde var olan bakım aylığı aldığımız rapor mu'' Diye Yazmışsınız.. Dolayısıyla Bakım Maaşı Şartlarına Uygun Bulunmuşsunuz Ki Maaş Bağlanmış.. O Halde Sorun Olmayacaktır Diye Düşünüyorum..

Hoş Kalın..

didierdrogba

Üye
Üye
teşekkür ederim cengelx ama bunlar eski kanunlar ayrıca milli eğitim bakanlığında öğretmen olduğum için yonetmelik sağlık özrü için kardeşleri için vasi olduğuna dair karar ve başkası olmadan hayatını devam ettiremez sağlık raporu istiyor yoksa elimizde ağır özürlü yüzde 65 lik bir özürlü raporu var ayrıca rapor sürekli ama malesef olmuyor yoksa böyle olmasını çok isterdim

Murat.Y

Üye
Üye
Selam didierdrogba..

Şimdi Öncelikle Verdiğim Maddeler Eski Değil Ya Da Eskiyse Sitelerin Hatası Güncellenmesi Gerekirdi Çünkü Her Gün Yeni Bir Madde Çıkartıyorlar Dolayısıyla Sitelerine Girdiğimiz De Güncel Bilgiler Karşımıza Çıkmalı.. ..Örnek Aşağıdadır..

eyh.gov.tr Yayımlanma Tarihi 13.Kas.2014

2015-02-10_201054.jpg

meb.gov.tr de Yayımlanma Tarihi 11 Eylül 2014 CUMARTESİ

3.jpg

Benim Söylemek İstediğim Şey Şu. Sitemizde Kaydı Mevcut Olan Halil Yılmaz Bey' in Açtığı http://engelliler.gen.tr/f8/evde-bakim-maasi-almak-icin-gereken-sartlar-ve-belgeler-26610/ Başlıklı Konudan Alıntı Vermek İstiyorum..

Bakım Maaşı Almak İçin Engelli Kişide Aranan Şartlar

1- Kişinin sağlık raporunun en az %50 olması ve raporda ağır özürlüdür (bakıma muhtaç ) ibaresinin olması gerekmekte.
2- Özürlü kişi öz bakım ihtiyacı diye adlandırılan ihtiyaçlarının bir başına (başkasının yardımı olmadan) yapamaması gerekmekte. Nedir bu öz bakım? Özürlü kişi tuvalet, banyo, yemek yeme, elbiselerini giyinme gibi durumlarda başkasından yardım almadan hayatını idame ettiremiyorsa bakım hizmeti gereği bu kişiye bakıma muhtaç denir ve engel şartları bakım parası almak için uygundur.

Dolayısıyla Yukarıdaki Şartlar Sizde Mevcut Ki Bakım Maaşınız Bağlanmış..Ha illaki Vasi Olman İsteniyorsa Vasi Olman İçin Bir Engel Yok Bana Göre..

Hoş Kal..

Tekerlekli Sandalye