Vasiye Gerek Yoktur Kararıyla ÖTV İndirimli Araç Alımı

Werty

Üye
Üye
Merhaba,

ÖTV indirimi ile araç almak için trafik tescil şubeye gittiğimizde raporumuzun arka yüzündeki "Zihinsel" kutucuğunun işaretli olması nedeniyle mahkemeden vasi tayini kararı almamız istendi.
Mahkemeye yaptığımız başvuru sonucunda, mahkeme bizi tekrar hastaneye sevk etti. Hastanede girdiğimiz heyette "Vasiye Gerek Yoktur" kararı çıktı.
Şimdi mahkeme hakimi vasiye gerek yoktur kararı verirse, babam bizzat başvuru yaptığında trafik tescilin ruhsat vermeme ihtimali var mı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=19870]Werty[/MENTION] Öyle bir ihtimal olacağını hiç sanmam. Snuçta elinizde hem hastaneden aldığınız rapor hemde mahkeme kararı var. Tüm bunlara rağmen trafik tescilin öyle bir dayatma yapacağını hiç sanmam. Kaldıki buna haklarıda yok.

Werty

Üye
Üye
[MENTION=19870]Werty[/MENTION] Öyle bir ihtimal olacağını hiç sanmam. Snuçta elinizde hem hastaneden aldığınız rapor hemde mahkeme kararı var. Tüm bunlara rağmen trafik tescilin öyle bir dayatma yapacağını hiç sanmam. Kaldıki buna haklarıda yok.

Halil Bey,

Cevabınız için çok teşekkürler. En azından içime biraz da olsa su serptiniz.
Benimle benzer durumu yaşayıp, çözüme kavuşan oldu mu acaba?

Hakan.60

Üye
Üye
Hastaneden vasi ye gerek yoktur kararı çıktı ise
Mahkeme bu kararı aynen onaylar.çünkü bu tarz olaylarda doktor raporu esas alınır.
Elinizde bu karar olduğu sürece her işinizi diğer sağlıklı vatandaşlar gibi kendiniz halledebilirsiniz.
Çünkü elinizdeki rapor "bu kişinin akli dengesi yerindedir,kendi kararlarını kendisi verebilir" anlamını taşıyor.
Geçmiş olsun.

Werty

Üye
Üye
Hastaneden vasi ye gerek yoktur kararı çıktı ise
Mahkeme bu kararı aynen onaylar.çünkü bu tarz olaylarda doktor raporu esas alınır.
Elinizde bu karar olduğu sürece her işinizi diğer sağlıklı vatandaşlar gibi kendiniz halledebilirsiniz.
Çünkü elinizdeki rapor "bu kişinin akli dengesi yerindedir,kendi kararlarını kendisi verebilir" anlamını taşıyor.
Geçmiş olsun.

Bende öyle düşünüyorum ama trafik tescil şubeye sorduğumda (Henüz mahkeme kararını almadım. Ön bilgi amaçlı gittim) biz raporun arkasındaki "Zihinsel" kutucuğuna bakarız, vasi kararı gerekir falan diyor.
O yüzden aynı durumla karşılaşan oldu mu diye merak etmiştim.
İnşallah sorunsuz bir şekilde halledebiliriz.
Sonucu başkalarının da yararlanabilmesi için buradan paylaşırım...

Werty

Üye
Üye
Trafik şubedeki Memur, hakim “vasiye gerek yoktur” kararı verirse bizce sorun yok. Vasi tayini yaparsa arac alabilir ek kararı gerekir dedi.

Pazartesi günü insallah mahkemeden kararı alıp tekrar trafik tescile gideceğim. Bir sorun olmazsa pazartesi günü işlemler bitecek...

Sonucu yine paylaşacağım. Hatta basımdan geçen bütün sureci paylaşırım.

Sağlıcakla Kalın

Mepo

Üye
Üye
Trafik şubedeki Memur, hakim “vasiye gerek yoktur” kararı verirse bizce sorun yok. Vasi tayini yaparsa arac alabilir ek kararı gerekir dedi.

Pazartesi günü insallah mahkemeden kararı alıp tekrar trafik tescile gideceğim. Bir sorun olmazsa pazartesi günü işlemler bitecek...

Sonucu yine paylaşacağım. Hatta basımdan geçen bütün sureci paylaşırım.

Sağlıcakla Kalın

Sayın Werty,
İşlemlerle ilgili paylaşımınızı merakla bekliyorum.

Werty

Üye
Üye
Sayın Werty,
İşlemlerle ilgili paylaşımınızı merakla bekliyorum.

Pazartesi günü adliyeye gittik, hakime hanım çarşamba günü saat 10'a tarih verdi.
Araç alacağız, vasiye gerek yoktur kararı çıkar değil mi dedim.
Vasiye gerek yoktur çıkar ama o kararla araç alamazsınız. Araç almak için vasi şart dedi.
Trafik şube hakim vasiye gerek yoktur derse, bizce sorun olmaz demişti.
Yine içime kurt düşürdüler. Bakalım yarın ne olacak?
Sizde de mi benzer durum var?

Mepo

Üye
Üye
Pazartesi günü adliyeye gittik, hakime hanım çarşamba günü saat 10'a tarih verdi.
Araç alacağız, vasiye gerek yoktur kararı çıkar değil mi dedim.
Vasiye gerek yoktur çıkar ama o kararla araç alamazsınız. Araç almak için vasi şart dedi.
Trafik şube hakim vasiye gerek yoktur derse, bizce sorun olmaz demişti.
Yine içime kurt düşürdüler. Bakalım yarın ne olacak?
Sizde de mi benzer durum var?

Çok ilginç.:(
Rapor %90 olacak, "vasiye gerek yoktur" kararı çıkacak ve araç alınamayacak olmasının nasıl bir açıklaması olabilir ki?
Annem için vasi kararı gerekli denildi ancak annemin akli melekelerinde bir sorun yok. Bu durumda vasi kararı için başvurmak saçma geliyor. Ancak "vasiye gerek yoktur" kararı ile araç alınabiliyorsa dava açmayı düşünüyorum.
Bu nedenle sizin alacağınız sonuç -inşallah istediğiniz gibi olur- önemli. Paylaşımınızı esirgemezseniz müteşekkir olurum. İyi günler.

Werty

Üye
Üye
Çok ilginç.:(
Rapor %90 olacak, "vasiye gerek yoktur" kararı çıkacak ve araç alınamayacak olmasının nasıl bir açıklaması olabilir ki?
Annem için vasi kararı gerekli denildi ancak annemin akli melekelerinde bir sorun yok. Bu durumda vasi kararı için başvurmak saçma geliyor. Ancak "vasiye gerek yoktur" kararı ile araç alınabiliyorsa dava açmayı düşünüyorum.
Bu nedenle sizin alacağınız sonuç -inşallah istediğiniz gibi olur- önemli. Paylaşımınızı esirgemezseniz müteşekkir olurum. İyi günler.

Merhaba,
Demans oranınız % kaç bilmiyorum ama bizimkisi %25 Hafif kognitif bozukluk olarak geçiyordu. Mahkeme tekrar hastaneye sevk etti ve hastane vasiye gerek yoktu dedi.
Bugün mahkemede hakime de vasiye gerek yoktur, kendi işlerini yapabilir dedi. Yazılı kararı salı günü vereceklerini söylediler. Bu işler neden bu kadar uzun sürüyor hiç anlamıyorum.
İşimiz 2018'e kaldı ama vardır bir hayır diyorum.
Sonuçları mutlaka paylaşacağım...

Mepo

Üye
Üye
Merhaba,
Demans oranınız % kaç bilmiyorum ama bizimkisi %25 Hafif kognitif bozukluk olarak geçiyordu. Mahkeme tekrar hastaneye sevk etti ve hastane vasiye gerek yoktu dedi.
Bugün mahkemede hakime de vasiye gerek yoktur, kendi işlerini yapabilir dedi. Yazılı kararı salı günü vereceklerini söylediler. Bu işler neden bu kadar uzun sürüyor hiç anlamıyorum.
İşimiz 2018'e kaldı ama vardır bir hayır diyorum.
Sonuçları mutlaka paylaşacağım...

Bizim raporda da %25 "bunama, hafif kognitif etkilenme" ibaresi var ve hem vergi dairesi hem de trafik tescil vasi kararı gerekir diyor. Aslında gereksiz bir dayatma diye düşünmekle birlikte Mahkemeye vasi tayini için müracaat edip, sevkedilecek hastaneden de vasiye gerek yok raporu ile sonuca ulaşmayı umuyorum.
Hakkınızda hayırlısı olsun.

Mepo

Üye
Üye
Sayın [MENTION=19870]Werty[/MENTION]
Kararı aldınız mı? Sonuç nedir?

Nars

Üye
Üye
Selamlar, konu 2017 yılında açılmış harika bir konu, zira bu durumla karşılaşan insanlar var ama kimseden cevap bulamıyor, oradan oraya savruluyor. Ancak [MENTION=19870]Werty[/MENTION] sonucu yazsa daha iyi olurdu :) . 2020 yılının son aylarında aynı durumla karşı karşıyayım.
Anneaneme aldığımız raporda engel durumu %94, ancak "zihinsel" kutucuğu işaretli olduğu için mahkemeye gidip vasi tayini için başvuru yapmak gerekliydi. Anneannemizin zihinsel engeli yok, ancak yaşlılığa bağlı deması var, ki raporda da hafif ve orta demansı vardır diye yazıyor. Mahkeme bu süreçte bizi polis tebliği ile tekrar hastaneye gönderip zihinsel durumu ile ilgili rapor çıkarttırıyor. Hastaneden mahkemeye gönderilen raporda "hastanın yaşlılığa bağlı hafif ve orta demansı var, bu da zihinsel bir engel teşkil etmez, vasi tayinine gerek yok" gibi bir yazı gönderdi. İnsan şunu söylemeden edemiyor; ul*n o zaman neden zihinsel kutucuğunu işaretleyip de bizi uğraştırıyorsunuz?! Neyse mahkeme rapor doğrultusunda vasi tayinine gerek yoktur kararı verdi. Hakime hanıma soruyoruz araç alabilir miyiz, alırsınız diyor. Galeriye soruyoruz yok zihinsel kutucuğu işaretli olmaz, vasi atanması lazım. Hastaneye gidiyorsunuz kardeşim bu kutucuğu işaretlediniz diye araç alamıyoruz diyorsun, ya nasıl vermiyorlar bir sürü böyle raporla araç alan oldu diyor. Bu süreçte tenis topu gibi oradan oraya savruluyorsunuz. Neyse hastanın demansı olduğu için vekalet almak gerekiyormuş bilgisine zar zor ulaştık. Vekalet aldık. Bugün bir araba bayii ile irtibata geçtim. Satış sorumlusu belgeleri bize gönderin bakalım dedi. Raporu, mahkeme kararını ve vekaletnameyi gönderdim. Satış sorumlusu bana raporda zihinsel kutucuğu işaretli olduğu için satış yapamayacaklarını söyledi, mahkeme kararınızda vasiye gerek yoktur diyor evet ama zihinsel kutucuğu işaretli olduğu için sisteme bunu girince vasi kararı istiyor, hastaneye gidip düzelttirin raporu diyor. O kadar basit birşey sanki, hastaneye gitsek tekrar süreci başa saracaktır. Bu pandemi zamanı anneannemizi hastaneye götürmeyi bırakın dışarı adım attırmak büyük risk. Baştan aşağı mantıksızlık, iş bilmezlik, bürokrasinin dibi. Sözde engellinin hayatını kolaylaştırmak için hak tanıyorlar, ama burnumuzdan geliyor.
Keşke [MENTION=19870]Werty[/MENTION] sonucu yazsaydı. Ben olumlu veya olumsuz sonucu yazacağım, pes etmeye ramak kaldı.

Nars

Üye
Üye
Selamlar, konu 2017 yılında açılmış harika bir konu, zira bu durumla karşılaşan insanlar var ama kimseden cevap bulamıyor, oradan oraya savruluyor. Ancak [MENTION=19870]Werty[/MENTION] sonucu yazsa daha iyi olurdu :) . 2020 yılının son aylarında aynı durumla karşı karşıyayım.
Anneaneme aldığımız raporda engel durumu %94, ancak "zihinsel" kutucuğu işaretli olduğu için mahkemeye gidip vasi tayini için başvuru yapmak gerekliydi. Anneannemizin zihinsel engeli yok, ancak yaşlılığa bağlı deması var, ki raporda da hafif ve orta demansı vardır diye yazıyor. Mahkeme bu süreçte bizi polis tebliği ile tekrar hastaneye gönderip zihinsel durumu ile ilgili rapor çıkarttırıyor. Hastaneden mahkemeye gönderilen raporda "hastanın yaşlılığa bağlı hafif ve orta demansı var, bu da zihinsel bir engel teşkil etmez, vasi tayinine gerek yok" gibi bir yazı gönderdi. İnsan şunu söylemeden edemiyor; ul*n o zaman neden zihinsel kutucuğunu işaretleyip de bizi uğraştırıyorsunuz?! Neyse mahkeme rapor doğrultusunda vasi tayinine gerek yoktur kararı verdi. Hakime hanıma soruyoruz araç alabilir miyiz, alırsınız diyor. Galeriye soruyoruz yok zihinsel kutucuğu işaretli olmaz, vasi atanması lazım. Hastaneye gidiyorsunuz kardeşim bu kutucuğu işaretlediniz diye araç alamıyoruz diyorsun, ya nasıl vermiyorlar bir sürü böyle raporla araç alan oldu diyor. Bu süreçte tenis topu gibi oradan oraya savruluyorsunuz. Neyse hastanın demansı olduğu için vekalet almak gerekiyormuş bilgisine zar zor ulaştık. Vekalet aldık. Bugün bir araba bayii ile irtibata geçtim. Satış sorumlusu belgeleri bize gönderin bakalım dedi. Raporu, mahkeme kararını ve vekaletnameyi gönderdim. Satış sorumlusu bana raporda zihinsel kutucuğu işaretli olduğu için satış yapamayacaklarını söyledi, mahkeme kararınızda vasiye gerek yoktur diyor evet ama zihinsel kutucuğu işaretli olduğu için sisteme bunu girince vasi kararı istiyor, hastaneye gidip düzelttirin raporu diyor. O kadar basit birşey sanki, hastaneye gitsek tekrar süreci başa saracaktır. Bu pandemi zamanı anneannemizi hastaneye götürmeyi bırakın dışarı adım attırmak büyük risk. Baştan aşağı mantıksızlık, iş bilmezlik, bürokrasinin dibi. Sözde engellinin hayatını kolaylaştırmak için hak tanıyorlar, ama burnumuzdan geliyor.
Keşke [MENTION=19870]Werty[/MENTION] sonucu yazsaydı. Ben olumlu veya olumsuz sonucu yazacağım, pes etmeye ramak kaldı.

Evet, sonucu mutlaka yazacağım demiştim, yazıyorum...
Çevremizdeki Toyota, Renault bayileri mahkeme kararı olduğu halde olmaz demişti, Honda bayi ararız dedileri daha sonra Opel ve Skoda bayilerine gittik sorun yok alabilirsiniz dediler. Birinin olur dediğine diğeri nasıl olmaz diyor anlamış değilim, ki yasa, mevzuat ne derse ona göre ilerledik. Neyse Opel bayi, teknolojisi eskimiş Astra modelini sundu, Skoda da Scala ve Kamiq modellerini sundu, zira uçuk bir şekilde artan araba fiyatlarının yanında sabit duran 303 bin tl'lik limite ancak bunlar alınıyor. Biz de artık bezdiğimiz için fiyat/performans değerlendirmesi ve ellerinde araç olmasından dolayı Skoda Scala 1.6 TDI'ye yazıldık. 23 Kasım'da bayi ile anlaştık ve kaporayı verdik, 26 Kasım'da işlemlerin başlatıldığını dolayısıyla aracın ücretinin tamamını yatırmamı istediler, hesaplarına tüm parayı yatırdık. Vergi dairesindeki işler uzun sürdü, sanırım pandemi nedeniyle çalışma saatlerinin kısalmasından dolayı. Satış temsilcisi arkadaşı her hafta arayıp bilgi aldık. Sonunda 14 Aralık'ta aracın trafik tescil işi yapıldı, 16 Aralık'ta da yani 2 gün önce de çok şükür aracımıza kavuştuk.
Engelli ve engelli yakınının hayatını devlet/hükümet ne kadar kolaylaştırmak için haklar tanımış ve yasa ile güvence altına almış olsa da hastanede doktor, mahkemede hakim, vergi dairesinde memur, araba bayiinde temsilci vatandaşa kötülük ediyor ve hak mahrumiyetine, mağduriyetine sebep oluyor. Elbette suistimallerden dolayı onlar da temkinli ancak büyük kısmı keyfi davranıp kendisini Tanrı gibi görüyor. Araç bayilerinde gelince de bazıları gerçekten başından savıyor veya yalan söylüyorlar. Bu yola girenin Allah yardımcısı olsun.

erkis74

Üye
Üye
Ad333sız.jpg
böyle bir ortapedik engelli raporum var ötv den faydalanabilirniyim
Ads22ız.jpg
h sınıfı ehliyetim de var

Tekerlekli Sandalye