Ve tarihte bir ilk !

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Kadının gücü..
Azmin zaferi..
Kadınların her alanda başarılı olabileceklerinin kanıtı..
Asrın belki de en güzel haberlerinden biri..
Dünyadaki bütün bankacı bayanların haklı gururu en azından benim çok hoşuma giden bir haber :)
Kadın beyninin, zekasının, başarısının önlenemez yükselişine bir örnek ...

Fed’in yeni başkanı Yellen olacak

ABD Merkez Bankası Fed’in yeni başkanının şu anki Başkan Yardımcısı Janet Yellen olacağı açıklandı.Yellen Fed'in 100 yıllık tarihinde ilk kadın başkan olacak.

fed-in-yeni-baskani-yellen-olacak-3675014.Jpeg

Günlerdir bütçe konusunda anlaşamayan ve borç tavanı limitindeki belirsizliğin devam ettiği ABD’de Fed başkanlığına kimin geleceği netleşti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ABD Başkanı Barack Obama’nın Ocak’ta görev süresi dolacak olan Ben Bernanke’nin yerine Janet Yellen’ı atayacağı kaydedildi. Obama’nın konuya ilişkin resmi açıklamayı bugün TSİ 22.00’de yapacağı ifade edildi.

DESTEK GÖRÜYORDU

Yellen Fed Başkanlığı için geçen aya kadar eski Hazine Bakanı Larry Summers ile birlikte anıldı. Uzun bir süre boyunca Summers’ın ismi başkanlık için Yellen’dan fazla anıldı ancak ABD eski Hazine Bakanı aday olmayacağını açıkladı. Yellen hem Wall Street hem de ekonomistler tarafından Fed’in mevcut politikalarında devamlılık getireceğinden büyük destek görüyordu. Aralarında Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz’in de yer aldığı önde gelen ekonomistler Obama’ya Fed başkanlığına Yellen’ı getirmesini isteyen açık mektup yazmıştı.

(cnbc-e)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Arkadaşlar bu habere sevinmeyen bir bayanın olabileceğini düşünemiyorum bile :) Dünyanın öbür ucu da olsa bir kadın bu denli başarılıysa ben onunla gurur duyarım ve aslında gönlüm ister ki benim ülkemde de kadınların toplumsal yaşamda hakettikleri yere gelebilmesinin önü artık kesilmesin. Engelli düşüncelerle kadının varlığını hiçe sayan ve kadının değerini bilemeyen o karanlık zihniyetler yokolsun! tükensin artık !

Resmen aday gösterilen Yellen Fed’in koltuğuna oturursa, Alman Başbakanı Merkel ve IMF Başkanı Lagarde ile birlikte “dünyanın parası”na yön verecek üç güçlü yönetici de kadın olacak

‘Dünyanın parası’nı kadınlar yönetecek!

ABD Başkanı Barack Obama tarafından resmen Fed Başkan adayı olarak gösterilen Janet Yellen’ın, adaylığın Senato tarafından da onaylanırsa Amerikan Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olacak. Ancak Yellen, devlerin parasına yön veren ilk kadın olmayacak... Yellen, IMF Başkanı Lagarde ve Avrupa Birliği’nde “paranın patronu” olarak görülen Alman Başbakanı Merkel ile beraber, bir anlamda “dünyanın parası”na yön verecek.

-dunyanin-parasi-ni-kadinlar-yonetecek--3680731.Jpeg

Yellen, Türkiye saatiyle önceki gece, ABD Başkanı tarafından Fed’in başına resmen aday gösterildi. Adaylık açıklaması nedeniyle Beyaz Saray’da düzenlenen törende konuşan, Fed Başkanı olarak en yüksek istihdamı, fiyat istikrarını ve sağlam finans sistemini destekleyeceğini söyledi. Yellen, “Önümüzde uzun bir yol var. Hâlâ işsiz ve borçlarını nasıl ödeyeceğini, ailesini nasıl geçindireceğini bilmeyen çok sayıda Amerikalı var” dedi.

Twitter’dan kutlama

Yellen, adaylığı Senato tarafından da onaylanması halinde resmen göreve gelmiş olacak. Bu da, dünya ekonomisinin üç önemli koltuğunda kadınların bulunması anlamına gelecek.

Avrupa’daki euro krizi döneminde kurtarma paketlerinin ön kritik karar vericisi olan ve bir anlamda Avrupa’nın para politikasına yön verdiği yorumları yapılan Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yanı sıra IMF Başkanı Christine Lagarde, Yellen ile birlikte dünya ekonomisine ve dünyanın parasına yön veren üç kadın olacak.

Öte yandan IMF Başkanı Lagarde, Yellen’ın Obama tarafından aday gösterilmesinin ardından, şahsi Twitter hesabından bir kutlama mesajı attı. Lagarde, “Janet Yellen’ı Fed koltuğuna adaylığı dolayısıyla kutluyorum. Bu çok önemli görev için mükemmel bir seçim” ifadesini kullandı.

43 kelimelik mesaj

Başkan Obama’nın resmi açıklamasından yaklaşık bir saat sonra, Fed’in 8 yıldır başkanlığını yürüten Ben Bernanke’den ilk mesaj geldi. Bir anlamda “ilk veda” olarak nitelenen mesajın sadece 43 kelimeden oluşması dikkat çekti.

Bernanke, mesajında, “Başkan Obama meslekdaşım ve arkadaşım Janet Yellen’ı Merkez Bankası başkanlığına aday göstererek muhteşem bir şeçim yapmıştır. Janet, bu görev için, akademik referanslarının yanında güçlü liderliği ve politika yapıcılığıyla fevkalade üstün bir kabiliyet ve donanıma sahiptir” ifadesini kullandı.

Bernanke’nin bu kadar kısa bir mesaj yayınlamış olması, Amerikan basını tarafından garip karşılanırken, Kanada Merkez Bankası da geri kalmadı. Dün 74 kelimelik bir mesaj yayınlayan Kanada Merkez Bankası, Yellen ve Bernanke’yi kutladı.

Darısı Türkiyemin başına dileklerimle...kimbilir belki bir gün gelir, bu ülkede kadınların zekasını, aklını, yeteneğini ekonomiyi güçlendirmede ve her alanda başarı gösterebileceklerine inanç gösteren azınlık kesim çoğunluğa dönüşür yada ben hep dönüşmesini umutla beklemeye devam ederim...

Tekerlekli Sandalye