Vefaat eden anne babamdan yetim maaşı alabilirmiyim?

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
Merhaba hocam ben Melek İnal HEM Müdürlüğü'nde Ücretli usta öğretici olarak SSKlı olarak çalışmaktayım hizmet sürem her yıl kasım ayında başlayıp mayıs ayında sona eriyor yani mevsimlik işçi sınıfı gibi annem 7.12. 2009 tarihinde vefat etti rahmetli babasından emekli sandığından yetim maaşı alıyordu 3 ayda 810TL babamdanda Bağkurlu olarak aylık 520 TL alıyordu müracaat etsem banada yetim aylığı bağlanırmı aynı kurumlar olduğundan tercih söz konusu olurmu müracaat ederken istenilen belgeler nelerdir yardımcı olursanız sevinirim

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
1479 Sayılı Bağ-Kur Kanunu'nun 45. maddesine göre, Bağ-Kur kapsamında, Kız çocuklarının yetim aylığı alabilmeleri için herhangi bir sosyal güvenlik kanunu kapsamında çalışmamaları ve bu kanunlar kapsamındaki çalışmalarından dolayı gelir ve aylık almamaları gerekmektedir.

Hatta kız çocuklarına Bağ-Kur kapsamında bağlanan yetim aylıkları evlenmeleri veya diğer sosyal güvenlik kanunları kapsamında çalaşmaları durumunda kesilmektedir.
Anneniz den kalan maaşıda alamazsınız daha doğrusu o anneniz babasından kalan yetim maaşını alıyormuş sizde denizden kalmış yetim maaşını almış olacaksınız ki böyle bir şey söz konusu olamaz.

E

ENB ÜYESİ

Guest
vermiş olduğunuz yanıt için teşekkür ederim dedemden kalan maaşı alamayacağımı biliyorum ölüm yardımı adı altında emekli sandığından para alabilirmiyim şu an evli değilim boşanalı 21 yıl kadar oldu bölgede ki avukat arkadaşımızla görüştüğümüzde babamdan kalan maaşın bir miktarının kesilerek bağlanacağı söylendi bunun için veraset davası açmamamız gerekçesiyle vekaletimi aldı dediklerinizden anladığım kadarıyla ise çalışana dul yetim aylığı bağlanmıyor fakat 6 ay çalışıp 6 ay çalışmıyorum çalışmadığım sürede nasıl geçim sağlayacağım ?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Şunu yapabilirsiniz belki. Çalışmadığınız dönemde yeniden müracaat ederek yetim maaşı almak için talepte bulunabilirsiniz. Tekrar çalışmaya başladığınızda da aynı şekilde müracaat edip maaşınızın kesilmesini istemelisiniz tabi. Aklıma bu yöntem geliyor.

Tekerlekli Sandalye