Vefat eden kişinin 2022 engelli maaşı kesilir mi?

benimsitem

Üye
Üye
merhabalar benim babam 03.02.2018 vefat etti ama 2022 maasi yatmis ben o maastan 200 tl cektim simdide geri yatiramiyorum ceza alirmiyim tesekkur ederim

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=20644]benimsitem[/MENTION]

Ölüm halini kuruma bildirip maaşın iptalini istedinizmi bilmiyorum bildirmeyerek maaştan kullandıysanız bunda faiz uygulanır fakat bildirdiğiniz halde maaşınız yattıysa faiz uygulanmamaktadır.Yönetmeliğin ilgili maddesi şöyle demektedir.

MADDE 14 – (1) Aylık almakta olanlar veya aylık sahiplerinin eş, anne, baba, vasi, kayyum, veli veya vekilleri, aylıkların kesilmesini gerektiren durumları üç ay içinde Vakfa bildirmekle yükümlüdürler.

(2) Bu yükümlülüğe uymayarak yersiz aylık tahsilinde bulunanlara ödenmiş olan aylıklar için ödeme tarihinden tahsil tarihine kadar geçen süre için kanuni faizi ile birlikte Bakanlık tarafından borç tahakkuk ettirilerek, takip ve tahsili sağlanır. Süresi içinde bildirim yükümlülüğüne uyulmuş olmakla veya aylık hakkından feragat talebinde bulunulmakla birlikte, süresinde aylık kesme işlemi yapılmayarak aylıkların ödenmeye devam olunması durumunda geri tahsil olunacak aylık tutarları için kanuni faiz veya Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık değişim oranlarına göre ayrıca bir fark alınmaz.

septik

Editör
Editör
Gülümse hanımın cevabına ek olarak, bu maaş peşin yatan bir maaş türüdür yani henüz hak edilmeyen ayların parası peşin ödenir [MENTION=20644]benimsitem[/MENTION] sizin durumunuzda ise henüz ödeme günü gelmemiş olan bir paranın bir kısmını çekmiş olmanız sizden geri tahsil edileceği anlamına gelir.

benimsitem

Üye
Üye

Ölüm halini kuruma bildirip maaşın iptalini istedinizmi bilmiyorum bildirmeyerek maaştan kullandıysanız bunda faiz uygulanır fakat bildirdiğiniz halde maaşınız yattıysa faiz uygulanmamaktadır.Yönetmeliğin ilgili maddesi şöyle demektedir.

MADDE 14 – (1) Aylık almakta olanlar veya aylık sahiplerinin eş, anne, baba, vasi, kayyum, veli veya vekilleri, aylıkların kesilmesini gerektiren durumları üç ay içinde Vakfa bildirmekle yükümlüdürler.

(2) Bu yükümlülüğe uymayarak yersiz aylık tahsilinde bulunanlara ödenmiş olan aylıklar için ödeme tarihinden tahsil tarihine kadar geçen süre için kanuni faizi ile birlikte Bakanlık tarafından borç tahakkuk ettirilerek, takip ve tahsili sağlanır. Süresi içinde bildirim yükümlülüğüne uyulmuş olmakla veya aylık hakkından feragat talebinde bulunulmakla birlikte, süresinde aylık kesme işlemi yapılmayarak aylıkların ödenmeye devam olunması durumunda geri tahsil olunacak aylık tutarları için kanuni faiz veya Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık değişim oranlarına göre ayrıca bir fark alınmaz.

merhaba ben babam öldukten 1 hafta sonra kurumu arayip bildirdim fakat yinede maasi mart 6 da yatti bende bundan 200 tl cektim bunun icin bi veza alirmiyim veyaat bu parayi faizinlen benden ne zaman tahsil ederler cok tesekkur ederim.

gülümse_hayata

Üye
Üye

Yukarıdada bahsettiğim gibi siz durumu bildirdikten sonra maaş kesilmeyip yatması ve sizin bu parayı kullanmanız halinde kullanılan para geri alınır fakat faiz uygulanmaz diye 2022 yönetmeliği bir madde koymuştur. Bu parayı sizden nezaman tahsil ederler bunu bilemem ama yönetmelikte belirtildiği gibi geri alınacaktır.

Tekerlekli Sandalye