Vefat Sonrası ÖTV İndirimli Aracın Devri & Tek kişiye İntikali

storm

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba,

2 hafta kadar önce engelli aracı sahibi olan babamı kaybettim. ÖTV muaffiyetli aracı bugün itibari ile üzerime geçirdim. Süreç boyunca gerçekten gerek iş bilmeyen memurlar, gerek bürokratik kurallar gerekse kulaktan dolma bilgiler beni çok yordu. Böyle bir durumda insanlara yardımcı olmak adına engelli aracın veraset yolu ile tek bir kişi üzerine intikalinin nasıl gerçekleştiğini açıklamaya çalışacağım. (Konu ile ilgili daha önce de bir takım yazılar yazılmış, fakat yakın tarihte yazılan güncel bir yazıya rastlamadım)

otv-arac-miras-devir.jpg

1. Ölen kişinin nüfustan düşmesi . ( Ölüm hastanede olduğundan hastane 1-2 gün içerisinde nüfus müdürlüğüne bildiriyor.)

2. Noterden mirasçılık belgesi çıkarılması. (Varislerden birisi kimliği ile gidip bu belgeyi çıkarabiliyor. Ücret :140 TL)

3. Araç tek kişi adına tescil edilecek ise, diğer varislerle beraber notere giderek araç için feragatname alınması gerekiyor. (Bu işlem için kimlik asılları yeterli olmakta, fotoğraf istenmemektedir. Ücret: 250 TL civarı)

4. Ölen kişinin ne mal varlığı var ise bunların rayiç bedel ve bedel yazılarının alınması gerekiyor. ( Ev,arsa gibi gayrimenkul ise bağlı bulunduğu belediyeden, para ise bankadan, araç ise sigorta şirketinden, 2004 model altı araçlar için sigorta birliğinden yazı alınması gerekiyor)

5. Rayiç bedel yazıları ve tapu, araç ruhsat fotokopileri ile ölen kişinin ikameti nerde ise oraya bağlı veraset ve harçlar vergi dairesine (küçük illerde veraset bölümü vergi dairesinin içerisinde bulunmakta) gidilerek veraset ve intikal beyannamesi dolduruluyor( araç tek kişinin üzerine olacak ise daha sonraki işlemlerde burada verilecek rayiç bedel beyanları önem arz ediyor). Veraset ve İntikal vergisi ödendikten sonra oradaki memur ölen kişinin tüm varlıkları için ayrı ayrı (bunların içinde devredilecek engelli aracı da var) “veraset vergisi yönünden intikalinde mahsuru yoktur” şeklinde yazı veriyor.

6. Daha sonra aracın bağlı bulunduğu vergi dairesine gidilerek dilekçe ekinde yukarıda belirtilen belgelerin fotokopileri ile başvuru yapılıyor. Aracın bağlı olduğu vergi dairesi daha önce işlem yaptırdığınız veraset ve harçlar vergi dairesine yazı yazarak sizin oraya daha önce sunmuş olduğunuz belgeleri resmi yollardan istiyor. Burada yapılan aracın kasko değeri ile diğer mal varlıklarını karşılaştırmak. Eğer diğer mal varlıklarının değeri aracın kasko değerine eşit veya daha büyük ise “ÖTV ödenmeksizin devri yapılabilir şeklinde yazı veriyor. Buradan ayrılmadan aracın kalan MTV si ödenerek ilişik kesme belgesi alınıyor. Bu arada aracı kim üzerine alacaksa sigortacı ile konuşup kendi üzerine alacağı araç bilgilerini vererek Trafik Sigortasını yaptırıyor.

7. Veraset ve Harçlar Vergi Dairesinden alınan veraset yazısı, aracın bağlı bulunduğu vergi dairesinden alınan ÖTV yazısı, feragatname, mirasçılık belgesi, kimlik aslı ve ruhsat ile aracın bağlı olduğu emniyet trafik tescil şubesine başvuru yapılıyor. Buradaki görevli evrakları evrakları kontrol edip araç için ÖTV muaffakatını işliyor.(Burada herhangi bir belge verilmiyor)

8. Daha sonra araç ruhsatı, feragatname aslı, kimlik aslı, mirasçılık belgesi aslı, ilişik kesme belgesi, daha önce alınan araç veraset yazısı ve ÖTV yazısı ile notere başvurularak araç intikali gerçekleştiriliyor. (devir bedeli: 132 TL)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=22588]storm[/MENTION] çok çok teşekkür ederiz. Bu siteye genelde insanlar sorularına yanıt aramaya gelir, ancak kendi tecrübelerini nadir paylaşırlar. Her kes için güncel yararlı bir bilgiyi paylaşarak bir çok insana yardımcı oldunuz olacaksınız. Tekrardan teşekkür ederim.

storm

Üye
Üye
Halil Bey merhaba, burada aynı durum başına gelmiş veya gelecek olanlar için karşılaştığım işlemleri anlatmaya çalıştım. O kadar çok bilgi kirliliği var ki anlatamam size, noterlerden tutun emniyetteki memurlar bile konuyu gerçekten bilmiyorlar. Bildikleri şey "araç tek kişi üzerine alınırsa ÖTV ödenir". Vatandaşlarımızın hepsinin bizler gibi mevzuat araştırması yapma gibi durumları olmuyor ve gittikleri yerlerde aldıkları bu cevaplar zaten annesini babasını yeni kaybetmiş, onun acısını hala üzerinden atamamış aileler içerisinde ek bir huzursuzluk yaratıyor. Sizden ricam bu konunun daha çok insana ulaşması için elinizden ne gerekiyor ise yapmanız. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tekrardan merhabalar, bu konu burada durdukca ki sitemiz var oldukca duracak bu konuyu merak edipte google de arama yapanların karşısına çıkacak ve onlara aradıkları cevabı fazlasıyla verecek. Ek olarak konu sosyal medya hesaplarımızda paylaşılarak daha çok kişiye ulaşması sağlandı sağlanıyor. tekrardan teşekkürler.

Resul şen

Üye
Üye
Hocam merhaba %90 zihinsel engelli halam adina 2013 yilinda kamyonetimi satip araç almistim 6 yilina girdik aracin satisini uzerime almak icin buyukcekmece 1. Sulh mahkemesine basvurduk ama mahkeme aracin satisini vermem bu para engelliye bagis yapilmistir diyo
Ancak engelli vefat ettikten sonra varislere miras kalacaktır diyor. Bunun asli varmidir birde varislerin notere gelmesine gerek varmi sadece kimlikleri olsa yeterli mi çünkü 15 varis hepsi anadolunun her bir yerinde 05070005399 numaram bana yardimci olursaniz kime danisayim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Resul bey resmiyette o araç sizin değil halanızın. Ve evet varislere miras kalır. Noter olayını bilmiyorum. Bir avukatla görüşün. belki vekalet alırsanız gelmelerine gerek kalmayabilir.

Resul şen

Üye
Üye
Cevabiniz için teşekkür ederim. Bu kanun yenimi cikti biz araci alırken 2 yilda araç değişim hakki vardi 1 yil sonra 5 yila cikarildi şimdide bu kanun var diyorlar araç halamin adina göründüğü için maasinida devlet kesti. O kadinin sucu ne simdi. Ayni şekilde benim suçum ne diymi hocam.
Bu konulara daha yakından ilgilenen bana yardimci olacak avukat arkadasiniz varsa İstanbul da iletişim numarasini yazar misiniz rica etsem.

Ferbesko

Üye
Üye
[MENTION=22588]storm[/MENTION] Gerçekten Allah sizden razı olsun araştırıp bu bilgileri paylaştığınız için aynı durum şu an benim de başıma geldi.ölen kişiden miras kalan sadece araç ise nasıl oluyor aynı şeklide tek bi kişi üzerine alabilir mi

Ferbesko

Üye
Üye
[MENTION=22588]storm[/MENTION] Hocam bahsettiğiniz olay tam benim başımda şu an çok sıkıntılı bi durumdayım hatta birebir görüşebilirsek sizinle daha iyi olur 0544 540 20 48 numaram gerçekten zorda olmasam rahatsız etmem sizi sadece birebir bilgi almak istiyorum dediğiniz gibi o kadar bilgi kirliliği var ki ne yapacağımı da şaşırdım

storm

Üye
Üye
Hayır , mirasçılar adına ortak ruhsat çıkar. ÖTV ödemezsiniz.

storm

Üye
Üye
Uzun süredir foruma girmiyordu.Mesajınızı bugün gördüm. Sorunu halledebildiniz mi acaba.

bahar0708

Üye
Üye
Sevgili üyeler merhaba,

mirasçıların tek kişiye feragat etmeleri durumunda araç değeri üzerinden veraset vergisi % 1 mi
yoksa ivazsız ( bağış ) sayılıp % 10 mu vergi ödeniyor?

bahar0708

Üye
Üye
neden hiç kimse yardımcı olmuyor :confused:
lütfenn yardım hiç mi kimsenin başına gelmedi. feragat durumunda % kaç vergi ödediniz?

gökhan025

Üye
Üye
Araç Değeri nasıl hesaplanıyor

Arkadaşlar merhaba,

2 hafta kadar önce engelli aracı sahibi olan babamı kaybettim. ÖTV muaffiyetli aracı bugün itibari ile üzerime geçirdim. Süreç boyunca gerçekten gerek iş bilmeyen memurlar, gerek bürokratik kurallar gerekse kulaktan dolma bilgiler beni çok yordu. Böyle bir durumda insanlara yardımcı olmak adına engelli aracın veraset yolu ile tek bir kişi üzerine intikalinin nasıl gerçekleştiğini açıklamaya çalışacağım. (Konu ile ilgili daha önce de bir takım yazılar yazılmış, fakat yakın tarihte yazılan güncel bir yazıya rastlamadım)

Ekli dosyayı görüntüle 10115

1. Ölen kişinin nüfustan düşmesi . ( Ölüm hastanede olduğundan hastane 1-2 gün içerisinde nüfus müdürlüğüne bildiriyor.)

2. Noterden mirasçılık belgesi çıkarılması. (Varislerden birisi kimliği ile gidip bu belgeyi çıkarabiliyor. Ücret :140 TL)

3. Araç tek kişi adına tescil edilecek ise, diğer varislerle beraber notere giderek araç için feragatname alınması gerekiyor. (Bu işlem için kimlik asılları yeterli olmakta, fotoğraf istenmemektedir. Ücret: 250 TL civarı)

4. Ölen kişinin ne mal varlığı var ise bunların rayiç bedel ve bedel yazılarının alınması gerekiyor. ( Ev,arsa gibi gayrimenkul ise bağlı bulunduğu belediyeden, para ise bankadan, araç ise sigorta şirketinden, 2004 model altı araçlar için sigorta birliğinden yazı alınması gerekiyor)

5. Rayiç bedel yazıları ve tapu, araç ruhsat fotokopileri ile ölen kişinin ikameti nerde ise oraya bağlı veraset ve harçlar vergi dairesine (küçük illerde veraset bölümü vergi dairesinin içerisinde bulunmakta) gidilerek veraset ve intikal beyannamesi dolduruluyor( araç tek kişinin üzerine olacak ise daha sonraki işlemlerde burada verilecek rayiç bedel beyanları önem arz ediyor). Veraset ve İntikal vergisi ödendikten sonra oradaki memur ölen kişinin tüm varlıkları için ayrı ayrı (bunların içinde devredilecek engelli aracı da var) “veraset vergisi yönünden intikalinde mahsuru yoktur” şeklinde yazı veriyor.

6. Daha sonra aracın bağlı bulunduğu vergi dairesine gidilerek dilekçe ekinde yukarıda belirtilen belgelerin fotokopileri ile başvuru yapılıyor. Aracın bağlı olduğu vergi dairesi daha önce işlem yaptırdığınız veraset ve harçlar vergi dairesine yazı yazarak sizin oraya daha önce sunmuş olduğunuz belgeleri resmi yollardan istiyor. Burada yapılan aracın kasko değeri ile diğer mal varlıklarını karşılaştırmak. Eğer diğer mal varlıklarının değeri aracın kasko değerine eşit veya daha büyük ise “ÖTV ödenmeksizin devri yapılabilir şeklinde yazı veriyor. Buradan ayrılmadan aracın kalan MTV si ödenerek ilişik kesme belgesi alınıyor. Bu arada aracı kim üzerine alacaksa sigortacı ile konuşup kendi üzerine alacağı araç bilgilerini vererek Trafik Sigortasını yaptırıyor.

7. Veraset ve Harçlar Vergi Dairesinden alınan veraset yazısı, aracın bağlı bulunduğu vergi dairesinden alınan ÖTV yazısı, feragatname, mirasçılık belgesi, kimlik aslı ve ruhsat ile aracın bağlı olduğu emniyet trafik tescil şubesine başvuru yapılıyor. Buradaki görevli evrakları evrakları kontrol edip araç için ÖTV muaffakatını işliyor.(Burada herhangi bir belge verilmiyor)

8. Daha sonra araç ruhsatı, feragatname aslı, kimlik aslı, mirasçılık belgesi aslı, ilişik kesme belgesi, daha önce alınan araç veraset yazısı ve ÖTV yazısı ile notere başvurularak araç intikali gerçekleştiriliyor. (devir bedeli: 132 TL)

Beyanda bulunurken aracın ötv siz değeri mi dikkate alınıyor yoksa kasko rayiç bedelimi?

storm

Üye
Üye
O an ki otvli kasko bedeli dikkate alinir

Muratözer

Üye
Üye
Vefat sonrası araç devri

Biri bana lütfen yardımcı olsun. Babaannem üZerine engelli araç aldım 18 gün sonra 5 yılı doluyor. Babaannem de 3 hafta önce vefat etti. Nasıl yapmalıyım satış işlemi devir lütfen yardımcı olun.

Tekerlekli Sandalye