Vergi indirimi almak için gerekli belgeler

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
Vergi indirimi belgesi (resmi adıyla gelir vergisi) yada sakatlık indirimi diye adlandırılan belgenin nasıl alınacağı, başvuru sırasında hangi belgelerle nereye müracaat edileceği en çok merak edilen konulardan biridir. Bu makalemizde tüm yönleriyle vergi indirimi başvurusunda istenen belgeler, vergi indirimi dilekçe örneği gibi konuları detaylı şekilde anlatmaya çalışacağız. Konuya ilişkin sorularınız olursa konu altında soru sorabilirsiniz.

VERGİ-B.jpg

Not: Vergi indirimi dilekçe örneğini bu yazının en altında bulabilir isterseniz bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Kimler Vergi İndiriminden Yararlanır?

Şu kişiler (iş kolunda çalışanlar) gelir vergisinden muaf tutulur.

Engelli hizmet erbabı
Bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi bulunan hizmet erbabı
Engelli serbest meslek erbabı
Bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi bulunan serbest meslek erbabı
Basit usulde vergilendirilen engellilerin sadece kendisi
Sakatlık İndirimi Başvurusu Nereye Yapılır?
İllerde; Defterdarlık Gelir Müdürlüğü,
Bağımsız vergi dairesi bulunan ilçelerde; Vergi Dairesi Müdürlüğü,
Diğer ilçelerde; Malmüdürlükleri ne başvurabilirsiniz.

Engelli Hizmet Erbabı İçin:

-Çalıştığı işyerinden alınacak çalıştığına dair işveren tarafından imzalanıp kaşelenmiş dilekçe (dilekçe örneği ekte yer almaktadır).
-Nüfus cüzdanı fotokopisi,
-1 Adet Fotoğraf
-İlgili yönetmeliğe uygun Sağlık Kurulu Raporu olanlar için rapor aslı yada noter tasdikli örneği
-Müracaat formu -Dilekçe(Dilekçe örneği ekte yer almaktadır.)

Hizmet Erbabının Bakmakla Yükümlü Olduğu Engelli Kişilerin Müracaatlarında;

-Çalıştığı işyerinden alınacak çalıştığına dair işveren tarafından imzalanıp kaşelenmiş dilekçe (Dilekçe örneği ekte yer almaktadır)
-Müracaat formu –Dilekçe (Dilekçe örneği ekte yer almaktadır.)
-Bakmakla yükümlü kişinin ve özürlü kişilerin nüfus cüzdanı fotokopileri
-Bakmakla yükümlü olduğuna dair belge (Özürlü kişilerin sağlık karnesi fotokopileri)
-İlgili yönetmeliğe uygun Sağlık Kurulu Raporu olanlar için rapor aslı yada noter tasdikli örneği
-Engelliye ait 1 adet fotoğraf
-Hizmet erbabının kendisine ait 1 adet fotoğraf,

Engelli Serbest Meslek Erbabı İçin:

-Vergi kimlik numarasını gösteren belge, (Vergi levhasının fotokopisi)
-Nüfus cüzdanı örneği,
-Engelliye ait 1 adet fotoğraf,

Serbest Meslek Erbabının Bakmakla Yükümlü Olduğu Engelli Kişiler İçin:

-Bakmakla yükümlü kişinin ve engelli kişilerin nüfus cüzdanı fotokopileri
-Bakmakla yükümlü olduğuna dair belge (engelli kişilerin sağlık karnesi fotokopileri)
-Serbest meslek erbabının kendisine ait 1 adet fotoğraf,

Engelli İndiriminden Yararlanma Hakkına Sahip Basit Usulde Vergilendirilen Özürlüler İçin:

-Nüfus cüzdanı fotokopisi

Sakatlık indirimi (vergi indirimi) başvurusunda kullanacağınız dilekce örneği

ayrıca bakınız: https://engelliler.gen.tr/f12/2018-...-oranlari-ve-maasa-yansiyacak-tutarlar-32251/

Moderatörün son düzenlenenleri:

esmerdelikanli06

Üye
Üye
Selam ben yüzde 40 sürekli olan bir engelli adayıyım fakat vergi indirimine baş vurduğunda sürekli ibaresi yazan raporunda kafasına göre yüzde 20 düşürüp vergi indirimi alamaz diye cetfelleyip adresime gönderdiler oysa sürekli olan raporlar rapor almaya gitmeleri gerekmez diye yasada var neden kafasına göre raporunu düşürüp işimizi zorlaştırıyor rahatsizligim polio şikeli 6 santim kısalık mevcut ayak ince zaten aydinlatirsaniz beni sevinirim saygilar

Blade X9 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vergi indirimi başvurusunda hastanenin verdiği oran geçerlidir diye verilmiş mahkeme kararı var. Derhal verilen karara itiraz ediniz.

mesut1357

Üye
Üye
Merhaba galil bey 28.04.2006 sigorta girisim var 4 yildir %90 evet sürekli raporum var acaba bu raporla vergi indirimden yararlanabilir miyim yoksa yine vergi indurimi icin geni rapor cikarmami isterler mi acaba ve bir sikinti cikarirlar mi

SM-J330F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vergi indirimi aktif çalışma hayatı içinde olan engelliler için geçerli. Rapor tarihi çok eski değilse yeni rapor istenmez.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Engellilik indiriminden yararlanan bir ücretlinin gelir vergisi matrahı hesaplanırken engellilik indirimi mahsup edilecek ve engellilik indiriminin mahsubundan sonra kalan gelir vergisi matrahı üzerinden hesaplanan gelir vergisi tutarından da yıllık asgari geçim indirimi tutarının 1/12'si mahsup edilecektir. Mahsup edilecek tutar, kalan gelir vergisi tutarını aşamayacak ve mahsup edilemeyen asgari geçim indirimi tutarı diğer dönemlerde mahsup edilemeyecektir.

Engellilik indiriminden yararlanan bir ücretlinin, indirim nedeniyle gelir vergisi matrahının kalmaması durumunda gelir vergisi tevkifatı yapılamayacağı için asgari geçim indirimi uygulamasından yararlanması mümkün değildir. Asgari geçim indirimi uygulamasında esas olan, ücretlinin vergi matrahının doğması ve bu matrah üzerinden de gerçek usulde gelir vergisi tevkifatının yapılmış olmasıdır. Ancak, engellilik derecesine göre engellilik indirimi uygulaması sonrasında ücretlinin gelir vergisi matrahının kalması veya hizmet erbabına aylık maaş ödemesi dışında vergiye tabi diğer ödemelerin yapılması durumunda, yapılan gelir vergisi tevkifatını aşmamak üzere,
ücretlinin asgari geçim indiriminden yararlanması mümkün bulunmaktadır.
Ancak, ödenecek asgari geçim indirimi tutarı aylık asgari ücret üzerinden hesap edilen vergiden fazla olamayacaktır.

Konuya ilişkin bir örnek aşağıda verilmektedir.

Örnek: Bekar olan ve birinci derece (aylık 900 TL) engellilik indiriminden faydalanmakta olan bir ücretlinin 2017 yılı asgari geçim indirimi tutarı şu şekilde hesaplanacaktır. (Asgari ücret, 2017 yılı için aylık 1.777,50 TL, yıllık 21.330 TL olarak dikkate alınmıştır.)

Pusa

Üye
Üye
Selam aleyküm halil bey ben 1999 yılında büyük bir beyin ameliyatı geçirmiştim çalışmaktan çok zorlanıyorum bana ömür boyu kullanmam için 2 adet raporlu ilaç verildi onları kullanıyorum ve rapor için heyete girdim %47 rapor aldım erken emekli olabilirmiyim doğum tarihim 18.06.1983 işe giriş tarihim 31.10.2003 tolam 4500 günüm var cvp verirseniz sevinirim saygilarimla

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=19781]Pusa[/MENTION] kademeli engelli emekliliğinden faydalanabilirsiniz. Sağlıklı yanıt vermemiz için hangi sosyal güvenlik koluna tabi olduğunuzu yazarmısınız ssk, bağkur, kamu gibi...

Pusa

Üye
Üye
Merhaba halil bey ssklıyım bide tam ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim saygilarimla

trapper

Üye
Üye
Selam aleyküm halil bey ben 1999 yılında büyük bir beyin ameliyatı geçirmiştim çalışmaktan çok zorlanıyorum bana ömür boyu kullanmam için 2 adet raporlu ilaç verildi onları kullanıyorum ve rapor için heyete girdim %47 rapor aldım erken emekli olabilirmiyim doğum tarihim 18.06.1983 işe giriş tarihim 31.10.2003 tolam 4500 günüm var cvp verirseniz sevinirim saygilarimla
Pusa bey aynı durumdayız sgk yı aradım 19 yıl sigorta süresi 4240 gün prim istediler ikimizde 2022 yılında emekliliğe hak kazaniyoruz bu arada sgk girişim 2003 primim 4600 ..saygilar

SM-G850FQ cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Tekerlekli Sandalye