Vergi İndirimi Dilekçemi Mal Müdürlüğü kabul etmedi

laylaylom

Üye
Üye
Vergi indirimi için az önce maliyeye gittim kendim bağkura bağlı olarak çalışan esnafım, gerçek usul vergi mükellefi olduğum için dilekçemi kabul etmediler.Sadece basit usul ve serbest meslek erbabının vergi indiriminden faydanabildiği benim ise gerçek usul mükkelefi olduğum için faydalanamayacığımı belirtip dilekçemi kabul etmediler.Size sormak istediğim gerçek usuldeki özürlüler emeklilik için ne yapmalıdır.
Ayrıca 16/06/1975 doğumluyum ssk 27/07/1989 girişim ve bağkur hizmetim 4680 gün şartı için yeterli,Ben emeklilik için ne gibi bir yol izlemeliyim.Maliyede sordum pek yardımcı olmadılar,Gerçek usul iken basit usule dönüşüm yok bana yardımcı olursanız sevinirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kimler sakatlık indiriminden yararlanacaktır?

Sakatlık indirimine hak kazanan;
- Ücretli hizmet erbabı,
- Serbest meslek erbabı,
-Ailesinde bakmakla yükümlü olduğu özürlü bulunan,
Ücretli hizmet erbabı,
Serbest meslek erbabı,
- Basit Usulde vergilendirilenler, yararlanacaklardır.

Sakatlık oranınız % kaç? Şu an bağ-kurlu olarakmı çalışıyorsunuz?

laylaylom

Üye
Üye
20/02/2012 tarihinde %20 diyabet %20 lipid metobolizma bozukluğu % 10 hiper tansiyon tanısı ile % 42 lik rapor aldım, hala aktif olarak sgk bağkura bağlı olarak esnaflığa devam etmekteyim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bağ-kur'dan emekli olmak için, Çalışma Gücünde Kayıp Oranı %40-%49 arası olanlar: 18 yıl, 4680 gün primle emekli olur. Ancak sizin ssk çalışmışlığınız da var. İki ayrı kurumda hizmet olunca hangi kurumdan emekli olunacağı son 7 yıldaki hizmet süresi hangi kurumda daha fazla ise o kurumdan emekli olunur. Sizin kaç yıldır bağkur lusunuz?

laylaylom

Üye
Üye
Son 13 yılım bağkur ve 4680 şartına uyuyorum yani benim asıl merak ettiğim gerçek usulde vergi indirim dilekçem kabul olmadı ne gibi bir yol izlemeliyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bağ-kur lu mensubu engellilerin emekli olmaları için vergi indirimi şartı yok. Dolayısıyla sizin emekli olmanız için vergi indirimi almanıza gerekte yok. Zaten alamıyorsunuzda. Yapmanız gereken Bağ-kur il müdürlüğüne başvurup 5510 sayılı yasanın 28. maddesi gereği emeklilikte talebinde bulunacaksınız.

laylaylom

Üye
Üye
Çok teşekkür ederim Halil bey bana zaman ayırıp yardımcı oldunuz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rica ederim. Gelişmelerden bizleri haberdar etmeyi ihmal etmeyin. Böylece süreç hakkında herkes bilgi sahibi olmuş olur.

laylaylom

Üye
Üye
Elbette bilgilendireceğim

Tekerlekli Sandalye