Vergi indirimi için %36 rapor verildi. Bu durumda malulen yoksa erken emeklimi...

elmol

Üye
Üye
ssk giriş:3.4.1990
prim gün sayısı:3600
Babama bir yıl önce vergi indirimi için başvurduğu hastaneden %33 rapor verildi.(çift taraflı kalça çıkığı ve skolyoz vardı)Rapora ameliyat olunduğunda oran değişebilir dendi ve bir yılda iki tarafa kalça protezi takıldı sağ bacağında kemik gelişmediği için protez yine çıkık yere takıldı fakat sol bacakta aşağı alındı tam bir fiyasko durumda fizik tedavi sonucunda da durum olumsuz ağrılı ve hareket kısıtlığı var.
Şimdi babam sgkdan sevkle hastaneden bir rapor daha çıkarıyor ancak bu raporda doktor açıklamalar yazmış oran yok ben de sakatlık cetvelinden bir türlü oran çıkaramıyorum bu konu da yardımcı olur musunuz?:confused:
ortapedinin tanısı: sağ ve sol kalça replasmanı kötü sonuç,kalıcı ağrılı opere lomber disk lezyonu mevcut.
ftr ad tanısı:her iki kalça hareketleri ağrılı ve kısıtlı,iki kalça protezi ve lomber bölgede skolyoz saptandı,tek koltuk değneği kullanıyor ve yürüyüş düz zeminde kısa mesafede sınırlı.
İzmite gönderildiği söylendi bize.Şimdi biz neyin sonucunu bekliyoruz malüllük mü erken emeklilik mi? teşekkürler...

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Çift taraflı kalça çıkıklarında önceleri rahatlıkla %45-50 oranlarında raporlar alınıyor du son çıkan yasadan sonra çift taraflı kalça çıkığı olan çoğu kişinin rapor oranı %40 ın altına indirildi. Bu rapor oranları kalça çıkıklarının derecesine göre değişiyor. Son kararı d.r verir.
Malulen emekli olabilmek için en az %60 oranın da sakatlılığınızın olması ve busakatlığın ilk sigortalılık tarihinden sonra oluşması gerekiyor. Siz %40 ve üzeri bir rapor alabilirseniz engelli kademeli erken emekliliği diye tabir edilen emeklilik şartları gereği emekli olabilirsiniz ancak.
Onun içinde en az %40 oranın da bir rapor almanız gerekiyor. %40 ın altındaki bir raporla hiç bir engelli hakkında yararlanamazsınız.

elmol

Üye
Üye
babamın rahatsızlığı doğuştan askerlikten de muaftı bu belgede verildi, iki kalçaya protez takıldı ve ameliyat sonucu olumsuz.şimdi babamdan öğrendiğim ortopedi: %55 ftr: %20 toplamda %75 bir rapor izmitteki hasteneye gönderilmiş bunun sebebi nedir ?

Son düzenleme:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Neyi izmit'te ki hastane ye gönderdiler?

elmol

Üye
Üye
biz düzceliyiz burda sgkdan sevkli rapor başlattık malüllük için devlet hastanesinden alınan raporun oraya gönderildiği söylenmiş ayda bir heyet toplanıyormuş böyle bir bilgi verilmiş bunun nedenini ben de anlamadım hakem hastane dedikleri olduğu için mi acaba hiçbir bilgim yok :S

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anladığım şu. Sizin rapor için gittiğiniz hastane sağlık kurulu raporu vermeye yetkili bi hastane değilmiş. Ançak sağlık kurulu vermeye yetkisi olmayan hastane evrakları başka bir hastaneye sevk etmek yerine hastayı yollar. Daha doğrusu direk SGK bunu yapar.

elmol

Üye
Üye
benim de kafamı kurcalayan bu düzce sgk nın bizi rapor için sevk ettiği hastane düzce devlet hastanesi buradan alınan rapor neden izmite gidiyor ya da neden baştan izmite sevkimiz verilmiyor vakit kaybı bir yıldır bunun peşinde koşuyoruz.

elmol

Üye
Üye
acaba oranın son kararını sgk veriyor ya izmit sgk sağlık kurulu bölge kurul mu böyle bir durum olabilir mi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu şekilde bir rapor almayı ilkkez duydum. Yukarda yazdığım gibi kural şudur. Sağlık raporu almak için yapılan sevklerde hastaya en yakın sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastaneye sevk edilir. Sizde neden bu şekilde olmadı, yada olduysa işin içinde başka birşeymi var tam kestiremiyorum.

elmol

Üye
Üye
Babamın anlattığı sağlık kuruluna girdiğinde protezlere bakılmış dengesiz biri aşağıda biri yukarıda bir de skolyozu mevcut kalça kısmında olduğu için ameliyat şansı da çok riskli deniyor ordaki verilen karar bunun değerlendirmesini üst kurula bırakalım babam sgkda çalışanlarla epey kavga etti hatta şikayette bulundu ben izmiti arasam net bilgi oradan alabilir miyim ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Raporu izmit e yollayan hastaneye gidip sormak en mantıklısı.

elmol

Üye
Üye
çok sağolun yazmadığım forum kalmadı en hızlı bilgiyi sizden alabiliyorum.Benim pazartesi ilk işim tekrar sgkya hastaneye gerekirse izmite gitmek beklemek insanı yıpratıyor.

elmol

Üye
Üye
sonunda sonuç geldi ama red :( tüm dosyalar izmite gidiyormuş orda kurul karar veriyormuş nasıl birşey anlamadım şimdi sigorta girişi yapıp vergi indirimiyle emekliliğe çalışıcaz sizce iki kalça protezi ve lomber bölgedeki skolyoza %40 verilir mi ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Neyin sigorta girişini yapacaksınız anlamadım. Sizin sigorta girişiniz var vergi indirimi için başvurdunuz red edildi.
Siz şu yolu izleyin. 16 aralık 2010 tarihinse sağlık kurulu raporları ile ilgili yeni bir yönetmelik yayınlandı. ( b.k.z ) yayınlanan bu yönetlikle birlikte Daha önce rapor için başvurupta oranlarını %40 ın altında kalan çoğu kişi artık %40 ın üzerinde rapor alabiliyor. Muhtemelen siz bu yönetmelik çıkmadan önce başvurdunuz. Bu yönetmeliğe göre %40 ın üzerinde bir rapor alabilirsiniz.
Bence yeniden başvuruda bulunmalısınız. Yalnız 2. bir rapor için başvuru yapabilmeniz için 6 ay geçmesi gerekiyor. Siz 6 ayı beklememek için rapora itiraz edin sizi hakem hastanesine sevk etsinler hakem hastanesi yeni yönetmeliğe göre durumunu değerlendirsin.

elmol

Üye
Üye
bizim bu yeni aldığımız rapor malul yani %60 içindi olmadı sanırım %55 te kalmış, yeni kanundan önce ekim gibi alınan bir rapor bu. Peki vergi indirimini almak için de bu rapor bir engel teşkil eder mi? Biz şuan vergi indirimi almak için işlemlere başlayacağız. Sizce bu şekilde emekli olması daha mı avantajlı ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Avantaj diye bir şey yok. Daha doğrusu sizin tercih etme şansınız yok. Verilen oran %60 ın altında ise ki öyle verilmiş siz malulen emeklilik için değil kademeli engelli erken emekliliği için muracaat edeceksiniz. Bunun içinde vergi indirimi almanız gerekiyor. Vergi indirimi için muracaatta bulunmanız isabet olmuş.

Tekerlekli Sandalye