vergi indirimi ile erken emeklilik için iş yeri çıkışı

vergi indirimi için başvurdum % 64 engelliyim. vergi indirimini alınca SGK ya erken emekli olmak için müracaat edicem. erken emeklilik için SGK ya müracaat ettiğim zaman iş yerinden çıkış yapmammı gerekiyor? bir yerde okumuştum SGK vergi indiriminden erken emekli ederken iş yerinden çıkış bildirgesi istiyor diye yapmışlardı bu doğrumu acaba bir bilgisi olan varmı arkadaşlar?

okan38

Üye
Üye
Hocam yüzde 64 oranla engelli statüsünde emekli olamazsin anca malüllen başvurusu yaparsın ondada iş kaybına bakarlar yüzde 60 ve fazlası için emeklilik maalesef zor yüzde 40la yüzde 59 oran sahipleri engelli statüsünde emekli olurken aynı oranlarda aynı hastalıklarda bagkurlulurda emekli olamıyor.

Dostum senin bu konuda hiçbir bilgin yok önce bir araştır sonra yaz... 22.5 sene çalışmışlığım ve 6700 gün primim var nasıl vergi indiriminden erken emekli olunmuyormuş:)) artı ben bağkurlu filanda değilim 4A lıyım yalan yanlış şeyler yazipta milletin kafasını karıştırmayın!!!

okan38

Üye
Üye
Benim ne iş yaptığımı bilmeden bos bos konuşuyorsun :) sana yol gösterecektim ama sen çok biliyorsun :) sgk basvurunu yap bakalim sen yüzde 60 üzerinde raporla emekli olamazsin

İsen Buga

Üye
Üye
2008 den önce işe girişliler vergi indirimi almak zorunda.
Vergi indirimi onaylandıktan sonra emeklilik talep edebilirsiniz.
vergi indirimi için başvurdum % 64 engelliyim. vergi indirimini alınca SGK ya erken emekli olmak için müracaat edicem. erken emeklilik için SGK ya müracaat ettiğim zaman iş yerinden çıkış yapmammı gerekiyor? bir yerde okumuştum SGK vergi indiriminden erken emekli ederken iş yerinden çıkış bildirgesi istiyor diye yapmışlardı bu doğrumu acaba bir bilgisi olan varmı arkadaşlar?
emeklilik dilekçesi verdiğiniz an iş bitmiştir. Çıkış yapılacak...

anilmen

Üye
Üye
merhaba, net bilgi vereyim.

6/8/2003 Tarihindeki Sigortalılık
Süresi/Başlangıcı
Sigortalılık
Süresi
Gün
Sayısı
12 yıldan Fazla 6/8/1991’den önce15 yıl3600
9 yıl – 12 yıl 7/8/1991-6/8/199415 yıl 8 ay3680
6 yıl – 9 yıl 7/8/1994-6/8/199716 yıl 4 ay3760
3 yıl – 6 yıl 7/8/1997-6/8/200017 yıl3840
0 yıl – 3 yıl 7/8/2000-6/8/200317 yıl 8 ay3920
6/8/2003 tarihinden sonra18 yıl4000

yüzde 60 olduğu için yukardaki tabloya tabiisiniz.

ve yukardaki şartları sağlıyor iseniz.

vergi indirimi için vergi dairesine başvuru yapıp vergi indirimi yazınız geldiğinde,

çalıştığınız işyerinizden 8 kodu ile yani emeklilik kodu ile çıkışınızı yapılması zorunludur.

işten çıkış yapıldığı an, gsm ile yada edevletten işten çıkış bildirgeniz görünüyorsa,

adresininiz bağlı olduğu SGK bürosuna gidip vergi indirimli emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. yanınızda engelli raporunuz ve vergi indirim yazınız olması gerekir,

2 ay sonra bağlanıyor maaş, ayın 1-31 arasında nezamn başvuru yaparsanız yapın maaşınız bir sonraki ayın 1inden itibaren hesaplanır.

2008 den önce işe girişliler vergi indirimi almak zorunda.
Vergi indirimi onaylandıktan sonra emeklilik talep edebilirsiniz.

emeklilik dilekçesi verdiğiniz an iş bitmiştir. Çıkış yapılacak...
Teşekkür ederim 2001 sigorta başlangıcım hocam saygılar...
merhaba, net bilgi vereyim.

6/8/2003 Tarihindeki Sigortalılık
Süresi/Başlangıcı
Sigortalılık
Süresi
Gün
Sayısı
12 yıldan Fazla 6/8/1991’den önce15 yıl3600
9 yıl – 12 yıl 7/8/1991-6/8/199415 yıl 8 ay3680
6 yıl – 9 yıl 7/8/1994-6/8/199716 yıl 4 ay3760
3 yıl – 6 yıl 7/8/1997-6/8/200017 yıl3840
0 yıl – 3 yıl 7/8/2000-6/8/200317 yıl 8 ay3920
6/8/2003 tarihinden sonra18 yıl4000

yüzde 60 olduğu için yukardaki tabloya tabiisiniz.

ve yukardaki şartları sağlıyor iseniz.

vergi indirimi için vergi dairesine başvuru yapıp vergi indirimi yazınız geldiğinde,

çalıştığınız işyerinizden 8 kodu ile yani emeklilik kodu ile çıkışınızı yapılması zorunludur.

işten çıkış yapıldığı an, gsm ile yada edevletten işten çıkış bildirgeniz görünüyorsa,

adresininiz bağlı olduğu SGK bürosuna gidip vergi indirimli emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. yanınızda engelli raporunuz ve vergi indirim yazınız olması gerekir,

2 ay sonra bağlanıyor maaş, ayın 1-31 arasında nezamn başvuru yaparsanız yapın maaşınız bir sonraki ayın 1inden itibaren hesaplanır.
Yanınızda engelli raporu ve vergi indirimi yazınız olması gerekir demişsiniz peki size bir sorum olacak beni tekrardan hastaneye sev etmiyecekmi sgk (bu arada raporum 2 sene süreli sağ bacağım diz üstünden ampute o raporu aldığım zaman kolumdan fizik tedavi görmediğim için ilk raporum süreli sonraki roparum süresiz olacak demişti kuruldaki memur ve kolumda fizik tedavi görmüş olmama rağmen hareket kısıklığı kaldı bu arada)
ben 2003 girişliydim 4400 günüm vardı yüzde 45 engelli raporu verildi vergi indirimi aldım 25.05.2023 de emeklilik başvurusu yaptım 01.06.2023 de maaşım bağlandı. ilk maaşı 17.07.2023 de cektim.
Benimde 2001 başlangıç ve 6700 primim var

anilmen

Üye
Üye
*VERGİ İNDİRİMİNİZ OLDUĞU İÇİN HASTANEYE TEKRAR SEVK OLMAZSINIZ.
*EMEKLİ İŞLEMLERİNİZ BAŞLAR MAAŞ BAĞLANIR.
*RAPORUNUZ SÜRELİ OLDUĞU İÇİN 2 YIL SONRA RAPORUNUZ DOLMADAN 2 AY ÖNCE TEKRAR RAPOR ALIP SGK ENGELLİ SERVİSİNE RAPORU TESLİM EDİYORSUNUZ.
*RAPOR SÜRENİZ DOLMASINA 2-3 AY KALA 182 DEN SAGLIK KURULU RANDEVUSU ALIP RAPOR TEKRARI OLARAK İŞARETLEYİP KURULA GİRİYORSUNUZ.
*ARTIK VERGİ İNDİRİMİ ALMANIZA GEREK YOK.

İsen Buga

Üye
Üye
Teşekkür ederim 2001 sigorta başlangıcım hocam saygılar...

Yanınızda engelli raporu ve vergi indirimi yazınız olması gerekir demişsiniz peki size bir sorum olacak beni tekrardan hastaneye sev etmiyecekmi sgk (bu arada raporum 2 sene süreli sağ bacağım diz üstünden ampute o raporu aldığım zaman kolumdan fizik tedavi görmediğim için ilk raporum süreli sonraki roparum süresiz olacak demişti kuruldaki memur ve kolumda fizik tedavi görmüş olmama rağmen hareket kısıklığı kaldı bu arada)

Benimde 2001 başlangıç ve 6700 primim var
Geçmiş olsun... sıkıntı olmaz keyifli bir emeklilik olacak bana göre.
Emekliliğinizin tadını çıkarırsınız inşeeeAllah.

MeyveliSoda

Üye
Üye
Emeklilik tablosuna göre zaten şartları yerine getirmiş gözüküyorsunuz. İşyerinizden alacağınız bir takım evraklar ile (evis.com dan bakabilirsiniz) engelli raporunuzla beraber e devletten başvurarak VERGİ İNDİRİM ORANI nızı onaylatınız. Onay yazınız geldiğinde iş yerinize emeklilik dilekçesi vererek Kıdem Tazminatınızı alıp (tavan 35.000 TL şuan) SGK ya emeklilik için başvuruda bulunabilirsiniz. Çıkış kodunuz 14 olacaktır. (Farklı bir durum yok ise)

Tekrardan hayırlı olsun

*VERGİ İNDİRİMİNİZ OLDUĞU İÇİN HASTANEYE TEKRAR SEVK OLMAZSINIZ.
*EMEKLİ İŞLEMLERİNİZ BAŞLAR MAAŞ BAĞLANIR.
*RAPORUNUZ SÜRELİ OLDUĞU İÇİN 2 YIL SONRA RAPORUNUZ DOLMADAN 2 AY ÖNCE TEKRAR RAPOR ALIP SGK ENGELLİ SERVİSİNE RAPORU TESLİM EDİYORSUNUZ.
*RAPOR SÜRENİZ DOLMASINA 2-3 AY KALA 182 DEN SAGLIK KURULU RANDEVUSU ALIP RAPOR TEKRARI OLARAK İŞARETLEYİP KURULA GİRİYORSUNUZ.
*ARTIK VERGİ İNDİRİMİ ALMANIZA GEREK YOK.
Çok teşekkür ederim çok güzel bilgiler verdiniz. Ben bir acemilik yapıp ve sgk daki memurun bana tüyo vermemesi üzerine ben ilk baştan malulen emekli olabileceğimi düşünerek sgk ya malulen emeklilik için müracaat ettim ve malesef 5.5 ay sonra bana red cevabı geldi çünkü malulen emekli olabilmek için en az % 60 gerekiyormuş ve benim amputem dize yakın olduğu için % 48 çıkıyor kalçaya yakın amputelerde ise % 50 çıkıyormuş o yüzden malulen emekli olamadım sonra memur bana vergi indiriminden erken emekli olabileceğimi söyledi ve beni malulen emeklilik için müracaat ettiğimde elimdeki engelli raporumun malulen emeklilik de kullanılmadığını benim iş göremez raporu almam gerektiğini söyleyip beni hastaneye tekaradan sevk etmişti neyse vergi indirimini alınca tekaradan hastaneye sevk etmezler dediniz buna çok sevindim inşaallah dediğiniz gibi olur...
Geçmiş olsun... sıkıntı olmaz keyifli bir emeklilik olacak bana göre.
Emekliliğinizin tadını çıkarırsınız inşeeeAllah.
Ah hocam ahh inşallah dediğiniz gibi olur benim tam 5.5 ayımı yediler sgk daki memurun bana tüyo vermemesi üzerine malulen emekli olabilmek için müracaat ettim ve tam 5.5 ay sonra red cevabı çıktı bacak amputesinde malesef malulen emekli olunmuyormuş nekadar garip bir durum değilmi? Bir insanı ayakta tutan ve yürümesini sağlayan uzvu bacaktır sonra bana vergi indirimi ile erken emeklilik için baş vurmam gerektiği söylendi memur tarafından peki bunu neden baştan söylemediniz yazık değilmi 5.5 aya dedim susuyor Allah karşımıza işini özverili bir şekilde yapan memurlar çıkartsin inşallah
Emeklilik tablosuna göre zaten şartları yerine getirmiş gözüküyorsunuz. İşyerinizden alacağınız bir takım evraklar ile (evis.com dan bakabilirsiniz) engelli raporunuzla beraber e devletten başvurarak VERGİ İNDİRİM ORANI nızı onaylatınız. Onay yazınız geldiğinde iş yerinize emeklilik dilekçesi vererek Kıdem Tazminatınızı alıp (tavan 35.000 TL şuan) SGK ya emeklilik için başvuruda bulunabilirsiniz. Çıkış kodunuz 14 olacaktır. (Farklı bir durum yok ise)

Tekrardan hayırlı olsun
merhabalar, evis.com çalışmıyor malesef ya yaşadığım şehirden dolayı yada sitede bir sıkıntı var.

Tekrardan hayırlı olsun
Merhabalar, evis.com çalışmıyor malesef ya yaşadığım şehirden dolayı yada sitede bir sıkıntı var. bmvdb.gov da girdim ordada herşey çalışıyor ama vergi indirimi sorgula kısmı çalışmıyor:( başka bir arkadaşta iş yerinden 8 numaralı kod yani emeklilik kodu ile çıkış yapmıcaksınız demişti ama şimdi aklım karıştı:) sizde 14 dediniz

anilmen

Üye
Üye
kesinlikle 8 kodu olacak, eger kıdem tazminat almak istiyorsanız, siz emekli oluyorsunuz 14 kodu olamaz...

Bu kod “Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi” tanımlanmıştır. İş sözleşmesi belirli bir süre içeriyor ise, sürenin sona ermesiyle beraber sözleşme kendiliğinden sona ermiş olması halinde bu kod seçilecektir. SGK Çıkış Kodu 8 Nedir? Bu kod “Emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme nedeniyle” tanımlanmıştır.

Çok teşekkür ederim çok güzel bilgiler verdiniz. Ben bir acemilik yapıp ve sgk daki memurun bana tüyo vermemesi üzerine ben ilk baştan malulen emekli olabileceğimi düşünerek sgk ya malulen emeklilik için müracaat ettim ve malesef 5.5 ay sonra bana red cevabı geldi çünkü malulen emekli olabilmek için en az % 60 gerekiyormuş ve benim amputem dize yakın olduğu için % 48 çıkıyor kalçaya yakın amputelerde ise % 50 çıkıyormuş o yüzden malulen emekli olamadım sonra memur bana vergi indiriminden erken emekli olabileceğimi söyledi ve beni malulen emeklilik için müracaat ettiğimde elimdeki engelli raporumun malulen emeklilik de kullanılmadığını benim iş göremez raporu almam gerektiğini söyleyip beni hastaneye tekaradan sevk etmişti neyse vergi indirimini alınca tekaradan hastaneye sevk etmezler dediniz buna çok sevindim inşaallah dediğiniz gibi olur...

Ah hocam ahh inşallah dediğiniz gibi olur benim tam 5.5 ayımı yediler sgk daki memurun bana tüyo vermemesi üzerine malulen emekli olabilmek için müracaat ettim ve tam 5.5 ay sonra red cevabı çıktı bacak amputesinde malesef malulen emekli olunmuyormuş nekadar garip bir durum değilmi? Bir insanı ayakta tutan ve yürümesini sağlayan uzvu bacaktır sonra bana vergi indirimi ile erken emeklilik için baş vurmam gerektiği söylendi memur tarafından peki bunu neden baştan söylemediniz yazık değilmi 5.5 aya dedim susuyor Allah karşımıza işini özverili bir şekilde yapan memurlar çıkartsin inşallah

merhabalar, evis.com çalışmıyor malesef ya yaşadığım şehirden dolayı yada sitede bir sıkıntı var.

Merhabalar, evis.com çalışmıyor malesef ya yaşadığım şehirden dolayı yada sitede bir sıkıntı var. bmvdb.gov da girdim ordada herşey çalışıyor ama vergi indirimi sorgula kısmı çalışmıyor:( başka bir arkadaşta iş yerinden 8 numaralı kod yani emeklilik kodu ile çıkış yapmıcaksınız demişti ama şimdi aklım karıştı:) sizde 14 dediniz
Hee unutmuşum ben vergi dairesine müracaat ederek evraklarımi elden verdim
kesinlikle 8 kodu olacak, eger kıdem tazminat almak istiyorsanız, siz emekli oluyorsunuz 14 kodu olamaz...

Bu kod “Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi” tanımlanmıştır. İş sözleşmesi belirli bir süre içeriyor ise, sürenin sona ermesiyle beraber sözleşme kendiliğinden sona ermiş olması halinde bu kod seçilecektir. SGK Çıkış Kodu 8 Nedir? Bu kod “Emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme nedeniyle” tanımlanmıştır.
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için...

MeyveliSoda

Üye
Üye

8 Emeklilik için şartların yerine getirilmesi
14 emeklilik için yaş hariç diğer şartların yerine getirilmesi demek.

Engelli de 14 oluyor genelde çünkü biz erken emekli oluyoruz yaşı beklemiyoruz.

Gry54

Üye
8 Emeklilik için şartların yerine getirilmesi
14 emeklilik için yaş hariç diğer şartların yerine getirilmesi demek.

Engelli de 14 oluyor genelde çünkü biz erken emekli oluyoruz yaşı beklemiyoruz.
Merhaba size sorum olucak cevaplarsanız memnun olurum. Şimdi işe başlayalı 20 gün oldu ve %78 raporumla engelli vergi indirimi aldım yeni onaylandı. Şimdi ben 6 ay sonra emeklilik dilekçesi verme hakkım oluyor yani primlerim doldu fazladan sadece 2 ci dereceden 18 yıla tabibim 18 yıl da 2 ağustosa denk geliyor. Şimdi işten çıkış yapıp yılımın dolmasını bekliyeceğim yani 6 ayı işten şimdi işten çıkacağım çıkış kodu öenmlimidir. Önemliyse hangi kod ile çıkış yaptırmalıyım şimdiden teşekkürler

berli

Üye
Üye
İş yerine vergi indirimi yazısı geldi sonra o yazı SGK’ya verildi, emekli olabilir kağıdı alındı ve hemen orada emeklilik müracaatı da yapıldı. SGK DYS’de tahsis hazırlama olarak görünüyor ama iş yeri çıkışı verilmedi henüz. En azından e-devlette görünmüyor çıkış işlemi. Yanlış bir şey mi yaptık arkadaşlar, bilen var mı?

sankili

Üye
Üye
vergi indirimi için başvuruda bulunanlar sgk,ya emekli müracatında bulunurken işten ayrılmış olması gerekiyor. (15.08.1991 ve öncesi 15 yıl-3600 prim günü yaş şartı yok)

Son düzenleme:
Tekerlekli Sandalye