Vergi indirimim kabul edilmedi. Emekli Olabilirmiyim?

yüzde41 engelli karşıkaya devlet hastanesinden alınmış raporum var vergi indirimi için başvurdum yüzde33 rapor verdiler ben sadece yüzde 41engelli raporumla ya nezaman emekli olabilirim sigorta girişim ssk= 10/11/1993 2305 günüm var sskdan bağkur primim devam etmektedir 4770de bağkurdada prim günüm var bağkurlu olarak çalışmaktayım
ikisinin toplamı 6775 gündür bu yüzde41 raporumla hangi yaşa tabi olarak emekli olabilirim vergi indirimi olmadan bu raporla emekli olabilirmiyim.

yardımlarınıza şimdiden teşekkürler 01/06/1972 doğumluyum

Sigorta başlangıcın SSK şimdi bağkur lu çalışıyorsun anladığım kadarıyla. Ve fakat vergi indirimi başvurunda rapor oranının %40'ın altına düşmesi işi biraz alangirli hale sokabilir. Ek olarak engelli emekliliğinde yaşa bakılmıyor. Bu arada bağkur mensubuyum derken esnaf bağkurumu nedir?

Esnaf bağkuruyum kurutemizleme dükkanım var çalışıyorum sene olarak erken emekli hakkım oluyormu. oluyorsa hangisi bana vuruyor yardımcı olursan sevinirim

Sakatlık oranını %40 -49 arası olduğunu varsayarak yazıyorum. 18 yıl, 4680 gün primle emekli olursun. Görünen o ki bağkur'dan emekli olmak için gereken şartları taşıyorsun. Bulunduğun ildeki SGK il müdürlüğüne başvurarak emeklilik talebinde bulunabilirsin...

Çok teşekkürler yardımın için ben vergi indirimi olmadan yüzde41 engelli raporumla bağkura hemen müracat edebilirim yani vergi indirim olmasada engelli olarak kademeli engelli sene indirminden yararlanmış oluyorum.

Şu an bağkur mensubu olduğun için ve bağkur mensubu engelli kapsamında emekli olacağından "vergi indirimi" belgesi almana gerek yok.

Bağ-Kur'lu Engellilerin Emeklilik Tablosu

•Çalışma Gücünde Kayıp Oranı yüzde %60 ve daha çok olanlar: 15 yıl, 3960 gün sigortalılık süresi
•Çalışma Gücünde Kayıp Oranı yüzde %50 – %59 arası olanlar: 16 yıl, 4320 gün sigortalılık süresi
•Çalışma Gücünde Kayıp Oranı yüzde %40-%49 arası olanlar: 18 yıl, 4680 gün primle emekli olurlar.

http://engelliler.gen.tr/f11/engellilerin-erken-emeklilik-sartlari-haklari-24169/

Halilcim burayı okursan yardımcı olur hayırlısı olsun pastayı hazırla:D

Önemli Not: Engelli emekliliği için müracaat ettiğinizde SSK mensubu iseniz, SSK mensubu, Bağ-Kur mensubu iseniz Bağ-Kur mensubu olduğunuzu ve “kademeli engelli erken emekliliğinden yararlanmak için müracaat” ettiğinizi özellikle belirtiniz. Zira engelli emekliliği müracaatlarında memurlar emeklilik başvurusu işlemlerini başlatırken “kademeli engelli erken emekliliği” için değil normal emeklilik için başlatabiliyor. Daha sonra bu durumu düzeltmek hem zaman alıyor hemde bir yığın angarya işle uğraşmanıza neden olabiliyor. Aynı şekilde “malulen emeklilik” için başvuruda bulunduysanız bunuda üstüne basarak belirtmenizde fayda vardır...

Bağ-Kur'lu Engellilerin Emeklilik Tablosu

•Çalışma Gücünde Kayıp Oranı yüzde %60 ve daha çok olanlar: 15 yıl, 3960 gün sigortalılık süresi
•Çalışma Gücünde Kayıp Oranı yüzde %50 – %59 arası olanlar: 16 yıl, 4320 gün sigortalılık süresi
•Çalışma Gücünde Kayıp Oranı yüzde %40-%49 arası olanlar: 18 yıl, 4680 gün primle emekli olurlar.

http://engelliler.gen.tr/f11/engellilerin-erken-emeklilik-sartlari-haklari-24169/

Halilcim burayı okursan yardımcı olur hayırlısı olsun pastayı hazırla:D
Başarcım o makaleyi okumama gerek yok. O makaleyi yazan benim zaten. :)

Kusura bakma Halil bey arkadaşın adıda Halil ona yazdım üye ol halilbey yardımcı olur dedim isimler çakıştı:D
Herzaman için ayrıca ilginize teşekkürler sayenizde bende rapor aldım.

Sevgili Arkadaşlar,

Şakası bile güzelken şimdi o şakayı gerçeğe dönüştürmeye ne dersiniz? Forum sayfalarında da olsa yeni emekli olan yada engelli raporunu yeni alan yada 2022 maaşı bağlanan kişiyi kısaca olumlu olan her gelişmeyi pastayla temsili olarak kutlasak?

Nice pastalı kutlamalar dileğimle...

Merhaba halilbey bağkura gittim kademeli engelli erken emeklilik için dilekçe verdim dilekçemi kabul etmediler öyle bir yasa yoktur sen anca 52 yaşında emekli olursun dediler öyle bir yasa varsa bize göstersinler dedi ne yapacam bir yol gösterebilirmisiniz. Daha önce vergi indiriminden faydalanamadığım için ancak 52 yaşında olursun dediler bağkurda yüzde 41 engelli olanlar emekli olamaz dediler.Dilekçe verseniz bile boşa vermiş olursunuz dediler. Bağkurdan vergi indirimine gitmeden yüzde 41 raporla emekli olamıyozmu.Kanunda herhangi bir değişiklik oldumu.

Tekrar ediyorum. Çalışma Gücünde Kayıp Oranı yüzde %40-%49 arası olanlar bağkur dan 18 yıl, 4680 gün primle emekli olurlar. Size bağkur dan emekli olmazsın diyen memura 5510 sayılı yasanın 28 inci maddesinin 5 inci fıkrası'na bakmasını söyleyin. Yine sizi dinlemezse bir üst memura (müdür yardımcısı gibi) çıkıp derdinizi anlatın.

Halil bey ikinçi kez gittim karşiyaka sgk il müdürlühüne dilekcemi aldılar dilekcemde şunu yasdım kademeli engelli erken EMEKLİLİK yaralanmak istiyorum dedim sisin de didiyiniz gibi ben aynısını söyledim sonra dilekcemi aldılar halil bey bana yardımcı oldugun icin teşekürler

Halil bey arkadaş daha önce vergi indirimi için başvurmuş 4/B İTİRAZ DİLEKÇESİ. 5510/28-5 MADDEYE GÖRE İŞLEM YAPILMASI.diye bundan 33 almış 41 olan raporu 33 düşmüş direk elindeki yüzde41 raporla vergi indirmi olmadan girseydi emekli olacaktı şimdi yüzde 41 hastanenin raporu duruyor fakat onların elinde 33 vergi indirimi için başvurduğu rapor var onlar elindeki raporu geçerli kılarlarsa nasıl emekli olacak bende çözemedim bendekarşıyaka devlet hastahanesinde onunla aynı heyete beraber girmiştim sonra sizin formdaki yazıları görünce onada söyledim o kurutemizleme dükkanı olduğu için hem vergi indirimi hem emekli olayım diye başvurdu ozaman sonuç 33 çıktı alamadı direk başvuru yapsaydı sorun olmucaktı sanıyorum karşık işler biraz daha önce sizin formu görseydi bunlar olmucaktı.

Şimdi anladım. Bunları daha önce anlatsaydınız verilen cevaplar farklı olurdu tabi. Her zaman söylüyoruz. Soru sorarken durumunuzu, yaptığınız işlemleri detaylı şekilde açıklayınki bizde ona göre yanıt verelim. İlk baştan söyleseydiniz durum çok farklı olurdu. Örneğin vergi indirimi başvurusunda "hastanenin verdiği oran geçerlidir" diye verilmiş bir hüküm var. Hastane size %41 oran vermiş fakat ankara bu oranı %33 düşürmüşse o zaman yukarda verdiğim hükme dayanarak hukuki süreç başlatabilir ve % yüz kazanırdınız. Bu arada vergi indirimi için ne zaman müracaat etmiştiniz? Üzerinden çok zaman geçmemişse itiraz hakkınızda var...

Sayın halil bey senide meşkül ediyoruz benim sorum bitmiyor vergi indirimi cıkıçtahrihi 31 10 2013 dur iytiraz dilekce versem gecerli olurmu ve mahkemeye versem

olurmu hangi mahkemeye versem bilmiyorum teşekürler

Estefurullah bu sitede dilediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Burası sorulara cevap vermek için açıldı.
Konuya ilişkin sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel in görüşlerini aşağıya aktarıyorum...

Yetkili olan, Şişli Etfal Hastanesi’nden yüzde 43 oranlı rapor alıp vergi indirimi için Maliye’ye müracaat eden E.Ö. ‘nün yüzde 43 raporu, Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu tarafından yüzde 35’e düşürmüş ve vergi indirim talebi reddedilmiştir. Bunun üzerine Vergi Mahkemesinde dava açan okurumuz, davayı kazanmış ve söke söke mahkeme eliyle vergi indirim belgesi almıştır.

Mahkeme Merkez Sağlık Kurulu değil hastaneler yetkilidir diyor

Mahkeme kararına göre, “ilgili Yönetmelik hükmünden de anlaşılacağı üzere özür oranının yüzde olarak belirleme yetkisi Yönetmelik eki listede sayılan sağlık raporlarını düzenlemeye yetkili olan sağlık kuruluşlarına tanınmış, sağlık raporlarında yer alan sakatlık bulgularına göre sakatlık oranının yüzde olarak belirleme konusunda Merkez Sağlık Kuruluna herhangi bir yetki tanınmamıştır…” demiştir.

Dava eden belgesini alıp emekli olur

Danıştay ve Vergi Mahkemelerine göre, Maliye Bakanlığının merkez sağlık kurulunun rapor oranını düşürme yetkisi yoktur. Öyleyse bu güne kadar rapor oranları düşürülerek, vergi indirim belgesi alamayanlar dava ile bu belgeleri alıp emekli olabilirler.

Davayı nasıl açacaksınız?

Dava açmak için elinizde en geç 30 gün içinde alınmış bir red kararı olması gerekir. Zira, vergi mahkemelerinde dava açma süresi red kararının elinize ulaşma tarihinden itibaren 30 gündür. Bu sebeple geçmişte red alanlar, yeniden Maliyeye vergi indirim belgesi almak için müracaat etsinler, yeniden red gelirse de gidip vergi mahkemelerinde dava açsınlar. Davadan sonra replik ve düplik (cevap ve cevaba cevap) dilekçelerine de yasal süresi içinde cevap verirseniz davanızı kazanırsınız.

Geri