Vergi indiriminden yararlanabilir miyim?

yasminn

Üye
Üye
öncelikle söyliyiyeyim vergi indirimi mevzusunu tam olarak anlamış deilim.
evde bakım aylığı alma hakkımın olduğunu, engelli olduktan 2 yıl sonra öğrenmiştim.
malulen emekliliğe başvurma hakkımın olduğunu da...

"vergi indirimi" diye okuyorum her yerde ama ne kadar forumları okusamda anlayamadım.
15 yıl sigortalılığım ve 1600 gün primim var. eksik günleri bağ-kur yoluyla ödüyorum.
vergi indirimi için birşey yapabilir miyim? böyle bir hakkım var mı?

sevgiler, yasemin can

İsen Buga

Üye
Üye
Bağkurlular vergi indiriminden faydalanabilir.
Devlete ne kadar vergi veriyor iseniz (Gelir vergisi) engel derecenize göre o kadar da indirim alabilirsiniz. Yani Vergiye indirim geldiğinde fazla ödenen miktar devlete gitmeyecek size geri yansıyacak.

MAlül emeklilik kavramı Bağkur ol, emenkli sandığı ol yada SSK farketmiyor.

Yapmanız gereken bulundugunuz ilde Defterdarlık Binasında özürlüler birimine gidip vergi indiriminden faydalanmak istediğinizi söylemek.

yasminn

Üye
Üye
ama ben 2 aydır bağ-kura ödeme yapıyorum yani 15 yıl ssklı çalıştım 2 ay içinmi uğraşmış olacağım? ssklılar için geçerli deil mi? tşkler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
yasmin isteğe bağlı prim ödüyorsan vergi indiriminden yararanamazsın. Vergi indirimi aktif çalışma yaşamı içinde olan engelliler için geçerlidir. Emekliliğine 2 ay kalmışsa hiç uğraşmaya değmez. Zaten vergi indirimi başvurun onanana kadar emekliliğin gelmiş olur.

yasminn

Üye
Üye
haklısınız halil bey, teşekkürler

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sevgili Yasminn,

Her şey gönlünce olsun ve inşallah çok yakında malulen emekli olursun. Bir de evde bakım maaşı alsan ne kadar iyi olur ve umarım istediğin şekilde yaşamına devam edebilmen için iki maaş yeterli olur. Bu ülkede engelli bir bayan olarak çocuğuyla bir başına yaşamak ne kadar meşakkatlidir çok iyi bilirim ve sevgili arkadaşım senin adına en güzel yarınların, umut dolu günlerinin emekliliğinle birlikte katlanarak artacağına inanıyorum.

Son gelişmeleri paylaşırsan sevinirim hani yolun sonundaki ışığı gördüğünde diyeyim :) emekli maaşını ve yanında evde bakım maaşını aldığında yazarsan inan ki içim huzur dolacak bunu benim için yapabilir misin?

Her şey gönlünce olsun dileklerimle,

mehmetkpss

Üye
Üye
slm arkadaşlar ben engelliyim engelli vergi indiriminden faydalanıyorum benim bakmakla yükümlü olduğum engelli olan babam için vergi indirimi için başvurabilirmiyim. not. ben 3.derece babam ise 2. derece engelli

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bunu defterdarlığa sorunuz. Daha önce böyle bir konuyla hiç karşılaşmadığım için fikrim yok. Bilen arkadaşlar varsa konu altına yazsın lütfen.

Tekerlekli Sandalye