Yeni ÖTV Oranlarının Engellileri Nasıl Etkileyeceği Belli Oldu

kutlay

Üye
Üye
Hocam pejo 308 sordum araç fiyatı 100400 lira yüzde kaç ötv indirimi olur 60 mı acaba

kosovali1

Üye
Üye
90 raporuyla indirimli araba aldim surenin dolmasina 2ay var satisini yapabilirmiyim lutfen acele bilgi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Süre dolmadan satarsanız aracı alırken ödemediğiniz ÖTV yi ödemek zorunda kalırsınız.

yasirguray

Üye
Üye
Süre dolmadan satarsanız aracı alırken ödemediğiniz ÖTV yi ödemek zorunda kalırsınız.
süresi dolmadan araç satılırsa ötv kdv alıcı mı satıcı mı öder?
bir de sorum olacaktı: 2016 yılında fiat doblo taksi ruhsatlı araç aldım. kamyonetten tekrar taksiye çevrildiği için 45.000 TL'lik araca 70.000 TL fiyata çıkartıp yeniden ötv kdv hesaplaması yapıldı. bu böyle olacak dendi. ben de bir şey diyemedim. engelli oranım %96. araç 1.600cm3

terlikcidede03

Üye
Üye
halil abi benim %80 agır engelli raporum var ruhsal benim arac alabiliyormuyum

badaralı

Üye
Üye
Halil bey selamlar. Babama%80 engelli raporu alacağız insallah. % 80 de 1600 motor aracin otv muafiyeti varmi Bu Raporla otomatik vites araç alabilir miyiz. Ayrıca bu aracı çocukları olarak biz de kullanabilirmiyiz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=18353]terlikcidede03[/MENTION] Ruhsal hastalığı olanların ÖTV den faydalanması için rapor oranlarının yüzde 90 ve üstü olması gerekir?
[MENTION=19189]badaralı[/MENTION] Babanızın tam olarak engeli nedir? ve aracı kullanmak için özel bir tertibata ihtiyaç duyuyor mu?

badaralı

Üye
Üye
Halil bey heyet işimiz henüz bitmedi. Ama hematoloji 70, işitme 35, nefroloji 40 verdi. Yarın kbb ve kardiyoloji var, sonuç ne çıkar bilemiyorum. Babamın araç kullanmak için özel tertibata ihtiyacı yok. Teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anladım. Bu durumda babanızın ÖTV indirimli araç alabilmesi için rapor oranının %90 ve üstü olması gerekiyor. eğer dediğim oranda rapor alırsanız aldığınınız rapora satın alacağınız aracı araçta özel tertibat olmayacağından sürücü belgesi olan herkes kullanabilir.

badaralı

Üye
Üye
Halil bey çok şükür muayene işini bitirdik. Evrakları heyete teslim ettik. Ancak 2 ay sonraya gün verdiler. Niçin bu kadar uzun süre veriyorlar. Heyette oranların düşürülmesi ihtimali varmı. Teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Her ildeki yoğunluğa göre verilen süreler değişiklik gösteriyor. Heyette oran düşme olacağını pek sanmıyorum.

badaralı

Üye
Üye
Halil bey bulunduğum ilde dernekler için projeler yazıp çeşitli kurumların hibelerinden faydalanmalarini sağladım, özellikle bir ilcemizdeki engelliler derneği içinde projeler yazdım. Hatta bir kurumdan projenin kabul edildigini de yeni öğrendim, sizden isteğim, Türkiye de engelli oranları ile ilgili geçerli ve güvenilir istatistiki bilgiler varmı? Il il bölge bölge, hazırlayacağım yeni projelerde kullanmak için bu bilgilere nasıl ulaşabiliriz. Teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba badaralı, sanırım hangi ilde kaç engelli var, engel grupları nedir diye yapılmış bir istatistiki veri varmı diye soruyorusunuz. Eğer doğru anladıysam sağlıklı bir istastiğe ulaşacağını pek sanmıyorum. Zira türkiye'de yaşayan engelli sayısı bile kesin bilinmiyor. Kimilerine göre 9 kimilerine göre 12 milyon.

Muhammed Mustafa

Üye
Üye
%90 altı engelliler 1600 cc ve altı araçlarda zaten ötv den muaf yüzde kaç olursa olsun niye bu kadar kafanız karışıyor ki çok net

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Ben bugün VOLKSWAGEN bayisini aradım ortopodik engel olmadığı sürece %90 altında olanlat ÖTV indiriminden fazydalanamaz dediler hatta 3 ildeki bayiyi aradım. raporum kalp ve cildiyeden dolayı %66 ve süresiz verildi. Buna rağmen alamazsınız herhangi bir indirim uygulanmaz dediler

Muhammed Mustafa

Üye
Üye
B sınıfı ehliyetim var ve raporu 1 hafta önce aldım tam teşekküllü devlet hastanesinden. Aracı norml şekilde kullanacam herhangi birşey yaptırmadan. Birde aldığım aracı babamda kullanabilir mi?

Muhammed Mustafa

Üye
Üye
Ben bugün VOLKSWAGEN bayisini aradım ortopodik engel olmadığı sürece %90 altında olanlat ÖTV indiriminden fazydalanamaz dediler hatta 3 ildeki bayiyi aradım. raporum kalp ve cildiyeden dolayı %66 ve süresiz verildi. Buna rağmen alamazsınız herhangi bir indirim uygulanmaz dediler

B sınıfı ehliyetim var ve raporu 1 hafta önce aldım tam teşekküllü devlet hastanesinden. Aracı norml şekilde kullanacam herhangi birşey yaptırmadan. Birde aldığım aracı babamda kullanabilir mi?

balkesli

Üye
Üye
bu engeller ve oranla ötv indirimli araç alamazsınız bayiinin dediği gibi ortopedik engeli olmayanlar ötv indiriminden yararlanabilmesi için engel oranının en az %90 olması gerekir.

Tekerlekli Sandalye