Yeni rapor almak için birinci raporun üzerinden süre geçmesi gerekiyormu?

snowflake

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar , şimdi ben 5 ay önce numune hastanesine engelli raporu almak için başvurdum, 2 gözümdede doğuştan görme kaybı ve -5.5 miyop var, özel hastahaneden olan bi raporumda var "durum bildirir raporu" orda yazıyor hastamızın görme seviyesi gözlükle 0.2 dir diye, fakat numune hastahesinde doktor hiç ayrıntılı incelemeden etmeden yazdı kağıda banada %18 rapor verdiler, fakat %40 olmadığı için hiç bir işime yaramıyor, yarın bi yakınımızın yönlendirmesiyle ankara hastahanesine gidicem bi göz doktorunun yanına durumumu anlatıcam işte özel hastaneden aldığım raporu göstericem, o da bana durumumu ayrıntılı inceleyip, yani göz anjiyosu vs gibi tetkikler yapıp heyet raporunu almama yardımcı olucak,yani hakkım olanı ayrıntılı inceleyip vericek...Şimdi sorum şu, 6 ay geçmeden ben bu raporu almak için başka hastaheneye başvuramammı? yani numuneden aldığım raporun üstünden min. 6 ay mı geçmesi lazım yeni bi rapor almak için?
İkinci sorumda ben bu raporu aldığımda tek bir raporla bütün hayatım boyunca engelli kadrosundan işçi ve memur kadrolaına başvurabilirmiyim, yoksa her başvuru yapıcağım işyeri için ayrı heyet raporumu almam gerekir?
Teşekkürler

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Almış olduğunuz raporu yeni rapor yönetmliği çıkmadan önce almışsınız yeni rapor yönetmliği biraz daha genişletildi, yeni rapor için ankara hastanesine gidip başvuru yapıp yeni rapor alabilirsiniz, yeni yayınlanan rapor yönetmeliğine göre oranınız biraz daha yükselecektir, ama ne kadar verilir bilemiyorum, sınavlar için rapor fotokopisini kabul etmezler dolayısıyla sınavına girecegin kurumun senden rapor isteme hakkı var, 1 raporu bir çok kurumda kullanamazsınız çünkü kurumlar genellikle asıl rapor isterler. Ama siz yinede %40 oranda bir rapor alırsanız bir kaç fotokopisini çektirip aslı gibidir diye imzalatın kabul eden kurumlara aslı gibidir raporunu verirsiniz.
Eski rapora itirazla ugraşmayın yeni rapor çıkartın daha iyi bunun için rapor yönetmeliğinde bir süre yazmıyor ama sağlık kurulu kalemi ne diyecek bir gidip görüşün.

snowflake

Üye
Üye
Çok teşekkürler Mehmet Bey ilginize, fakat benim anlamadığım şu bu rapor sürekli olacak ve yani daha öncede dedğim gibi her doktor aynı şekilde incelemiyor, ya eğer ben şimdi %40 alıp o nu bir yerde kullandım diyelim (raporun aslını istediler diyelim) sonra tekrar rapor çıkartmaya gittiğimde bu sefer ayrıntılı incelemeyip %40 ın altına çekerlerse ne olacak oranı? Ne kadar saçma her yer için ayrı rapor istenmesi, sakat kimlik kartı bu işi görmez mi? Mesela bana sormuşlardı ne için alıcaksın raporu diye ona göre form doldurmuştum, bende engelli kartı ve sakat iş için olan formu doldurtmuştum, şimdide mi aynı formu doldurayım? Ordaki sakat iş ne anlama geliyor?
Teşekkürler

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Dediğim gibi raporun bir kaç fotokobisini çıakrtıp aslı gibidir diye imzalatın yanınızda bulunsun, evet sürekli ibareli raporu ve yönetmelikten sonra çıkartılan raporlar sürekli ibaresi olursa geçerli olur, ancak dediim gibi kurumun birine verirsen diger kurum fotokopi istemeyebilir, yada aslınıda görüp fotokopiyi kabul etmek ister o yüzden maalesef yapılacak birşey yok, daha önce %40 verip iyileşme söz konusu olmadan bu rakamın altına neden düşsünlerki itiraz edersiniz, daha önce %40 almıştım sağlık durumumda ilerleme olmamasına ragmen oranım düşürülmüştür dersiniz, uygulama böyle yapılacak birşey yok.

snowflake

Üye
Üye
Konu anlaşılmıştır hocam çok teşekkürler tekrardan.

Tekerlekli Sandalye