Yeni yonetmelikle

Selcuk52

Üye
Üye
evde bakım bir kişi bile hanede, sigortali olursa bakım maası kesişmiyormuş bu dogrumu arkadaşlar haberlerde izledim

veli 1500

Üye
Üye
ingiliz oyunu inanmayın lnnn
Yalannnn

Yalnız Kartal

Üye
Üye
arkadaşlar lütfen yardımcı olun benim busene stajer olarak işe gircek sigortaya giriş olcak diye bakım maşı kesilcekmiş gelir geçmesede bu haksızlık deyilmi

İsen Buga

Üye
Üye
arkadaşlar lütfen yardımcı olun benim busene stajer olarak işe gircek sigortaya giriş olcak diye bakım maşı kesilcekmiş gelir geçmesede bu haksızlık deyilmi
Kurumla neden görüşmüyorsunuz?
Staj sigortası sizin sigortalı olduğunuzu beyan ettirir ve kanımca(kurumla görüş belki hatalıyımdır) bakım maaşı kesilmesi gerekir. Sigortalı biri olacağınız için diye düşündüm. Mantıken kesilmesi gerekir. Sigorta bitiminde bağlatırsınız.

Timsah

Üye
Üye
Sen calisabiliyorsan bakim maasi alman haksizlik degilmi calisabilen bir kisi nasil agir engelli olur

Yalnız Kartal

Üye
Üye
sorum yanlış anlaşıldı ben kardeşimin bakıcısıyım 5 yıldır bakımmaşı alıyorum fakat benim lıse 4 geçen oğlum var meslek Lisesini okuyor eylüldede stajer olarak ise gircek ama gelirimiz geçmiyor kaymakanlığa sordum işe gireceği için kesilcekmiş yani sigorta giriş olduğu için kesilcekmiş onun için sordum benim durumda olan varmı bu haksızlık deyilmi

Özge52

Üye
Üye
Arkadaşlar benim e devletinden ptt kurum ödemelerinde aile destek ödemesini başka bir hesaba aktarabilirmiyim aktarıcam hesap bana ait değil bide ilk defa aktarım yapıcam telefon onayı falan istiyormu numaram değişti çünkü

Timsah

Üye
Üye
Bakim maasina kaymakamlik değil sosyal hizmetler bakiyor ayrica siz staj sigortasi olduğunu yani okuldan belge alip sosyal hizmetlere götürün kesemezler böyle saçmalık olurmu bu memurlar kafalarina göre kanun koyuyor gelirin geçmiyorsa kesemez cokts zorlarlarsa oglunuzu baska yere ikametinini alabilirsiniz

Lavinsu

Üye
Üye
Bnmde böyle bı sıkıntım var kızım bu sene staj gorecek nasıl olacak bnde bilmiyorum yani 2022 maaşını keserlermi

Timsah

Üye
Üye
Bizde yasadik lisede unuversitede ama staj sigortasi oldugu icin geliri asmadigi surece kesemezler

Ali1984

Üye
Üye
Peki ev alınırsa bakım maaşı kesilir mi ? Varmı bilgi sahibi arkadaş

ftm

Üye
Üye
sorum yanlış anlaşıldı ben kardeşimin bakıcısıyım 5 yıldır bakımmaşı alıyorum fakat benim lıse 4 geçen oğlum var meslek Lisesini okuyor eylüldede stajer olarak ise gircek ama gelirimiz geçmiyor kaymakanlığa sordum işe gireceği için kesilcekmiş yani sigorta giriş olduğu için kesilcekmiş onun için sordum benim durumda olan varmı bu haksızlık deyilmi
Bakım maaşı sigorta var diye kesilmez fakat kuruma bilgi vermeniz lazım ihmal etmeyin sakın

septik

Editör
Editör
Bnmde böyle bı sıkıntım var kızım bu sene staj gorecek nasıl olacak bnde bilmiyorum yani 2022 maaşını keserlermi
Staj sigortanın kapsamı ise kişinin geçirmiş olduğu meslek hastalıklarını ve iş kazalarını içerir, dolayısı ile kişi normal prime esas sigortalı sayılmaz. Sadece staj süresince kendisine ödenecek olan para engelli maaşı alınan haneye gelir olarak eklenir.

Peki ev alınırsa bakım maaşı kesilir mi ? Varmı bilgi sahibi arkadaş
Ev alınırsa o ev boş duracaksa rayiç değerinin 120/1 i gelir sayılır, kiraya verilecekse 240/1 i ve kira geliri haneye gelir olarak eklenir.

Bakım maaşı alınan hende sigortalı işe girildi diye maaşı kesilmez, sadece işe girildiği için bir gelir söz konusu olur o gelirde hane gelirine eklenir, eğer işe girildiği halde kişi başı 7600 tl kişi başı gelir aşılmıyorsa sorun olmaz. Yalnız ister engelli maaşı olsun isterse bakım maaşı hane kişi sayısı ve hane gelirindeki artış kurumlara bildirilmek zorundadır.

Rabia çalışkan

Üye
Üye
Staj sigortanın kapsamı ise kişinin geçirmiş olduğu meslek hastalıklarını ve iş kazalarını içerir, dolayısı ile kişi normal prime esas sigortalı sayılmaz. Sadece staj süresince kendisine ödenecek olan para engelli maaşı alınan haneye gelir olarak eklenir.

Ev alınırsa o ev boş duracaksa rayiç değerinin 120/1 i gelir sayılır, kiraya verilecekse 240/1 i ve kira geliri haneye gelir olarak eklenir.

Bakım maaşı alınan hende sigortalı işe girildi diye maaşı kesilmez, sadece işe girildiği için bir gelir söz konusu olur o gelirde hane gelirine eklenir, eğer işe girildiği halde kişi başı 7600 tl kişi başı gelir aşılmıyorsa sorun olmaz. Yalnız ister engelli maaşı olsun isterse bakım maaşı hane kişi sayısı ve hane gelirindeki artış kurumlara bildirilmek zorundadır.
Kişi başına düşen gelir nasil hesaplanıyor

Hzeyneb

Üye
Üye
Ya evde bakım niye kesilsin ki

veli 1500

Üye
Üye
Arkdaşlar aile destek parası nekadar oldu

septik

Editör
Editör
Kişi başına düşen gelir nasil hesaplanıyor

YEDİNCİ BÖLÜM

Gelir Durumunun Tespiti, Yardımının Durdurulması ve Sonlandırılması

Gelir durumunun tespiti

MADDE 14-
(1) Evde bakım yardımından yararlanacak kişilerin geliri aşağıda yer alan hususlara göre tespit edilir:

a) Hanede ikamet eden tüm bireylerin elde ettiği;

1) Tespit veya beyan edilen aylık net maaş, ücret, nafaka, yevmiyenin aylık tutarları ile her ne ad altında olursa olsun elde edilen diğer gelirlerin yıllık tutarının aylık ortalaması,

2) Hanenin ikamet ettiği konut haricinde diğer konutları için takdir edilen veya beyan edilen rayiç bedelinin 240’ta biri ve takdir edilen veya beyan edilen aylık kira getirisinin toplamı,

3) İkamet edilen konut haricindeki konut için kira geliri elde edilmiyorsa veya kira geliri beyan edilmiyorsa konutun rayiç bedelinin 120’de biri,

4) Dükkânlar için takdir edilen veya beyan edilen rayiç bedelin 240’ta biri ve takdir edilen veya beyan edilen aylık kira getirisinin toplamı,

5) Dükkân için kira geliri elde edilmiyorsa veya kira geliri beyan edilmiyorsa dükkânın takdir edilen veya beyan edilen rayiç bedelinin 120’de biri,

6) Hanenin depo, arsa, arazi, tarla ve benzeri için rayiç bedelin 240’ta biri ve takdir edilen veya beyan edilen zirai/ticari/kira ve benzeri getirilerinin toplamı,

7) Hanenin binek aracı için aracın kasko veya rayiç bedelinin 120’de biri,

8) Hanenin ticari/zirai amaçlı aracı için aracın kasko bedelinin 120’de biri, kasko bedelinin belirlenememesi halinde ise rayiç bedelinin 120’de biri ile bu araçların takdir edilen veya beyan edilen aylık zirai, ticari, kira ve benzeri getirilerinin toplamı,

9) Hanenin büyük ve küçükbaş hayvanları için il/ilçe tarım ve orman müdürlüklerinden temin edilen yıllık getiri miktarının aylık tutarı,

10) Hanenin tespit veya beyan edilen banka mevduatı gibi menkul serveti için faiz oranına göre hesaplanacak aylık getirisinin iki katı tutarı,

11) Bakanlık tarafından ödenen düzenli ve düzensiz yardımlar, koruyucu aile ödemeleri, burs, harçlık gibi nakdî olarak verilmekte olan sosyal yardımların aylık ortalaması,

12) Yıllık tarımsal destek geliri tutarının aylık ortalaması,

13) Aynı hanede ikamet etmemesine rağmen nafaka yükümlüleri tarafından sağlanan destek tutarı,

14) Uzun vadeli sigorta kolları açısından zorunlu olarak sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışanların gelirleri,

15) Diğer gelirlerin toplamının aylık ortalaması,

dahil edilerek yapılan hesaplama ile belirlenir.

b) Vergi indirimlerinden faydalanılarak alınan ve engelli adına kayıtlı olan araçlar için vergiler indirilmiş tutarın 120’de biri dikkate alınarak hanenin geliri hesaplanır.

c) (a) bendinde yer alan taşınır ve taşınmazların rayiç bedellerine ilişkin değerlendirme; ilgisine göre kasko bedelleri ve ilgili belediyeler ile tapu müdürlüklerince bildirilen değerlere göre yapılır.

ç) Bilgi sistemlerinden tespit edilemeyen gelirler için yazılı beyan esas alınır.

Yardımın durdurulması ve sonlandırılması

MADDE 15-
(1) Evde bakım yardımı il dışı adres değişikliklerinde değişiklik tarihi itibarıyla durdurulur. Kişinin nakil talebinde bulunması halinde dosya Bakanlık bilgi sistemi üzerinden il müdürlüğüne gönderilir. Yeni ikamette yapılan inceleme sonucunda hizmetten yararlanma koşullarının devam ettiğinin tespiti halinde yardım tekrar başlatılır. Kişinin 90 gün içerisinde yeni adresine nakil için talepte bulunmaması halinde hizmet sonlandırılır.

(2) Evde bakım yardımı aşağıdaki hallerde sonlandırılır:

a) Engelli bireyin veya bakım verenin vefatı halinde, vefat tarihinde.

b) Bakım verenin değişikliği veya feragati halinde, dilekçenin verildiği tarihte.

c) Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelir toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgari ücretin aylık net tutarının 2/3 ünden fazla olması halinde, gelir değişikliğinin gerçekleştiği tarihte.

ç) Engelli bireyin özel bakım merkezi veya bakım ve rehabilitasyon merkezine sürekli olarak yerleştirilmesi durumunda kuruluşa yerleştiği tarihten bir gün önce.

d) Evde bakım yardımından faydalanmakta iken engelli bireyin veya bakıcının tutuklu veya hükümlü olarak ceza infaz kurumlarında kaldığının tespit edilmesi halinde, ceza infaz kurumlarına girildiği tarihte.

e) Bakım verenin, yükümlülüğünü yerine getirmediğinin tespit edildiği tarihte.

f) Bakım verenin bakıma ihtiyacı olan engelli birey ile bakım raporunda belirtilmesine rağmen, fiilen aynı hanede ikamet etmediğinin tespit edilmesi halinde, tespit tarihinde.

(3) Sağlık raporu süresinin sona ermesi durumunda yardım durdurulur. Rapor süresinin bitiminden itibaren 6 ay içinde alınan sağlık raporunun bu Yönetmelikte belirlenen koşulları sağlaması ve gelir kriterinin de uygun olması durumunda yardım durdurulduğu tarihten itibaren devam ettirilerek hak edilen tutarlar takip eden ilk ödeme döneminden itibaren ödenir. Yeni alınan sağlık raporunun tam bağımlı ibaresini içermemesi halinde yardım sağlık raporu süresinin dolduğu tarih itibarıyla sonlandırılır.

(4) Evde bakım yardımı sonlandırılması işlemlerinde Bakanlık bilgi sistemleri üzerinden il müdürlüğü onayı alınarak sonlandırma işlemi yapılır.

(5) Evde bakım yardımından yararlanmakta olan engelli bireylerin sağlık raporlarının sahte olduğunun tespiti halinde yardım derhal sonlandırılır ve ödeme yapılmış tutarlar genel hükümlere göre ilgililerden tahsil edilir.

Tekerlekli Sandalye