Yeni Yonetmelikte Evde Bakim Maaşı Almak Zorlasti mi ?

Dzeko

Üye
Üye
Evde engelli bakım aylığı için gelir testi yapiliyor yalnız 26 mayısta yayınlanan yönetmeliğe göre gelir kriterleri genişlemiş gibi görünüyor. Çoğu kişi yönetmeliği okumadigindan durumdan bir haber.

Mağdur olmamak için Yayınlanan yönetmeliğin 7. maddesini dikkatle okumak ve buna göre gelir testini mutlaka tekrardan yaptirmak lazım.Geliriniz geçerse bunun devlete geri ödemesi var bunu unutmamak lazim

Kendi adıma konusuyorum aldığımız evde bakim aylığınin temmuzda kesilme ihtimali var.

Halbu ki gazeteler de müjde olarak evde bakım hizmeti verenlere sigorta +1500 TL ek ödeme yapilacak diye haber verilmişti.

Ben gibi çoğu aile bu gelir kriterlerine göre mağdur olabilir. Bu ekonomik şartlarda ALLAH herkesin yardımcısı olsun.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Alakası yok. Yönetmelikte değişen bir şey de yok.

Dzeko

Üye
Üye
Alakası yok. Yönetmelikte değişen bir şey de yok.
Yönetmeligin 7. Maddesini okudunuz mu ?
Mesela evinizi kiraya verirseniz kira geliri +evin rayiç bedelinin 240/1 i ekleniyor

Öğrencilerin aldığı burs ve harçlığı da gelire eklemişler nasıl değişen birşey goremediniz ?

Bakanlık tarafından ödenen düzenli ve düzensiz yardımlar, koruyucu aile ödemeleri, burs, harçlık gibi nakdî olarak verilmekte olan sosyal yardımların aylık ortalaması,

Mağdur olmamak için gelir testi yaptırılmali bunun geri ödemesi de var.

Temmuzda artacak memur emekli maaşlarına bu eklenen kriterleri de eklerseniz çoğu aile mağdur olabilir.

Asgari ücrete gelen zam ile memur emekli maaşına gelen zamlar arasinda büyük fark olacak

Dzeko

Üye
Üye
nesi yok hocam evde araç varsa burs alan öğrenci varsa hepsi dahil edilecek. bunlar çoğu kişiyi etkileyecek
Malesef okumayı seven bir toplum olmadığımız için bunlari fark edemiyoruz.
Memur ve emekli maaşına ciddi oranda zam gelecek. Ama asgari ücret 10.500
12 000 TL arasında olursa fark açılacaktır buna yukardaki rayiç bedeller ve diğer kriterler eklenince mağduriyet yasanabilir. Mutlaka ama mutlaka gelir testi yaptırılmali bunun geri ödemesi de var.

Çoğu kişi yönetmeliğin 7. Bolumunde yapılan gelir kriteri degisikliklerini detaylı okumadigindan degisen birşey yok saniyor

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yeni yönetmelikte ÖTV indirimli alınan aracın 120 de biri kişi başı gelire dahil edilir diyor. Bu önceden yoktu ve yasal boşluk nedeniyle bakım maaşı alıpta ÖTV indirimli araç alanların bakım maaşları direk kesilebiliyordu. Bu madde ile en azından yasal boşluğun önüne geçilmiş oldu. Bunun dışında değişen bir şey yok. o saydığınız kira geliri vs zaten öncedende vardı.

Dzeko

Üye
Üye
Yeni yönetmelikte ÖTV indirimli alınan aracın 120 de biri kişi başı gelire dahil edilir diyor. Bu önceden yoktu ve yasal boşluk nedeniyle bakım maaşı alıpta ÖTV indirimli araç alanların bakım maaşları direk kesilebiliyordu. Bu madde ile en azından yasal boşluğun önüne geçilmiş oldu. Bunun dışında değişen bir şey yok. o saydığınız kira geliri vs zaten öncedende vardı.
Nasıl değişen birşey yok anlamiyorum yada siz detaylı okumuyorsunuz yönetmeliği

Yeni yönetmelikte ev kirası aliyorsan diyor bu kiraya + olarak evin rayiç bedelinin 240/1 ini de ekleyeceksin diyor. İlave bir gelir kriteri eklemiş oluyor
(Hanenin ikamet ettiği konut haricinde diğer konutları için takdir edilen veya beyan edilen rayiç bedelinin 240’ta biri ve takdir edilen veya beyan edilen aylık kira getirisinin toplamı,)

Daha temmuz ayi var Memur ve memur emeklisi maaşları artınca ki normal.bir artış olmayacak 22.000 TL diyorlar. Emekli maaşı ne kadar olur kestiremiyorum.Asgari ücretde 11.000 TL olursa 3/2 oranından hesaplarsaniz gerçek tablo temmuz agustosda belli olacak.

İsrarla değişen birşey yok diyorsunuz bende ısrarla yeni yayinlanan yönetmeliğin 7. Bölümünü okuyun eklenen yeni gelir kriterleri ve temmuzdaki memur ve emekli maaş zammına göre asgari ücretin nasıl eridiğini ve 3/2 şu yüzünden bazı ailelerin gelir aşımına uğrayacağını düşünüyorum ve mutlaka mağdur olmamak için gelir testi yaptırılmali diyorum

Tekerlekli Sandalye