Yersiz ödenen 2022 maaşı kararının durdurulması için SGK ya dava açacağım!

Coder

Üye
Üye
yersiz ödeme gerekcesiyle tarafıma ödenen 2022 maaşları yasal faizleriyle birlikte benden geri isteniyor. geri istenmesinin sebebi ise 7 ay sigortalı çalışmammış. 2022 sayılı kanuna göre 2022 maaşı alanlar sigortalı çalışamaz mış çalıştıkları zaman onlara ödenen maaş geri alınıyormuş.
ama ben bu durumu bilmiyordum. insan bilmediği bir suçun cezasını neden ödesin ki. şimdi ben bu karara itiraz etmeyi düşünüyorum sgk ya dava açıp benden istenen paranın geri iadesi kararını durdurmak için dava açacam. sizce kazanma şansım nedir

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
2022 maaşı başvurusu yapan herkes 2022 maaşı şartlarını kabul etmiş sayılır. Dolayısıyla ben 2022 maaşın da sigortalı çalışılmayacağını bilmiyordum diyerek dava açsanız bile bir sonuç almanız çok çok düşük bir ihtimal. Öyle olsa yersiz ödeme nedeniyle ceza alan binlerce insan aynı şekilde dava açardı.

Coder

Üye
Üye
Bugüne kadar sgk ya dava açmak kimsenin aklına gelmemiş olabilir. belki dava açan olsaydı kazanırdı. hiçmi şans yok sizce:)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hukukcu değilim. Ancak düz mantıkla düşünüldüğünde bu gerekceyle dava açıpta kazanma olasılığı çok çok düşük. Dava açma hakkın var tabi ki. İllada dava açacağım diyorsan şansını deneyebilirsin.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Şu sebepten dolayı mahkeme açmanızı önermiyorum,

Başvuru uygulama klavuzuna maaşın kesilmesine dair yükümlülükler var, siz başvuru formunu imzalıyorsunuz ve bütün yükümlülüklerinizi kabul ve tahaddüt etmiş oluyorsunuz, diyeceksinizki ben okumadan imzaladım yada okumam gerektiğini bilmiyordum, ama bu mazaret degil, imza attığınız evrakı okumak sizin asli göreviniz. 2022 uygulama klavuzu aynen şöyle der;

Aylıkların Kesilmesi ve Bildirim Yükümlüğü

Bağlanan aylıklar, aylık sahibinin yada bu yönetmelik kapsamında bulunan 18 yaşından küçük Özürlünün;

a) Ölümü,

b) Türk vatandaşlığından çıkması, çıkarılması, yabancı memleket uyruğuna girmesi (Türk Vatandaşlığını muhafaza edenler hariç),

c) Muhtaçlığın kalkması,

ç) Özürlü olması nedeniyle aylık bağlanmış ise bir işte çalışmaya başlaması,

d) Bir akitle gerçek veya tüzel kişiler tarafından bakım altına alınması,

e) Daimi olmayan sakatlık oranının %40'ın altına düşmesi,

f) Evlenmesi sebebiyle muhtaç durumdan çıkması,

g) Özürlü yakınından dolayı aylık alanlarda, özürlünün 18 yaşını tamamlaması veya bakım ilişkisinin fiilen gerçekleşmediğinin belirlenmesi.

Hallerinde, bu durumlarının meydana geldiği tarihi takip eden dönem başından itibaren kesilmektedir.

Aylık almakta olanlar veya aylık sahiplerinin eş, kardeş, anne, baba, vasi, kayyum veya vekilleri aylıkların kesilmesini gerektiren hallerin vukuunda, bu durumları Kurumumuza üç ay içinde bildirmekle yükümlüdürler.

Bu bildirim yükümlülüğüne uyulmaması halinde, yersiz ödenmiş aylık tutarları ilgilisi veya varislerinden %50 fazlası ile tahsil edilir.

Tekerlekli Sandalye