Yetim aylığı aldığımız için alınan 2022 maaşları faiziyle geri isteniyor!

felek99

Üye
Üye
Merhabalar. yardımınıza ihtiyacımız var. zihinsel özürlü bir ablam var. 36 yaşında. %90 raporu var. yaklaşık 4 yıldır özürlü maaşı alıyor. ancak 3 yıl önce babam vefat etti. babamın maaşı 4 ayrı paya bölünerek alamaya devam ettik. bir payı anneme bir payı öğrenci olan kardeşime bir payı başka bir ablama ve bir payıda zihinsel engelli olan ablama. şimdi bize 10 milyar tutarlı geri ödeme emri geldi. ablam babamın maaşından pay aldığı için son 3 yıl ödenen özür maaşları ve faizi ile geri ödenmesi isteniliyor. ne yapmamız gerekiyor. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. saygılarımla

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yasal olarak hem yetim maaşı hemde 2022 maaşı alamazsınız. Bu nedenden dolayı yetim maşı almaya başladığınız tarihten itibaren size ödenen 2022 maaşları geri isteniyor. Bu durumda yapacak bir şey yok. İstenen parayı geri ödeyeceksiniz.
Ek olarak aldığınız "yetim maaşı" alınan "2022 maaşından az ise" bir dilekce ile yetim maaşını 2022 maaşı seviyesine çıkartabilirsiniz.

felek99

Üye
Üye
Yetim AylıklarıYetim aylığı aldığımız için alınan 2022 maaşları

halil bey öncelikle ilgilenip kısa sürede cevap yazdığınız için teşekkür ederim. yasayı inceledim. ve sizin de dediğiniz gibi yetim maaşı alan biri, engelli maaşı alamıyor. ancak bunu neden 3 yıl sonra uyarıpta zamanında uyarmıyorlar. engelli maaşı almaya başladığında neden kurum yeterince incelemeden bu maaşı vermeye başlıyor. ve 3 yıl sonra uyanıyorlar. biz hille yada evrak sahtekarlığı yada bilgi eksikliğinden faydalanmadıkki. başvururkenki durumumuz ile şimdi ki durumumuz aynı. tek farkı baba vefat ettiği için maaşının 1/4 i ortalama 177 tl engelli olan kardeşime verilmiş. bu arada son 3 yılın değil 4 yılın geri ödemesini istiyorlar. ödeme planına göre babam vefat etmeden öncede almamız yanlışmış. şimdi hatalı olan kim. başınızı ağırttım. kusuruma bakmayın.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Son 3 yılın değil 4 yılın geri ödemesini istiyorlar dediğiniz için soruyorum. Siz 2022 maaşı almak için başvurvurduğunuzda yetim maaşı almıyormuydunuz?
Kurumun neden uyarmadığına gelince bu konuda memurlar yasaları yeterince bilmiyor. Başvuru yapılıyor onaylanıyor aradan yıllar geçiyor daha sonra bir şekilde yetim maaşı alındığı tespit edilip ceza kesiliyor. Pratikte dediğiniz doğru evet bunu bildirmek için 3-4 yıl beklememeleri lazım. 3-4 ay olsa makul karşılanabilir ama 3-4 yıl sonra yüklüce bir ceza ile bildirim yapılması çok saçma bir durum.

felek99

Üye
Üye
Yetim aylığı aldığımız için alınan 2022 maaşları faiziyle geri isteniyor

Evet. 4 yıldır 2022 maaşını alıyor. son 3 yıldırda yetim maaşı alıyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
O halde bir dilekce ile kuruma itiraz ederek, "yetim maaşı" almaya başladığınız tarihi belirterek 3 yıldır yetim maaşı aldığınızı buna rağmen 4 yıllık 2022 maaşının geri istenmensinin doğru olmadığını belirtin.

felek99

Üye
Üye
bilgiler için teşekkür ederim

Tekerlekli Sandalye